Европейският съд за правата на човека в Страсбург ще почива по празниците, а на 11 януари ще чете нова присъда по дело срещу България. |
Историята е следната: безработната Борисова отива на 8 септември 1999 г. да си намери някаква работа в местно бюро по труда. Заварва голяма опашка, съставена главно от ромки като нея. Настава блъсканица и се намесва полицай да въдвори ред. Той успява да избута нахлулата тълпа обратно пред вратата. Щом излиза от сградата, няколко жени го блъскат, но не и Борисова, която е накрая на опашката. Една от ромките обаче я посочва и казва, че тя ги блъска отзад. Полицаят отива при нея да й поиска личната карата. Тя отказва да му я даде и той се опитва да й сложи белезници. Двама полицаи по-късно свидетелстват, че тя светкавично му отвъртяла плесница и се тръшнала на земята да крещи, че й се е случило нещо лошо. Служителите на реда дружно я измъкнали от опашката и я откарали в полицейското управление. Заключили я в килия и не й позволили да се обади по телефон на роднини или на адвокат. Два часа по-късно била откарана на съд в Пазарджик.
Малко след началото на делото Борисова била приканена да подпише акт за констатиране на дребно хулиганство. Тя твърди (а правителствени агенти отричат), че не е имала време да го прочете. Подписала без възражения, но твърди, че не е получила копие от документа. Процесът започнал незабавно и подсъдимата трябвало да се защитава сама. Съдена била за дребно хулиганство по три точки: 1) създаване на безредица чрез бутане на хора от опашката пред бюрото по труда; 2) неподчинение на полицейско нареждане; 3) шамаросване на полицай. Тя отхвърлила обвинението и заявила, че полицаите са я влачили и ритали, за което имало свидетели. 20 минути след началото на процеса присъдата е произнесена: Борисова е пратена за пет дни зад решетките в полицейския арест без право на обжалване. Съдът решава, че са му достатъчни като свидетели полицаите и служителите в бюрото по труда.
Европейският съд прецени, че светкавичният процес срещу ромката я е лишил от правото да подготви защитата си в разумен срок, както и от правото да получи юридическа помощ.
Мудност
Варненски обирджия на камион с кухненско оборудване, пратен в затвора за 5 години, също осъди вчера България в Страсбург, но защото бил държан твърде дълго в предварителния арест при мудно правосъдие. 39-годишният Петър Василев ще получи 800 евро за морални щети, въпреки че настояваше за 40 000 евро.