"Търси се изгубена количка!". Вероятно сте чували това рекламно послание на наша верига супермаркети. А може би сте сред хваналите се на въдицата, които са се обадили да кажат къде са намерили въпросната количка за пазаруване?
Няма лъжа и измама обаче във факта, че се търсят копирайтъри - създатели на реклами. Интересът към професията расте постоянно, а в последния брой на сп. "Егоист" тя дори влезе в Топ 3 на най-желаните професии след рекламистите и пиарите. "Има дефицит на хора с интересно мислене", твърди и Мариана Брашнарова, изпълнителен директор на Асоциацията на рекламните агенции. По думите й особено много се търсят
млади хора със свежи идеи
и още необременено съзнание
У нас не само че няма статистика за упражняващите тази професия, но все още доста хора не знаят какво работи копирайтърът - човекът в творческия отдел на една рекламна агенция. "Много хора смятат, че всеки може да върши тази работа, понеже става дума за думи - инструменти, с които всички боравим", коментира Виктор Видас, копирайтър в Noble Graphics Creative Studio. Според него, докато в чуждите рекламни агенции позицията на копирайтъра се подразбира, в част от нашите понякога няма обособена такава фигура, а някой по съвместителство е например
счетоводител и копирайтър едновременно
Писането на текста на рекламите не е единствената работа на копирайтъра. Понякога той може да е най-важният в рекламната агенция. Освен да сътвори рекламния слоган, често този специалист трябва да се погрижи за всичко - от избора на фотограф и глас за даден клип до определяне на каналите за разпространение.
Специфичното в търсенето на копирайтъри е, че не става чрез обяви, а в самата гилдия на рекламистите. Ива Димитрова, копирайтър в "Графити ББДО" например е намерила сегашната си работа, като изпратила автобиография на агенцията, след което я поканили на интервю и й дали други творчески задачи.
Професията няма съответната университетска специалност. Затова работодателите избират най-често измежду пиари, както и филолози, журналисти и съвсем далечни професии. Някои агенции пък привличат
млади таланти с нестандартно мислене,
които обучават. Трудността при намирането на качествени кадри идва и от практиката копирайтърите да сменят често местоработата си, тъй като застояването при тях не е особено градивно.
Не правете грешката да питате копирайтър от колко години работи като такъв - ще ви залее с куп доказателства, че това не е важно, защото определящи са идеите и начинът на мислене. Действително това е една от малкото професии, при които липсата на опит не е проблем. Дори напротив - може да бъде и предимство. "Трябва обаче да имаш огромна обща култура, да познаваш най-различни хора и да си супер в час с всичко - да знаеш кой от какво се впечатлява, какво ще запомни, защото му е смешно, за кое ще потърси повече информация", казва Ива.
Компютърната грамотност, познанията по езици и езиковата култура се подразбират. За Ива обаче най-трудното е, че трябва винаги да измислиш нещо различно и да го измислиш бързо. Случвало й се е да даде някоя идея, след което да й кажат, че такава вече съществува. "Нормално е няколко човека да стигнат до една идея, тъй като навсякъде по света това, което ни заобикаля и вълнува, е горе-долу едно и също", обяснява тя. По думите й е почти нормално постоянно да пречупваш всички нови запознанства и случки през призмата на това, което може да използваш в работата. Както и да четеш и следиш редовно всичко най-ново, което се случва с хората и в изкуството.
"Целта на телевизионната реклама е все повече да предизвиква интерес и желание да разбереш повече за продукта, отколкото да продава. Затова напоследък
можеш да рекламираш бонбони
с нещо абсурдно като пеещ заек например", споделя Ива. Такива идеи у нас обаче все още не се възприемали особено добре.
Често на копирайтърите в България се налага да адаптират чужди реклами - особено ако рекламната агенция е международна с български офис. Да се "пренесе" един английски клип на роден език обаче съвсем не е лесно, твърдят специалистите. Общото послание трябва да се запази, но да се наблегне на различните особености на всяка нация. "За една държава най-важното например в една реклама на автомобил е той да бъде представен като стил на живот, в друга пък се поставя акцент върху цената", казва Ива.
Според Мариана Брашнарова броят на рекламите родно производство вече изпреварва този на адаптираните. Причина за това е, че голяма част от рекламите не са само телевизионни, а се разпространяват и по радио, преса. Могат да бъдат и лого, етикет, транспортна реклама, събитие и т.н., а това налага да се отчита българската действителност. "Гладът" за копирайтъри вероятно ще се увеличава и с разрастването на рекламния пазар - вече и най-малките компании мислят за рекламиране на дейността си. Големите пък отделят все повече пари за реклама. "Доказателство за това е и увеличеното производство на българска реклама", казва Брашнарова. Като пример тя дава рекордния брой заявки за участие на тазгодишния фестивал на АРА - 446.
Според Мариана Брашнарова броят на рекламите родно производство вече изпреварва този на адаптираните.
Това е една изключително голяма и гнусна лъжа. Повече няма какво да добавя.