Решението на либийския съд да потвърди смъртните присъди на петте българки и палестинеца Ашраф накара България рязко да смени тона към Либия. Родните политици публично се усъмниха в независимостта на съда и за пръв път открито призоваха Муамар Кадафи да се намеси.
Съдът в Триполи осъди на смърт Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова, Валентина Сирополу и д-р Ашраф. Д-р Здравко Георгиев бе напълно оправдан.
Досега България залагаше на тихата дипломация в името на уважението към либийските съдебни институции. От вчера е зададен нов курс - ще се търси политическо решение на казуса, защото съдебното не е достатъчно надеждно. Това се разбра от безбройните изявления на институциите в България. ЕС и САЩ остро разкритикуваха решението на съда, обещаха пълна подкрепа на страната ни и призоваха либийските ръководители да се намесят.
Веднага след решението на съда в Триполи президентът Георги Първанов и премиерът Станишев направиха съвместно изявление. В него остро и категорично се отхвърлят произнесените смъртни присъди. "Призоваваме либийските власти да се намесят незабавно и в името на елементарната справедливост ускорено да преразгледат и да отхвърлят тези абсурдни присъди и да освободят българските медици и палестинския лекар", заяви президентът.
Външният министър Ивайло Калфин, който е на посещение в САЩ, също апелира за намеса на либийското държавно ръководство. "Българските медицински сестри имат право на правосъдие и на справедливост в Либия и това е въпрос, който вече действително има нужда от излизане извън съдебната система", каза Калфин пред БНР.
(Продължение от 1-а стр.)
Парламентът излезе със становище, че абсурдното решение на съда се основава на очевидно опорочени следствени процедури и насилствено осигурени материали, като не се вземат предвид неоспоримите юридически и научни доказателства за невинността на медиците. Процесът силно се е политизирал, а осъждането на смърт на невинни хора, прикрива истинските виновници и причини за възникването на СПИН епидемията в Бенгази и задълбочава още повече трагедията на пострадалите либийски деца и техните семейства, се казва в документа.
"Това решение на либийския съд няма нищо общо нито с правото като цяло, нито с доказателствата по делото. Бе сложен край на едно двуличие, което се изразяваше в очакванията ни за справедлив процес", заяви главният прокурор Борис Велчев. Според него след решението на съда в Триполи българската страна вече няма на какво да се надява. Проблемът е на политическа плоскост и той трябва да бъде решен с помилване. България не може да се поддаде на рекет и да плаща пари. Велчев съобщи, че срещу мъчителите на българските медсестри ще бъде заведено дело в България. Той подчерта, че това по-скоро ще е знак на нашата реактивност за това, което се случва в Либия, а не толкова, защото очаква да се съберат доказателства.
По закон няма пречка да се започне дело срещу мъчителите на българките. Наказателният кодекс може да се прилага и към чужденци, извършили в чужбина престъпления от общ характер, с които се засягат интересите на България или на български граждани. За да бъдат разпитани мъчителите на сестрите, които вече бяха оправдани от либийски съд, както и за всяко друго следствено действие, обаче ще трябва разрешение от властите на Джамахирията. Либия едва ли някога би предала своите граждани на съд в България.
"България не може да удовлетвори претенциите на Либия за компенсации, защото те искат да им се върнат парите, които дават за делото в Локърби. Нашите граждани нямат вина и няма да дават пари за това", обяви шефът на парламентарната комисия по външна политика Соломон Паси пред "Дарик" радио. "Това е една политическа присъда, но трябваше да дадем шанс на либийската съдебна система да покаже дали е независима", допълни той.
"След като всички вече са убедени, че процесът е политически, акцентът трябва да падне върху политическите средства за защита, а не върху юридическите", коментира и бившият премиер Иван Костов, при чието правителство започна драмата на 5-те българки в Либия. Той напомни, че неговото правителство от самото начало е смятало, че процесът е политически.
"Имаме отвлечени българки, Либия трябва да бъде поставена под тотален изолационен обръч, не трябва да се разговаря с тях, докато държат заложници." Това бе реакцията на столичния кмет Бойко Борисов на среща с представители на арабските асоциации у нас. "Присъдата на медицинските сестри е инструмент да се изнуди световната общност за пари. Защо да плащаме за нещо, за което не сме виновни?", каза Борисов.
"Съветът на арабските асоциации ще излезе с декларация, но тази новина е трагедия", каза говорителят на съвета д-р Ходор Фатих. Дружеството за българо-палестинско приятелство ще призове всички работещи в Либия българи да я напуснат, обясни зам.-председателят му Славчо Велков.
Дипломатическите отношения с Либия да се прекратят, призова лидерът на "Атака" Волен Сидеров, който се присъедини снощи към спонтанния протест пред либийското посолство в София. Той предложи радикално решение на въпроса - либийското посолство да бъде обсадено, а петима либийци да бъдат арестувани и разменени срещу медсестрите ни.
----
КОНТРА
"Никой не може да се намесва в работата на нашата съдебна система", коментира министърът на външните работи на Либия Мохамед Шалкам. Той уточни, че съдът не се влияе нито от позициите на Запада, нито от либийския лидер Муамар Кадафи. Шалкам припомни, че това не са окончателните присъди. "Имаме правни процедури, които гарантират получаването на справедливост", коментира и министърът на правосъдието Али Хаснауи. Делото автоматично преминавало към Върховния касационен съд. В случай, че присъдите бъдат потвърдени, предстои заседание на 9-членния Висш съдебен съвет, който щял да разгледа въпроса много внимателно.
БЕЗ КОМПРОМИС
Дипломацията ни извървя сложен и объркан път по СПИН процеса от 1999 г. досега. Задържането на българките стана по времето на кабинета на Иван Костов, който предприе тактиката на изчакването. По повод на искането българките да бъдат освободени Костов дори публично възкликна: "Ами ако са виновни?"
Наследникът на Михайлова Соломон Паси пък заложи на "тихата дипломация". Той неведнъж се среща със сина на либийския лидер Муамар Кадафи - Сейф ал-Ислам, когото наричаше "приятелю", и дори обеща бързо да върне медсестрите в родината. Тактиката не даде резултат и навръх Гергьовден през 2004 г. българките бяха осъдени на смърт чрез разстрел.
Кабинетът на Сергей Станишев изцяло заложи на колективната дипломация, разчитайки на подкрепата на САЩ и ЕС. С международна подкрепа започнаха преговори за съдбата на медицинските сестри. Бе създаден международен фонд за подпомагане на заразените деца. Досега ЕС е отделил над 3 млн. евро, България е дала 500 000 евро. Тези пари са за техническа помощ на здравните служби. Заразените със СПИН деца бяха изпратени да се лекуват в болници в Европа.
През декември миналата година президентът Георги Първанов заяви, че е оптимист, че делото ще приключи благоприятно за сестрите през 2006 г. В края на лятото зам.външният министър Феим Чаушев обяви, че до месец-два сънародничките ни се връщат. Вместо това последва потвърждение на смъртните присъди.
Още - в "България"
Коментар - в "Наблюдател"