Българските бойци няма да излизат от Кабул, тъй като нямат необходимата техника и оборудване, научи "Сега".
Българското военно командване е декларирало, че може да изпрати контингент от 120 - 130 бойци, които да работят на територията на столицата на Афганистан.
Преди Нова година генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер призова страните да не налагат национални ограничения на контингентите си, за да може да бъдат използвани по-ефективно на територията на цял Афганистан. Българските политици обявиха, че ще се съобразят с това искане, но впоследствие се разбра, че заради липса на техника не може да се рискува да пуснат военните в размирните южни райони на Афганистан.
Армията ни изпитва остра нужда от бронирани джипове и нови бронирани машини на пехотата, за да може да се движи с повишена безопасност, поясниха от военното министерство.
Още по-проблемно ще е, ако имаме тази техника, тъй като нямаме транспортни самолети, за да я закараме дотам, поясниха специалистите. Затова и ръководството на операцията в Афганистан е било запознато и ще му се наложи да се съобрази с българските възможности.
В момента армията ни има в Кабул един механизиран взвод от около 40 човека, 30 военни в щаба на бригада "Кабул" и лекарски екип от седем души.
Нови бронирани джипове вече са поръчани на фирмата "Даймлер-Крайслер", но те едва ли ще дойдат до пролетта, когато се очаква да замине контингентът ни за Афганистан.
52-та бронирани джипа "Хамър" от САЩ пък ще пристигнат най-рано през следващата година, тъй като в момента командването на американската армия е затрупало с поръчки производителите.
Преди Нова година началникът на ГЩ ген. Златан Стойков беше на посещение в САЩ и помоли своя американски колега ген. Питър Пейс, председател на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ, да ускори доставката на джиповете.
Този четвъртък се очаква в комисията по отбрана към Народното събрание да отидат външният министър Ивайло Калфин и военният министър Веселин Близнаков, за да запознаят депутатите с бъдещето на мисиите на армията ни в Ирак и Афганистан.
По-късно двамата министри ще внесат предложения в МС за удължаването на мисията ни по охрана на лагера "Ашраф" в Ирак и изпращането на механизирана рота за охрана в Кабул.
БАЗИ
Едва в края на тази година се очаква да започнат ремонтните и строителните работи от страна на Америка по съвместни военни съоръжения "Ново село", "Безмер". "Граф Игнатиево" и Айтос, научи "Сега". Въпреки това през лятото се очаква да има пак голямо българо- американско учение, за което ще дойдат около 1000 щатски бойци с много техника. Тепърва параметрите по него ще бъдат уточнявани.











