Европейската комисия (ЕК) вчера изненадващо подкани България да гони по-голям бюджетен излишък през 2007 г. и намекна, че не харесва поетия курс към по-ниски данъци.
В доклад, огласен вчера, тя разкритикува България, Румъния и Латвия, че намаляват данъчното бреме, което не съответства на целта да се водят благоразумни данъчни политики.
Най-значителната промяна т. г. у нас е падането на данък печалба от 15 на 10%, което е най-ниското ниво за ЕС. Ако приходите в бюджета вървят добре, осигуровките също трябва да паднат с 3 пункта в средата на годината. Официално в бюджета е заложен излишък в размер на 0.8% от БВП.
Според Еврокомисията е нужно по-голямо преизпълнение на приходите, за да се утвърди макроикономическата стабилност и да се ограничи дефицитът по текущата сметка. България трябва да подобри ефективността на публичните разходи, особено чрез реформа в здравеопазването, препоръчва още Брюксел.
"ЕК прави елементарна грешка, защото разглежда силно подценените приходи, които са записани в закона за бюджета, вместо да анализира реалните прогнози", коментира пред "Сега" Георги Ангелов от "Отворено общество". "Данъците през 2007 г. не се намалиха много - значително спадна данък печалба, но акцизите се вдигнаха", добави той.
"Заключението на ЕК за данъчната политика е погрешно. То щеше да е частично вярно, ако бяха намалени акцизите и ДДС, което би накарало хората да харчат повече, но у нас беше облекчено облагането на бизнеса", коментира Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч". "Не съм привърженик на тезата, че държавата трябва да изсмуква пари от бизнеса. България е с бедна икономика и растеж от 6% дори е нисък. Той трябва да е 8-10%", каза още той. Според Богданов критикуваният от ЕК и МВФ дефицит по текущата сметка е даже добър сигнал, защото говори, че у нас влизат инвестиции и доходите на населението растат.
"България има прекалено голям бюджетен излишък, тя е рекордьор сред всички държави - членки на Пакта за стабилност и растеж, и затова не приемам препоръката на ЕК за увеличение над планираното", коментира Димитър Чобанов от Института за пазарна икономика. Той напомни, че въпреки че правителството е заложило излишък от 0.8 % от БВП, Министерството на финансите подсказва, че реалният процент за 2007 г. ще е към 2. Според него разумното ниво на бюджетния излишък е до 0.5%. Чобанов не споделя и забележката на Брюксел за отхлабване на данъчната политика. "Особената позиция на ЕК по този въпрос е свързана с данъчната конкуренция, ниското облагане у нас ще предизвика преместване на капитали и на фирми от Запад към България", поясни икономистът.
|
|