:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,750,271
Активни 394
Страници 6,738
За един ден 1,302,066

Банки дават ипотечен заем на доказано здрави клиенти

Потребителите трябва да си направят ЕКГ и кръвна картина, ако искат кредит над 90 000 лв.
Част от банките започнаха да искат от клиентите да минават през пълен медицински преглед, за да им отпуснат ипотечен заем. Подобни изисквания са въвели от Банка Пиреос и от Булбанк, установи проверка на "Сега". Практиката започва да се налага за кредити, чийто размер е по-голям. "Пиреос" настоява клиентът да премине през велоергометър, ЕКГ и пълна кръвна картина, ако иска ипотечен кредит над 90 000 лв. При Булбанк процедурата се налага в случай, че исканата сума надхвърля 130 000 лв.





Медицинските изследвания са във връзка с друго изискване на банките - за задължително сключване на застраховка "Живот". Всички разходи са за сметка на клиента - от застраховките до прегледите в съответните лаборатории, откъдето трябва да се набави медицинското. Според кредитни консултанти от Банка Пиреос полиците "Живот" се сключват по искане на застрахователните дружества, с които те работят. Банката има договори с четири застрахователни дружества - "Булстрад", "Евроинс", "Армеец" и "Интерамерикан". От "Булстрад" потвърдиха, че договорът им с банката предвижда подобни правила. Те обслужват и Булбанк. В "Евроинс" обаче не правят застраховка "Живот", а "Злополука". За целта медицински прегледи не са необходими.

Другите банки засега нямат подобни изисквания. В някои от тях, например ОББ, застраховката "Живот" се предлага като своеобразен бонус за клиента, макар че под една или друга форма е включена в таксите по обслужване на кредита. В Банка ДСК застраховка "Живот" се прави по желание на клиента. За СИБанк и за Пощенска банка е достатъчно заемополучателят да е сключил само имуществена полица. В повечето случаи тя покрива стандартни щети - срещу земетресение, наводнение, пожар и вандализъм.

Част от банкерите определят като странно решението да се изискват застраховки "Живот" и почти като абсурд - пълните медицински прегледи. Причината е, че за обезпечение обикновено се приема самият имот, който се купува, или друга собственост, която заемополучателят е ипотекирал пред банката. Така в случай на внезапна смърт и невъзможност на наследниците да погасяват вноските имотът остава собственост на банката.

Някои от търговците на имоти определиха новото изискване като "банкова политика" и обясниха феномена с допълнителното подсигуряване на финансовите институции. Според тях имотите у нас не са толкова ликвидни като тези в САЩ и се предполагало, че при евентуален катаклизъм банката не би могла да продаде имота за същата сума.



КАРЕ: Либерализация

Докато примката около клиентите на банките в България се затяга, Великобритания либерализира правилата. В. "Сънди телеграф" описа случай със 102-годишен британски пенсионер от графство Съсек, който получил получи ипотечен кредит за срок от 25 г. Размерът на заема му е 200 000 британски лири. У нас това е невъзможно, тъй като има изрично изискване за пенсионната възраст на кредитополучателите.
32
7048
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
26 Март 2007 07:09
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 26/3/2007 г/ 11:22:19

26 Март 2007 07:24
102-годишен получи кредит за 25 г.
25 Март 2007, 10:57
Източник: БГНЕС

Сто и две годишен британски пенсионер от графство Съсек получи ипотечен кредит за срок от 25 г. Кредитът е в размер от 200 000 британски лири, пише в."Телеграф" в неделния си брой.
Месечната вноска по погасяване на кредита възлиза на 958 лири. Пенсионерът смята да изплаща сумата с парите, които ще получи, отдавайки под наем придобитото жилище. Много банки, отбелязва вестникът, предоставят кредити на лица на възраст до 75 г., ако отговарят на поставените условия. Напоследък обаче някои кредитни организации са се отказали от възрастовите ограничения за получателите на заеми. Според анализатори пенсионерите във Великобритания вече гледат на придобиването на недвижима собственост като на средство за получаване на доходи."Телеграф" разказва за един 75-годишен клиент на банка, който заедно със съпругата си вече се е сдобил с 10 обекта и дава под аренда така придобитата недвижима собственост. Прилича на играта "Монополи", но с истински къщи. Понякога е тежко, но ми харесва, обяснил пенсионерът.
http://banks.dir.bg/2007/03/25/news150349 3.html
26 Март 2007 08:12
Много правилно. Като гледам какви големи кредити теглят някой хора, май не са минали психо.
26 Март 2007 09:03
...примката около клиентите на банките в България се затяга...


