:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,763
Активни 778
Страници 24,328
За един ден 1,302,066

Кабинетът ще озаптява високите цени с комисия

Спекулантите ще бъдат вписвани в черен списък за публично назидание
Правителството смята да пресече опитите за спекулативно надуване на цените чрез анализи и морални санкции. Едната от идеите е спекулантите да бъдат вписвани в "черни списъци" за публично назидание.



Вчера бе създадена държавно-обществена консултативна комисия, която ще анализира поскъпването. Тя се ръководи от министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Състои се от 21 членове - представители на 5 министерства, Националния статистически институт (НСИ), Държавната комисия за стокови борси и тържища, Националната агенция по приходите и представители на потребителски организации.

"Комисията няма да въвежда нови регулации, а ще извършва само аналитична дейност", коментира министър Овчаров. Тя ще преглежда информацията, която постъпва от НСИ, Агенцията за икономически анализи и прогнози и други организации, за да държи под око цените. Не е ясно обаче как това ще озапти евентуално спекулативно поскъпване.

Нито един български закон не предвижда ограничения за цените на стоки и услуги, които не са монополни. Единственото наказание, което може да се наложи, е за т.нар. съгласувана практика при ценообразуването. Но тя е най-трудно доказуема. За последните 5 години в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) има само един такъв случай, свързан с няколко големи таксиметрови фирми в София, които увеличиха в един и същи ден цените на превозите. Те обжалваха наказанието и спечелиха делото, защото КЗК не можа да докаже съгласуваната практика.

Другият орган, които има право да налага санкции за необосновано високи цени, е Комисията за търговия и защита на потребителите. Миналата година нейни инспектори направиха масирана проверка на продавачите на цветя по време на празника Св. Валентин и глобиха 73 души с близо 70 000 лв.

"Имената на производители и търговци, които спекулират с цените, може да се публикуват в т. нар. "черна книга", каза още министър Овчаров. Той твърди, че такъв опит имало в Чехия. Не стана ясно как това се е отразило на цените. Според председателя на Българската национална асоциация на потребителите Богомил Николов в някои европейски страни в интернет се публикуват имената на търговци, но заради това, че са злоупотребили с правата на потребителите, а не защото са поставили една или друга цена.

"Когато обмисляхме последния път състава и правомощията на комисията, решихме, че можем да оповестяваме публично имената на търговци, които надуват цените. Опасявам се обаче, че те могат да ни съдят, защото няма никакви критерии за определяне на цените", каза пред "Сега" Павел Кърлев, шеф на Федерацията за защита на потребителите в България, който е член на новата комисия. Той съобщи, че според първоначалния замисъл гражданите трябвало да получат право да се оплакват от високи цени директно пред комисията и тя да налага санкции, но в крайна сметка органът останал с консултативен характер.
72
3673
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
72
 Видими 
19 Януари 2007 01:25
ГЛУПОСТИ на търкалета!
Какво значи "спекулативни" цени при СВОБОДНОТО Пазарно Стопанство?! Ако "спекулативните цени" са нещо лошо и гадно при Свободното Пазарно Сторанство- ЗАБРАНЕТЕ ги, де! А НЕ ми говорете за Морал и "морални наказания" за "спекулантите", ПОПУЛИСТИ/!/ , недни!
19 Януари 2007 05:31
"Едната от идеите е спекулантите да бъдат вписвани в "черни списъци" за публично назидание"
Комунистически идиотщини!....
"Публично назидание" след това Гулаг.... след това....разстрел!..
В пазарната економика думата "спекулация" значи инвестиция с по голям риск! Всеки производител има право да продава стоката си на каквата цена си пожелае.
19 Януари 2007 06:01
"Вчера бе създадена държавно-обществена консултативна комисия, която ще анализира поскъпването. Тя се ръководи от министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Състои се от 21 членове - представители на 5 министерства"....
Ужас!..Тръпки ме побиват при мисълта на поразиите които Овчаров ще нанесе на България с невежеството си и с продажността си.
21 души и 5 министерства ще мислят защо се повишават цените!
Аз ще се смиля и ще им го обясня с две думи:
ТЪРСЕНЕ и ПРЕДЛАГАНЕ!
СССР не разбра това и затова пропадна!
19 Януари 2007 06:04
Комисия за това, комисия за онова...
А ефект има само за... членовете на комисията!
Обществото потъва.
На някой да му пука?
19 Януари 2007 06:16
FL

Малка добавка само...пропуснал си "мафиотизирани" сред определенията си...
Как спекулативни бе, друзя? Просто отворете границите и махнете монополите дето прикривате с помощта на властта... Соц. измет мафиотизирана!
19 Януари 2007 06:26
Седи си на пазара Офчара и овен продава. Цена 10000 лв. Минават хора и се чудят:
- Бре, Офчарю, да не би да говори?
- Не - отвъща стопанина.
- Сигурно пее и свири?
- Не.
- Руното да му е златно?
- Не-не-не - мърмори Офчарина.
- Е, защо тогава 10 000, бре?
- Ми...много ми трябват парите!


Из учебника по "Пазарна Офчарология" - Партиздат. 2007
19 Януари 2007 06:57
Старо бюрократично правило - искаш ли една работа дасе забатачи, създай комисия!
19 Януари 2007 07:42
FL казва
Всеки производител има право да продава стоката си на каквата цена си пожелае.

FL, не ти пожелавам да се разболееш от някаква болест и някой производител на лекарство да иска да си продадеш къщата за да си купиш лекарството. А това всъщност си е практика в много и много случаи.
.
Така че, по-полека с изцепките за свободните цени. След като обществото не е напълно свободно (либерално) не може цените да се оставят без надзор. Друг е въпроса за механизма за контрол.
19 Януари 2007 08:10
И кво ще прай тая комисия - ще чете вестници и ще анализира. На тва министерче треба да му е ясно, че у БГ има полупазарна икономика, а с негово участие ще стане почти непазарна.....................
19 Януари 2007 08:17
Какъв смисъл има да се създава нещо, което първо - не се знае как ще действа и второ - ефектът от него ще е нулев. Но участието в комисия води до заплатки....
19 Януари 2007 08:29
Мдааа, на праивтелството все още му се привижда един призрак, който броди из Европа! Ако иска да "озаптява" високите цени, да премахне пречките пред бизнеса, да се увеличи конкуренцията и цените ще се урегулират.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
19 Януари 2007 08:35
Ограничения на цените може да има само там където 1. няма конкуренция [монопол, олигополи, картели] или има 2. подразбран(скрит/косвен) рекет-изнудване [лекарства(без лекарство - смърт), хранителна кошница(без храна - смърт), енергия-отопление(без отопление през зимата-смърт), лекарски услуги(без лекуване - смърт), адвокатски услуги(без подходящ адвокат - в затвора), вода(без чиста вода - смърт) и т.н.]

Не комисиите, а конкуренцията ще понижи цените, ето защо едно некорумпирано правителството трябва да се занимава със увеличаване на конкуренцията във всички сфери на обществото(демонополизация, декартелизация) и да ограничава алчността навсякъде където има монопол, олигопол или стоки/услуги със подразбран(скрит/косвен) рекет.
19 Януари 2007 08:35
Сирена, ако на Байер, Рош, Лили.. да произведат едно лекарство им струва 100 лева то те няма да ти го продадат за 50 лева.Независимо от лъжите на Овчаров
Комунизма ти е повредил интелигентността.Желая ти поне да си здрава!
Но и това е трудно.Живота на живеещите в комунистическите страни е много по къс!
19 Януари 2007 08:38
Бившата КТЗП вече се казва само КЗП - Комисия за защита на потребителите.....
19 Януари 2007 08:49
Тези юнаци рвърдо са решили да правят социализъм.Като ще е така братя, защо не смъкнете цените надолу, а уж ще контролирате растежа им?
19 Януари 2007 08:51
Oт съветските кретени все пак научихме нещо!
Когато държавата контролира цените стоките поскъпват или изчезват от пазара!
Не струваше ли един Москвич повече от един Мерцедес!А за липсващите стоки списъка е безкраен.
Това ли ни готвят кликата Овчаров, Гоце, Станишев..?
19 Януари 2007 09:03
У нас в България нещата вървят все по-зле и по-зле! Имаме пазарна икономика където няма клиенти на пазара, а потеблението по натурални показатели от български потребители на нашият пазар се свива!
Това основно идва от неспазването на писнаните закони. Законите пък не се спазват по две основни причини:
1 -ва. Те са преписани и/или синхронизирани с такива от далеч по-развити общества и държави с различна социална база!
2 -ра. Хората с престъпна нагласа забелязвайки първата причина, използват рационално това положение, като съвсем открито и доста демонстративно оперират в обществото и на пазара у нас с не пазарни похвати и механизми. На пазаеа се налагат цени с принуда от недокументирани виртуални сдружения на търговци в различни браншове, сдружаващи се на неетична и не здрава база, единствено с цел максимално ограбване на потребителя!
Беззаконието и невъзможността на нацията да създаде закони, които да спазва сама, ще ни ликвидира първи като нация в рамките на ЕС! Ще станем протекторат, резерват, или ще си останем ужасяваща държава - гето!
19 Януари 2007 09:38
Euro fool, не гледай само в монитора на компютъра. Що не излезеш да погледнеш по търговските центрове (дето сега им викат "молове", по кръчмите, та да видиш има ли потребители? Не ти казвам да гледаш статистики, сигурно ги мислиш за фалшифицирани

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
19 Януари 2007 09:51
FL,
Ако на Байер, Рош, Лили.. едно лекарство им струва 100 лв., то те няма да го дадат за 50 лв., но могат да ти (ни) вземат 500 или даже 5'000 лв. щото си (сме) на зор. А ако плаща касата що да не му вземат и 10'000 лв. А после ще искаме по-висок процент от бюджета и всичко е точно. Както се казва - борба за оцеляване - по-силния (умния) оцелява и побеждава. К-Л-А-С-И-К-А!

Редактирано от - Сирена на 19/01/2007 г/ 09:54:06

19 Януари 2007 10:01
Welcome in социализЪма, другарки и другари! "Спекулация" беше мръсна дума по времето на социализЪма и както се вижда от идеите на правителството, такава си остава за тях, макар, че в западните общества е точно обратното. Нека разсъждаваме по друг начин - ОК, ограничават цените и някой фалира. Кво прави соц министъра ОФчаров? Ами кво прави социалния президент? Ще кажат на кухата лейка Масларовица ще му дава помощи ли? Абе вълкът козината си мени ... ПРЕМАХНЕТЕ МОНОПОЛИТЕ! Това е формулата господа-другари! Но тогава ще ви отпадната обръчите, май ...
19 Януари 2007 10:07
отново ни лъжат!!!!!!!!!!
това по закон е работа на комисията за защита на потребителите, но те са подкупни и нищо не вършат!!!!!!!!!
19 Януари 2007 10:18
FL Зимаш ми думите от устата. Точно така е
И само да добая че публични черни списъци ПРОТИВОРЕЧЪТ на закона за защита на личните дани!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Това съм го гледал в средновековните фюлми.
19 Януари 2007 10:44
аре пак болшевишки номера. на един истински свободен пазар спекула няма, защото всеки може да продава на каквато цена иска и всеки може да продава каквото иска. т.е. ако някой стане лаком и напомпа цените веднага се появява конкуренция която за да му вземе бизнеса продава по-евтино.
спекула се появява само когато има държавна регулация, която се опитва да създаде ценови нива които не отговарят на реалната пазарна стойност на стоките.
и какво се получи - болшевиките създават проблема със своите подопечни монополисти, а после се правят и че ще го решават


Редактирано от - Pavlik Morozov на 19/01/2007 г/ 10:44:48

19 Януари 2007 10:53
Сирена, и си права, и не си права. права си затова че след като живеем в общество не може всеки да си прави каквото си иска. не си права че свободния пазар води до положението за което говориш. именно монополите и регулацията го създават. защото ако всеки имаше право да произвежда и/или продава животоспасяващи (пък и всякакви други) лекарства повишеното предлагане ще доведе от самосебе си до спадане на цената. а при нас не е така - държавата казва кой, колко, какви лекарства на какви цени ще купи и продаде и така се създава фармацефтична монополна мафия която може да те изнудва за последната стотинка която си готов да дадеш. това всъщност се прави на много места по света, уж в интерес на по-високото качество на лекарствата, но на практика е именно изнудвае на хората да дадат максималното на което са способни за да откупят живота и здравето си.

19 Януари 2007 10:59
Каква пазарна икономика, бе хора! По-мафиотизирана държава в света едва ли има. Идете на който и да е пазар-цените са еднакви.Толкова еднакви никога не са били при т.н. социализъм. Ако някой от продавачите реши да продава на по-ниска цена, минават и го предупреждават. Кои ли ? Сещайте се сами. Комисията е празнословене и демагогия.И нови неоправдани и излишни разходи.
19 Януари 2007 11:04
Павлик,
...ако всеки имаше право да произвежда и/или продава животоспасяващи...

Ами то всеки има право да произвежда ама НЕ ВСЕКИ МОЖЕ! И какво става ако да речем само един или двама могат да произвеждат някое животоспасяващо лекарство? (Както е известно от случая с Глобул и МТел, двама играчи се разбират, а не се конкурират).
.
Какво ще им попречи да бъдат алчни и да вземат толкова колкото имаш (е, ще ти оставят дрехите, за да има с какво да ходиш на работа)???
19 Януари 2007 11:15
Борн, измъкна ми го от клавишите. Тъкмо щях да се опитам да светна онова симпатично момче Павлик Морозов, че колчем на пазара (напр. на Красно село) някой се опита да свали цената и стане по-конкурентен, моментално идва който трябва. Обикновено той е с дебел врат, мазен глас и просташка физиономия. Ако не изпълниш инструкциите му, с теб е свършено. А иначе, пиши си колкото искаш за конкуренция и пазар. Когато държавата се управлява от мафията, не може да има пазарна среда. Мафията е тоталитарна структура. Което ще рече, че е всеобхващаща.
19 Януари 2007 12:16
"Комисията няма да въвежда нови регулации, а ще извършва само аналитична дейност", коментира министър Овчаров.

Да!!Ще анализират ануса на електората - доколко още може да се бръкне...
19 Януари 2007 12:52
Сирена, някои индустрии поради самото си естество имат висока бариера за влизане, така че винаги са под риск от монополизация и последвалите логични злоупотреби. когато за влизане в някакъв бранш се искат големи начални инвестиции (пари, време, образование) това е закономерно. енергетика и всякакви комунални услуги, фармацевтика, професионални услуги и прочие са точно такива браншове и всички те изискват някакво наблюдение от страна на държавата, за да няма картелни споразумения за изнудване на населението. но у нас държавата не прави това - със свръхрегулацията и месенето си само утежнява проблема с монополизирането на тези индустрии от капсулирани гилдии и лобита, защото издига нови бариери пред появата на конкуренция. т
като се опитва да бори самото резултантно явление държавата се цели в симптома, а не в болестта. така че вместо да гони "спекулата" нека държава преразгледа политиките си и започне да прилага някаква смислена антимонополна и антитръстова политика, и освен това да удари обръчите които са се оформили във всеки сектор и дейност. като премахне условията за спекулата държавата ще премахне и самата спекула.




Редактирано от - Pavlik Morozov на 19/01/2007 г/ 12:56:45

19 Януари 2007 13:07
Все пак, Държавата МОЖЕ и да СУБСИДИРА цените на лекарствата или да ги произвежда в ДЪРЖАВНИ фармацевтични предприятия с минимална или НУЛЕВА остатъчна Печалба! За целта на субсидирането Държавата може, НАПРИМЕР, да изтегли военните си "мисии" от Чужбина и със спестените за издръжката им средства да субсидира цените на лекарства!!! Или Държавата да пусне отново в експлоатация 3-4 реактори на АЕЦ-а и с Печалбата от продажбата и ИЗНОСА на ток да субсидира цени на лекарства! Държавата може, например, да намали депутатите наполовина/от 240 на 120/ и със спестените пари за издръжка на депутати да субсидира лекарства!
Изобщо, Държавата МОЖЕ, ако пожелае! КАЗАХ!
19 Януари 2007 13:26
Аааа, Параграфе, не съм съгласна да намалят депутатите на 120. Ами то ще стане един частен клуб. Да вземем да ги намалим на 12, да прекръстим НС на политбюро и...
.
Количеството дава и качество. Не е все едно дали са 120 или 240. Най-малкото ако някой тръгне да ги купува ще му излезе двойно по-скъпо.
19 Януари 2007 13:34
Павлик,
много хубава теория ама ей го на - все не случваме на управници, пусто да упостее...
.
А и какво да правим със здравната каса - да отворим четири такива за да се конкурират или да намерим начин да озаптим комисионерите в тая дето вече я има?
19 Януари 2007 13:43
сирена, абсолютно правилно предложение - пускай навсякъде конкуренция и нещата се саморегулират. не че някога ще постигнем перфектния "свободен пазар", който е точно толкова утопичен колкото перкетната "демокрация" или "комунизъм", но много неща ще с е подобрят. когато се появят достатъчно на брой частни пенсионни и здравни фондове тогава ще се появи реален пазар за тези неща и цената им ще достигне реално ниво на което спекулата и корупцията са по-малко доходоносни отколкото днес. когато всеки има право да основе фармацевтична компания, да прави проучвания и да пуска след съответната процедура на пазара лекарствата си без ограничение до определени дистрибуционни канали тогава няма да се налага да даваш мило и драго за да спасиш живота си. но за целта трябва да отпаднат ненужните бариери пред конкуренцията и настоящото държавното субсидиране за сегашните едри играчи.


19 Януари 2007 13:48
Който го е измислил не само, че няма хабер, но и даже не е седнал преди да го афишира да “проиграе” няколко ситуации. Изобщо неработещ проект, при това с гарантирани маса загубени (и съответно платени!) дела ако някой се опита да го задейства.
Има достатъчно ефективни начини – светът отдавна се е сблъскал с този проблем и му е намерил цаката. Няма нужда да откриваме колелото. Искат да притискат черноборсаджиите (така се наричаха някога) – ами при такъв случай ревизии до дупка (една свърши, друга почва ), изискване изрядност до краен предел (потъркване на пода с бяла кърпичка ) и т.н. Аз ли да ги уча!
Между другото, в началото на 90-те имаше едно издание “Къде е най-евтино”, какво стана с него? Ето също начин – вместо “черни” – “бели” списъци. И никой не може да те съди...

Редактирано от - Графът на 19/01/2007 г/ 13:49:18

19 Януари 2007 13:48
параграфе, здравето и живота са най-скъпите стоки, в определен смисъл - безценни (т.е. заслужават да дадеш всичко което имаш за да си ги върнеш). с опити държавата да регулира и контролира цената им се постига само едно - създаване на черен пазар на здравни и фармацевтични стоки и услуги. в момента той се оценява на 1, 5 млрд., което прави по 200 лева на глава от наслението на година, а броя на лекуващите се съвсем не е ежегодно 100% от населението!
трябва да се измисли как тези дейности само да се следят от държавата за спазване на законността и професионалното поведение, но да се извършват на частно и на пазарна цена, иначе официалната им ниса цена ще си остане малка утеха за високата им реална цена която се плаща чрез корупция и кражби

19 Януари 2007 13:56
Няма нужда да е черна. Впишете Овчаров в нея и тя сама ще почернее...
19 Януари 2007 15:01
За последните приумици на Р.Овч. въобще не ми се коментира.
Добре беше казано в едно ТВ-предаване, че: "тъй като Овчаров се "справи" много добре с енергетиката в Правителството на Виден-офф, то за награда в това правителство му дадоха и икономиката". Е-е-ех явно имаме слаба памет!
...
19 Януари 2007 15:11
... та идеята ми беше да питам за "пазарната" логика:
Къде е тя, когато на Женския пазар мургав "производител" ти предлага банани на цена примерно 1.80 БГлева, без да ти издава касова бележка, т.е не плаща данъци, и за благодарност, че не си искаш такава, често те удря в грамажа.
Същата стока се продава на цена от 1.50-1.60 (също лева) в големите търговски вериги, като ти дават възможност за избор на продукта и ти издават фискален бон (бележка).
Изводът: "Спекула при цените" - НЯМА.
Има отделни търговци, производители, вносители, които не спазват законите. Има достатъчно институции (комисии), които да ги контролират. А Комисията за защита на потребителите и данъчните да кажат: колко пъти е била на Женския пазар и на др. места, където тотално се погазват законите ни? Действайте! А ние, потребителите да си опичаме акъла, когато имаме избор!
19 Януари 2007 15:25
Докато има балъци, които си купуват бананите от мургавия на женския пазар, вместо в магазините, и сто комисии да се създадат и действат, все тая!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
19 Януари 2007 16:10
PAVLIK MOROZOV,
НЕ Здравето, а Лекарствата са СТОКА- защото, Стока е нещо, което се ПРОИЗВЕЖДА, за да се ПРОДАДЕ /или размени за друга стока!! Здравето нито се продава, нито се купува, нито се разменя!
При все това, думата ми беше, че Държавата МОЖЕ/ ако пожелае/ да субсидира лекарствата-стоки! Така както, например, в ЕС, САЩ и другаде СУБСИДИРАТ производството / или цените/ на селскостопанските стоки! НЯМА пречки, стига Държавата да има желание!
19 Януари 2007 16:34
Драги форумци, ама защо така?
Тези (правителството) лъжат, онези (разказваците от медиите) мажат - ясно, това им е работата.
А вие - вие защо им вярвате?
Очевидно тази и подобни комисии се правят с цел
- нищо да не направят;
- нищо да НЕ могат да направят;
- да създават някаква надеждица за промяна у публиката, да я "приспиват".... (в приспиването е ролята на медийните интерпретации, както тук например).
И като чета какво пишете - успяват, с тези простички средства (лъжене и мажене) са ви пуснали да тичате встрани от проблема, да водите теоретични спорове ... има ли свободен пазар... стока ли е здравето .... що е то "спекулативна търговия" и може ли потребителските стоки да са обект на такава...
Хванали сте се на въдичката, приятели!
Сигурно е от пустия му ураган...
19 Януари 2007 16:47
Искаш ли една работа да не стане НАЗНАЧИ КОМИСИЯ!

Това не съм го измислил аз!
19 Януари 2007 16:56
Задачата на съвременната медицина е да поддържа колкото се може повече хора, колкото се може по-дълго хронично болни.
Само по този начин могат да се продават все повече и все по-скъпи лекарства!

19 Януари 2007 17:08
"Държавата МОЖЕ/ ако пожелае/ да субсидира лекарствата-стоки"!?
Paragraph'e, ти не спираш с глупостите си и с дезинформациите!
Здравеопазването е мултимилиарден разход.Никоя страна колкото и да е богата, неможе да го субсидира изцяло!
19 Януари 2007 17:39
Той Офчаря оставя монополистите да увеличават произволно цената на електричеството, а после ще анализира.
1. Защо скочи хляба - пак изнесоха зърното
2. Защо скочи тока - Енергийния бизнес иска да трупа много много пари
3. Себестойността на продукцията се увеличава - в резултат на горните две точки и увеличението на РЗ и осигурителните прагове води до това!
И да Ви кажа, че предпочитам да купувам хляб по 4 лв (2 евро), но да получавам 4000 лв заплата, отколкото да получавам 400 лева и да купувам хляба по 0.35 лв.
19 Януари 2007 18:44
FL,
Тук говорим за /цените на/ЛЕКАРСТВАТА, а НЕ за Здравеопазването / и НЕ за Здравната Профилактика, дори!/. Всяка стока МОЖЕ да бъде субсидирана от държавата! Освен това, държавата може да ПРЕМАХНЕ митата върху вноса на лекарствата, например! Може да сложи и горна граница на Печалбата при производство на лекарства! И т.н. и т.н....
Впрочем, преди "Промяната", във всички СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ държави Здравопазването/бълничната и поликлиничната помощ + стоматологичните услуги/ бяха БЕЗплатни за гражданите на тези държави! А лекарствата се произвеждаха от държавата и се субсидираха от държавата- и струваха "жълти стотинки"- същите лекарства сега, произвеждани от ЧАСТНИ фармацевтични фирми се продават на цени МНОГОКРАТНО по-високи отпреди!!!
19 Януари 2007 18:48
Поредния 'мозък' на Правителството, който в случая не е на Маслова. Изглежда и останалите са се заразили от нея и си мислят, че все още живеят преди 1990г...
Каква комисия, господа? Кой ще нареди на 'ЛукОйл' да продава бензина по 0.16лв или пък на хлебозаводите да продават хляба по 0.26лв, защото така било по времето на Тато? На кого изобщо може да хрумне, че може да приложи регулирани цени при пазарна икономика???
Не отричам, че държавните органи могат да влияят върху икономиката, но едва ли това може да стане с някаква комисия. По скоро бат' Серго трябва да обясни каква е ситуацията в БГ и какво е желателно да се прави от компаниите. Те ще проявят разбиране. За справка - по времето на Костов имаше съветване на производители и те се вслушваха в тях...
19 Януари 2007 18:50
Кириак Стефчоолу,
Говоря по принцип, че увеличението на цените е релуртат от управлението на тези, които искат да контролират това увеличение. Значи за едни може (ток, ТЕЦ, вода, лекарства) и не е спекула, а за други неможе - спекула.
19 Януари 2007 18:57
DOBADOBA,
Туй, "Пазарната Икономика", е като да кажеш "красива жена"- всеки си представя каквото на него му е кеф!
"Пазарна Икономика" е ВСЯКА икономика, която произвежда Стоки и Услуги за Пазара, а НЕ за лично ползване на Производителя! Сиреч, и Икономиката при Социализма СЪЩО беше "пазарна"!
Да, при Социализма НЯМАШЕ "свободни пазарни цени" на ВЪТРЕШНИЯ Пазар/ на външния имаше!/- но това си беше съвсем НОРМАЛНО, тъй като Производителят беше САМО един-Държавата!
Впрочем, и частният Производител предлага едни и същи цени за едни и същи произведени от него стоки и услуги, които продава на един и същ Пазар, нали?!
19 Януари 2007 19:01
Кириак Стефчоолу с Параграфа имате интересна идея за изцяло субсидиране на здравеопазването. Бихте ли пояснили при лекарствата, кои от тях да се субсидират:
1. тези, които в момента се разработват (САЩ и Израел отпускат държавни грантове за изследователските центрове);
2. тези, които са под патентна защита (монопол на цената)-България и другите европийски държави частично ги субсидират чрез включването им списъка за "реимбурсиране", сиреч предварително закупуване на определено количество на фиксирани цени. Производството/търговията им не може да се осъществява без съгласието на притежателя на патента. Може би предлагате да се субсидира производството им в друга държава!?;
3. при генеричните лекарства кой да получава субсидията - вносителите на лекарства, производителите и ако производството в България се осъществява от мултинационална компания или производството е само последния цикъл на опаковане - кой и каква субсидия ще получи като американските фермери?
4. билките, хранителните добавки с лечебен ефект и др. "бабини" лекарства ще получат ли субсидии?
Между другото лекарствата за някои заболявания (онкоболните) се закупуват за сметка на бюджета на МЗ по договорни цени. Но това, нали разбирате, че не е субсидия.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД