Израелската армия е извършила успешен опит с ракета прехващач "Хец", съобщи министерството на отбраната. Държавната телевизия определи опита като "послание към Иран - заклетия враг на Израел". |
Израел има два ядрени реактора, които официално са предназначени за научно-изследователски цели. По-мощният от тях се намира в строго охранявания комплекс "Димона" в пустинята Негев. Той се използва главно за разработване на компоненти за ядрено оръжие, отбеляза АП.
Официалната политическа линия, следвана от еврейската държава, е нито да потвърждава, нито да отрича, че разполага с ядрени бойни заряди. Израел обаче не е подписал договора за неразпространение на ядреното оръжие и затова неговата ядрена програма е извън обхвата на системата за международен контрол.
Друг отговор на иранската заплаха е израелската ракетна техника. Министерството на отбраната в Тел Авив обяви, че е извършен нощен пуск на ракета прехващач от клас "Хец" ("Стрела"). Местните военни експерти са отчели надеждността на израелския противоракетен щит срещу евентуална иранска въздушна атака. "Хец" може да прехваща и унищожава иранските балистични ракети "Шехаб", обяви израелското държавно радио.
Изпитанията с противоракетния щит "Хец" са проведени в момент, когато Иран чества 28-ата годишнина от Ислямската революция, посочи АФП.
Археология
Спряно е строителството на алея на Храмовия хълм в Стария град, за да бъдат предотвратени нови сблъсъци между полицията и протестиращите мюсюлмани. Храмовият хълм е третата светиня на исляма след Мека и Медина. Засега е спряно строителството, но археологическите разкопки с цел да се провери дали трасето на алеята няма да засегне исторически ценности, ще продължат. Това обяви късно в неделя кметът на Ерусалим Ури Луполянски, цитиран от израелското военно радио, предаде вчера АФП. Общинският съвет на града ще предложи нов проект за строеж на алеята с по-прозрачно и по-дългосрочно планиране, който да позволи на жителите на града да изразят мнението си, съобщава АП.