Примката. Ногу графично мислене!
26 Март 2007 09:04
и фен шуи на жилището да не концентрира отрицателна енергия
26 Март 2007 09:19
Няма страшно. Колкото повече ограничения слагат, толкова по-малко ще са им клиентите, а от там и печалбите. Хитрата сврака с двата крака.
26 Март 2007 09:29
И същите тия, дето са сега у тях банките, като точеха държавните банки не им слагаха ограничения, а ?
26 Март 2007 09:34
По скоро на преглед трябва да се подлагат шефовете на банки, защото някои от офертите силно смущават и навяват подозрения за психично разстройство. СИ-банк предлага овер-драфт (заем на части да го наречем) до 80 % от блокирана в банката им валута, т.е. да си внесеш в тяхната банка дакажем $10 000 и те ще ти разрешат да ползуваш левовата равностойност на $8 000. Трябва да си луд, за да се възползуваш от такава "оферта".
26 Март 2007 09:35
Май им се викаха кредитни милионери, тези които теглят големи кредити от банките! И сега доста ще им отрежат квитанциите. Въпреки, че аз не вярвам особено на това, винаги се намират вратички за всяко нещо.
26 Март 2007 09:37
Трябва да си луд, за да се възползуваш от такава "оферта".
Не е чак такава лудост. Ако имаш срочен депозит и ти потрябват пари малко преди падежа, ще можеш да се възползваш от кредит и да платиш по-малка лихва, отколкото би загубил, ако изтеглиш депозита предсрочно.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
26 Март 2007 09:40
а скоро и бележка за анален секрет ще поискат
26 Март 2007 09:46
Великата гръцка банка обяви и новите си критерии за отпускане на кредити:
1 За мъжете размера на отпуснатия кредит се формира като функция на дължината на мъжествеността. Срока за погасяване пък зависи от обиколката в еректирало състояние.
2. При жените засега няма ясни критерии тъй като все още нямало обективен метод за измерване на дълбочината на влагалището, както и неговия диаметър. До изобретяването на съответния уред, размера и срока на кредита ще зависят от размера на чашката на сутиена. По тази причина до кандидатстване за кредит не се допускат жени страдащи от хормонален дисбаланс, такива над 60 години, както и кърмещи майки.
26 Март 2007 11:24
Хе хе, ето как банките се грижат за "здравето" ни. Да сме живи и здрави и до банкери да не опираме.
Марк Твен хубаво го беше казал - банката поставя такива условия за даване на кредит, че ако ги покриваш няма да искаш да теглиш кредит
26 Март 2007 11:24
Застраховане насила. Звучи познато.
Всъщност това си е понижаване на риска, значи резонно е да понижат и лихвените проценти.
И странно, защо според сумата? По-логично е според срока на кредита.
26 Март 2007 11:31
От кога колегата МАНРИКО вижда розови слонове в камарите розови кюлоти в къщата си.Кюлоти - от тия розовите, ватените, с крачоли до под колената, дето и за люлки стават....
26 Март 2007 11:46
Чудя се тези "бизнесмени"(депутати, напоследък дори и люде в рса), които теглят по 1-2 милиона какво трябва да предоставят в банката?
Златен медал от петобоя на Олимпиада?
Или май само за простолюдието важат тези изисквания?
Представете си Иван Костов да се бъхти над велоергометър- май не ни се вярва много.
Ами тогава-халал да са им кредитите на банките!
26 Март 2007 11:50
когато банка или друга кредитна институция дава кредит, тя трябва да се увери,
че няма да се "мине". т.е. клиента и и на другия ден да се гътне, да не са "вътре".
това е толкоз просто и логично. в условията на кочината банките правят
каквото трябва, те си знаят. но това е добър повод за домораслите специалисти
по всичко да си начешат езиците.

Редактирано от - Распутин на 26/3/2007 г/ 11:51:01

26 Март 2007 12:02
и 18, 5 % лихва за кредит да не нормално
26 Март 2007 12:12
Распутин
Пари + Риск = Повече Пари
Не им стига материално обезпечение и лихви а?
Здравословното състояние си е поверителна информация. А и аргументите им са слабички. Доходите на човек и годините които ще ги получава не са директно обвързани със мнението на даден лекар за здравето му. Ако отидат да мерят кръвно на Уолстрийт ще отпишат половината световен оборот. А има хора в инвалидни колички способни да ги купят и продадат няколко пъти.
26 Март 2007 12:25
Това е абсЮтно незаконно : дискриминация според физическо състояние. Все едно да не дават на блондинки примерно или на заекващи...
Мила шибана родна картинка.
26 Март 2007 12:31
Пиреос защо първо не си оправят софтуера за погисителните планове преди да да наложат още изисквания към бъдещите си клиенти.
Призовавам всички, които са теглили ипотечен кредит от Пиреос да си прегледат в детайли погасителния план
26 Март 2007 12:57
Поредните глупости.... Ами нали кредитът се обезпечава???Теглил за къща - умрял - взимат я.... Освен това има и поръчители...
26 Март 2007 13:14
папуас да се прекръстис на куманиз
26 Март 2007 13:17
e6 кви поръцитали са те патили па тебе ма *****? тва не ти е преди
демокрациата и у коцината.

