Бившият диктатор Саддам Хюсеин минути преди да бъде поставена примката на шията му. Кадрите бяха разпространени от иракската държавна телевизия. |
Американците настоявали да отложат с 15 дни изпълнението на смъртната присъда на Саддам. На 29 декември от канцеларията на иракския премиер Нури ал Малики на американски представители били предоставени всички поискани от тях документи. Те променили становището за отлагането на екзекуцията, след като се уверили, че министър-председателят на Ирак настоява тя да бъде извършена.
От американското посолство в Багдад отказаха да коментират информацията.
Иракски правителствени източници обявиха, че американските военни са предали Саддам Хюсеин на иракчаните в последния момент, преди да бъде обесен на разсъмване на 30 декември. Това станало след продължили до късно разговори между премиера шиит Нури ал Малики и висши американски представители.
Американският посланик заявил в петък на Малики, че няма да предаде Саддам на иракчаните, ако премиерът не му предостави важни документи като подписано от президента Джалал Талабани разрешение за изпълнение на смъртната присъда и съответното решение на премиера. Талабани не е искал да слага подписа си под решение за изпълнение на смъртното наказание.
По закон обаче президентът в Ирак няма право да помилва. В крайна сметка президентските съветници са предоставили на американците писмо, в което се казвало, че няма нужда от президентски указ, за да се изпълни присъдата. Освен това мюсюлмански духовници разрешили и другия спорен въпрос, произнесли се, че не е задължително да се смята, че в навечерието на празника Ейд ал Адха не бива да има изпълнение на смъртна присъда.
Иракските власти наредили да започне разследване, за да се установи кой е автор на пиратския видеозапис с мобилен телефон на обесването на Саддам Хюсеин и кой го е разпространил по Интернет, предаде АФП. Той бе разпространен в интернет ден след екзекуцията. Кадрите с не много добре качество показват, че някои от присъстващите скандирали името на радикалния шиитски водач Муктада Садр точно преди смъртта на Саддам Хюсеин, а други го обсипали с хули. След това на записа се чуват викове за отмъщение.
Комитетът на адвокатите на Саддам Хюсеин пък изрази възмущението си от факта, че на обесването му не е присъствал нито един представител на защитата. Те обвиняват "американските окупационни власти", че са пренебрегнали напълно адвокатите.
Инициатива
Италия предлага да бъде наложен световен мораториум върху смъртното наказание, съобщи ИТАР-ТАСС. Правителството на Романо Проди обяви, че започва международни консултации за включването на въпроса в дневния ред на Общото събрание на ООН. От 1 януари Италия е непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН.