Появата на антибиотиците съвсем справедливо се нарича "революция в медицината". Много болести, които преди това са протичали тежко и дори са убивали, днес изглеждат банални като обикновена настинка. Но както при всички лекарства, границата между полза и вреда е твърде крехка. Антибиотиците са незаменими, но твърде честата или неконтролирана от лекар употреба може да бъде опасна.
С антибиотици не могат да се лекуват вирусни заболявания като остри респираторни заболявания и грип. Тези инфекции следва да се лекуват с имуномодулатори, интерферони и противовирусни препарати. При назначаване на антибиотици за такива заболявания дори са възможни бактериални усложнения.
Към антибиотиците са чувствителни бактериите.
Те обаче са способни да изработят устойчивост към препаратите и ако един препарат е излекувал дадена инфекция веднъж, това не означава, че ще помогне и следващия път.
Антибактериалните препарати могат в определени случаи да предизвикат различни странични ефекти - токсични реакции, нарушения на микрофлората, лекарствена алергия. Според статистиката антибиотиците са най-разпространената причина за лекарствената алергия. Това, разбира се, не означава, че трябва всички да се откажат от тяхното използване.
За намаляване на риска от развитието на дисбактериоза повечето специалисти препоръчват да се приемат и противогъбични препарати и/или препарати, възстановяващи микрофлората на червата.
Категорично не трябва да се прибягва до употребата на антибиотик без лекарско предписание - изборът на препарата, неговата дозировка, продължителността на приемане трябва да се определят от специалист. Усложненията често се дължат именно на неправилната употреба на антибиотиците.
Правилно избраният препарат помага да се определи микробът и да се изучи неговата чувствителност към антибиотиците. Дозата от препарата зависи от възрастта и съпътстващите заболявания и не винаги съответства на препоръчаната доза в листовката за употреба.
Самолечението с антибиотици в повечето случаи води до липса на ефективност от провежданата терапия, развитие на странични ефекти и на устойчивост на микроорганизмите към антибиотика поради ненавременното отменяне на препарата. Често пациентите сами прекъсват лечението с антибиотик, след като се почувстват по-добре, а именно в резултат на това се формират антибиотикоустойчиви щамове на самите бактерии.
Освен това
не може да се каже, че скъпият антибиотик е и най-ефективният.
Цената на всеки медикамент се определя от фактори, които нямат нищо общо с неговата ефективност при конкретни случаи на заболявания.
Антибиотици често се назначават след оперативна намеса за избягване на риска от инфекции. Без тези медикаменти се развиват и други сериозни усложнения - например след нелекувана ангина могат да възникнат поражения на бъбреците и на сърцето - ревматизъм, миокардит. Без антибиотици при пневмония се увеличава вероятността от поява на хронични заболявания - хронична пневмония, хронична инфекция на пикочните пътища.
Има и редица заболявания, като микоплазмена инфекция и хламидиоза, които влошават качеството на живот, но могат да се излекуват с помощта на антибиотиците.
-------------------------
Страницата е подготвена със съдействието на http://www.zdrave.bg
Едно нещо ми направи много голямо впечатление - преди 1989г. май нямаше такива грипове, а откакто е демокрация нещо много ни морят грипове.
Другото нещо, което ми прави впечатление е, че преди боледувах за 3 дни само януари, а сега почти през цялата година ме хващат разни гадорийки.
Един приятел твърди, че нарочно ни заразяват, за да продават повече лекарства!