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 26/3/2007 г/ 15:42:07

26 Март 2007 14:08
Нашенските банки са ужасни кожодери. Предварително ти вземат мораторната лихва 10%.
26 Март 2007 14:17
Манрико, вероятно си прав за разликата в двата варианта. Доста отдавна не съм в България и не съм търсил кредити. Но през 98/99 се нуждаех много спешно и бях ги обиколил всички. Условията им бяха повече от невъзможни. Тогава се сблъсках с тоя феномен: ти си остави парите при нас, пък ние ще ти дадем кредит до 50% от депозита. Лихвите естествено бяха в пъти в изгода на банката.
Гледах го тоя банкер, гледах го и го питам: ти ли си луд или мене правиш на луд?
И знаеш ли какво ми отговори: нямаш представа колко хора си държат парите в банките и не искат да ги показват. Естествено, че е много по-изгодно да теглиш кредит, защото така никой няма да те пита откъде имаш тия пари!?
Вдяваш ли къде е заровено кучето?
Мислех си, че тия времена са отминали, ама май...

26 Март 2007 14:41
распутин
кази засто бе капитализ?
Кое не ти се нрави?
Утре може да поискат да ми забранят да излизам от къщи, че да не ме блъсне кола. Сакън ще се минат като ми приберат обезпечението, че ще трябва и да го продават...
26 Март 2007 15:17
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 26/3/2007 г/ 15:41:26

26 Март 2007 15:42
само минавам да каза, че на кледитните милионели сте им дадат кледитите и бес медицинско плеглед.

26 Март 2007 17:01
Другари форумци!
А някоя от банките да споменават макар и бегло, какъв е лихвеният процент в БГ при теглене на жилищен кредит?
Не само възрастовата граница е изискването на банката. За да получите сумата необходима за закупуване на лелеяното жилище, ще трябва да имате парите и да ги внесете в същата банка, като гаранция. Или лихвата е толкова голяма, че дори не Ви я казват, за да не се откажете. За сравнение със страните от западна европа: Англия, Франция - лихвата по такива заеми е 4-5 % годишно, В БГ няма по-ниска от 14% годишно.
Изводите са за Вас!
26 Март 2007 20:00
Ако отидат да мерят кръвно на Уолстрийт ще отпишат половината световен оборот. А има хора в инвалидни колички способни да ги купят и продадат няколко пъти.

Това е точно така. Банките в БГ имат не за цел да те инвестират, ти да си плюеш на ръцете и да им вадиш парите, а да те заробят(и загробят). След като банките станаха „частни” и купени от най-много „кихналите” на „хората” от властта които продаваха народната собственост, първата им работа беше да „оптимизира” персонала 2-3-5 пъти. Втората „важна” задача бе да продаде най-атрактивната недвижимост на бившите държавни банки. Така за 2 г. „инвеститора” си възвръща „инвестицията” и излиза на печалба. Примерно, ДСК бе продадена на унгарския „бизнесмен” аналог на Илия Павлов – Шандор еди-кой си за 312 млн.евро и същия след 2 месеца получава чистата печалба от 50 млн.лв на трезора. Колко от тези милиона чопна „продавача” Милен Велчев и неговия пряк началник цар Симеон не знаем и не ни се полага да знаем. А както Булбанк(продадена при Костов) така и ДСК(продадена при царо) имаха ресурс да изкупуват западни банки и да вадят добри печалби за държавата. Източените пари-2 от банките сега се раздават на внеслите ги аборигени като „изгодни” кредити, поради „добрите” мафиотски” условия в БГ за ИЗГОДНА печалба.
27 Март 2007 08:07
банките са бизнес като много други бизнеси, като не ти отЪрва, не ходиш при
тях. а не да ги критикуваш, че не ти харесват условията им. така е при сега
съществуващия сега обществен строй у нас. преди беше другояче. общото
и преди, и сега е, че оплакващите се мрънкала не спират да циврят и никога
и от нищо не са доволни. това научиха при соца и толко им се услади, че
няма никога да го забравят.

после банките правят пари като дават заеми и прибират лихва. явно си имат
достатъчно състоятелни клиенти за да оперират по начина, по който го правят.
тука важи законът за търсенето и предлагането и никакви вопли на сульо и
пульо не са в състояние да променят нещата.

а да виждаш аналогия между висок лихвен процент, предлаган от частна банка
и забрана за излизане от къщи ... не само куманиз ами и ****** ( )

Редактирано от - Распутин на 27/3/2007 г/ 08:15:39

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД