Германия приложи вчера завоалирана формула, за да спаси Европейската конституция. 27-те лидери на държавите от ЕС присъстваха на подписването на Берлинската декларация в чест на 50-годишнината на съюза, която чак в последното си изречение посочва най-важната цел на ЕС - "да поставим Европейския съюз на подновена обща основа преди следващите избори за Европейски парламент през 2009 година". Казано иначе, това означава до две години да бъде приета евроконституцията, но без да е ясно как ще се нарича.
За да не бъдат дразнени държавите, които отхвърлиха конституционния договор или изразиха резерви и още не са го ратифицирали, декларацията не бе подписана от всеки от ръководителите. Те само наблюдаваха без възражения как германската канцлерка Ангела Меркел като ротационен председател на ЕС заедно с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу и председателя на Европейския парламент Ханс-Герт Пьотеринг слага подпис под документа в Германския исторически музей. Официално декларацията изразява позицията на трите основни институции на съюза, но тъй като те пък представят всички държави, може да се смята за приета негласно с консенсус. Все пак тя няма силата на международен договор.
"Европейският съюз е най-успешният политически проект", заяви президентът Георги Първанов в Берлин, цитиран от агенция Фокус. „Все пак има нещо, което мен лично ме безпокои - и това е темата за Балканите и тяхната ясна европейска перспектива", допълни българският държавен глава. Съдбата на българските медици в Либия е била основна тема на разговорите му с германския президент Хорст Кьолер и с премиера на Великобритания Тони Блеър. По време на форума на високо равнище в Берлин Георги Първанов е представил тезата за необходимостта от развитието на ядрената енергетика, която е по-чиста и по-конкурентоспособна.