:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,126
Активни 725
Страници 19,691
За един ден 1,302,066

До 20 000 лв. за училище, което въведе униформи

Родителите не могат да си позволят такъв разход, твърдят директори на школа
Даниел Вълчев.
Около 20 000 лв. ще получат през новата учебна година училищата, които искат да въведат униформи, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Парите могат да се използват за закупуване на униформи за социално слаби деца, за шапки или емблеми на училището.



"Тази година ще се положат сериозни усилия заедно с общините да се поощри въвеждането на униформите", заяви вчера министърът на образованието Даниел Вълчев в Пловдив. Според него униформите са демонстрация на авторитета на училището. Министърът призна, че идеята е спорна и сложна, но училищата, в които има съгласие между родители и учители, трябва да бъдат подпомогнати.

Училищата ще получават финансовите поощрения, ако отговарят на определени от МОН критерии. В момента експерти от екипа на Вълчев ги уточняват и следващата седмица ще е ясно как ще се кандидатства. В бюджета са отпуснати около 2 млн. лв. за поощряване на т. нар. ритуализация в училищата. "Знамето, емблемата, празникът на училището, участието в хора, униформата са сред компонентите, които идентифицират учениците към една общност", смята министърът. В края на април ще бъде организирана национална изложба на ученически униформи, в която ще участват и техникумите по текстил.

"Съгласна съм да се въведат униформи, ако това ще допринесе за възпитание у децата на уважение към училището, но не виждам как родителите ще си позволят подобен разход", коментира пред "Сега" директорката на 96-о СОУ в столичния квартал "Люлин" Соня Букева. Тя уточни, че социалният статус на повечето семейства не е висок. "В нашето училище децата носят баджове в различни цветове в зависимост от класа им. Така се разпознават помежду си, от учителите и от охраната", допълни Букева.

"Обсъждахме въпроса с родителите още преди три години и тогава те възприеха положително идеята, но проблемът е чисто икономически", заяви Надежда Николчева, директор на 31-во училище в квартал "Слатина".

Според нея въвеждането на униформи в училище, в което учат деца от 6 до 18 години, е много трудно. "Малките ученици трябва всяка година да сменят униформите и родителите определено ще са затруднени финансово," добави тя.

Идеята за връщане на униформите в училище, макар и не като задължителни, е още от 2002 г. Тогава просветният министър от правителството на НДСВ Владимир Атанасов обясни, че това ще става по желание на училищата, а парите трябва да се осигурят от настоятелствата, за да не се натоварват семейните бюджети. Миналата година Даниел Вълчев лансира даването на финансови стимули за училищата, които са въвели униформи.

Преди време отделни училища направиха опит да въведат задължителни униформи и това предизвика напрежение сред деца и родители. Свободното облекло в клас поражда и друг казус - за носенето на забрадките. Няколко ученички се оплакаха в Комисията за защита от дискриминацията заради забраната да носят забрадки в училище дори в него да няма задължителна униформа. Становището на Вълчев по този въпрос е, че образованието е светско и в клас не може да се носят религиозни символи.
99
6127
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
99
 Видими 
31 Март 2007 00:02
Е, идеятя е добра, да видим изпълнението...
31 Март 2007 03:51
Коя ли шивашка фирма и на коя ли наша другарка го е закъсала и не може да си продаде боклуците ? Ех далавера, далавера....
*
А щедростта на Вълчев да стимулира административното назначаване на гарантиран пазар на някого е похвална, "похвален" е и мерака му за комисионни, само, че що е толкоз щедър с нашите пари ?
*
Като толкоз му е домъчняло за униформите и за овчите комунални порядки да ходи в Северна Корея. Там май още не са премахнали униформите, пък и си имат Велик вожд и ритуализация в изобилие.
31 Март 2007 04:22
OLE-LE,
И в съседна братска Турция НЕ са премахнали униформите в училищата!
И в престижните колежи и университети по Света НЕ са премахнали униформите!
Абе, Свят голям- "демократи" и демоОСРАти разни!
Да НЕ говорим, пък, за Япония-там и децата в императорската фамилия са в униформа, когато са на училище! Въх!
31 Март 2007 04:26
Преподават ислям в час по световни религии Само мохамеданите имат собствен учебник
[ 2007-03-31 ]В. "НОВИНАР"
Ислямът е единственото вероизповедание, което се изучава самостоятелно в училище и има собствени учебници.
...Името на помагалото, което общо 3700 мюсюлманчета използват, е "Религия-ислям"...
...Първото изречение в помагалото е "Аз съм едно малко мюсюлманче"...
Според Закона за народната просвета българското образование е светско и не се допуска налагане на определено вероизповедание в училище...
......................
ОЩЕ ТУК:
Натиснете тук
31 Март 2007 05:36
Кухоглавщина на комунягите!
С униформи и с дисциплина игра не трябва да има!
31 Март 2007 07:47
Параграфе,
Съседна Турция ли ти е идеала за човешки права и демокрация ?
*
Вярно фрустрати много и духовни самоубийци на нищожните си личности разтварящи ги в стадото заедно със своята отговорност и морална немощ, но не трябва ли човек малко да остарее за да изкука ?
*
Нека оставим децата да бъдат личности и да носят своята лична отговорност, а да не ги разтваряме в безотговорността на тълпата, само защото някой не може да си продава по нормалния пазарен начин парцалките, пък друг вече се е фрустрирал.
31 Март 2007 07:48
1. По света: Униформи има в престижните, скъпи ЧАСТНИ колежи. Както и в ЧАСТНИ гимназии и дори в прогимназии и доучилищни заведения. В обществените учебни заведения, дори някои от тях много престижни и скъпи - униформи няма. Дисциплина обаче (поне в САЩ) има навсякъде. 2. През много далечната вече, 1971 г., аз бях пред изключване от 21-ва гимназия -9-ти клас - "Христо Ботев". Тази, която беше заедно с 22 (Васил Левски) с/у Медицинска Академия. Заради "....и системно поругаване на социалистическите символи, разпространяване на вражески слухове по адрес на другари на ръководни постове в Политбюро и държавния апаарт на НРБ....отказ от вливане в редиците на Димитровският Комунистически Младежки Съюз...пренебрежително и непочтително отношение към приетите в страната правила и задължения на ученика относно носенето на училищната униформа...отказ да приведе прическата си във вид одобрен от органите на МО...и заради това, че ученикът системно е правил опити да заблуди класния си ръководител, че има несъществуващо на практика нараняване на главата, носейки бинтова превръзка на същата, с цел запазване на дълга, по подобие на буржоазните привички в други държави навици, коса.....", не ма да ми стигне времето. За да се спася от изключване заминах, т.е. майка ми ме изпрати по бързата процедура при баща ми, който тогава беше на работа в Алжир. Там ме записаха във френски лицей, който завърших успешно през 1973 г. Можете да си представите обаче шокът, който изтърпях, когато видях за пръв път на живо свободни нрави. Няма по-свободни нрави от френските. Никакви униформи, кичета до раменете (Але-ле, мале!), разрешено пушене от 16 г. нагоре, в междучасията и на определените за това места, минижупи, комунистически, нацистски, хипарски символи и т.н. и т.н. Не, това не беше филма "Особен урок". Това ставаше на живо, пред очите ми! За пръв път в живота си се почувствах свободен, можех да дишам без глупости. Видях обаче и другата страна на монетата. Когато се опитах да заговоря един мой съученик, по навик както у нас, в България, по време на час, той ме скастри "Слушай, аз в момента слушам какво ни говори учителят. Моите родители плащат луди пари за да съм в този лицей. Остави ме сега!" Погледнах го като шашнат. В междучасието, този с вид на дивак-хипар мой съученик ме приближи и ми предложи приятелски един "тутун". Извини ми се и ми обясни как французите гледат на тези неща. За моя изненада оказа се, че зубрачите са на уважение при тях, за разлика от нас, където им се присмивахме. През цялото междучасие този хипар не си затвори устата. Би звънецът. Влезнехме в час. Този млъкна като риба. Аз също. Вече си бях научил урока. Първият. Останалите щяха да последват.
31 Март 2007 07:48
BotevistАбе нали не съм ентелегент като ФЛ фалоса отгоре, не ми стана ясно как родителите им е трудно да купят униформи за децата, пък дънки и тениски не им е трудно. Или те децата ще ходят голи на училище?

Пък разни ФЛ-ски ентелегенти се чудят защо Английската империя си е посяла семето в изостаналите провинции като Мерика - ми щото има дисциплина в английските училища и носят униформи.
31 Март 2007 08:25
Приветствам идеята униформите да не са задължителни за всички училища , а да се "субсидират" желаещите.Само че не съм сигурен дали самите ученици ще възприемат положително тази унификация , дали ще разберат мотивите на министерството.Доколкото ги познавам по-скоро ще погледнат на това като на нещо натрапено .
31 Март 2007 08:28
Чичо Доктор!
Прав си. И аз имах огромни проблеми с униформените порядки. Не съм бил в капиталистически страни преди десети, но след завършване на подготвителен клас ни изпратиха на лагер в братската тогава ГДР. Там нещата бяха аналогични. Никакви униформи, момчетата ходеха с дълги коси, пушенето също беше разрешено на навършилите 16 г. (не, че одобрявам) въобще на мен ми се струва, че ние бяхме копирали 1:1 съветската система.
Дори и тогава имаше някакво разделение. Да припомня само, че учениците от "най-елитните" училища като "Училището за надарени деца" в Горна Баня и "Руската гимназия" ходеха с различни от останалите ученици униформи.
31 Март 2007 08:30
не ми стана ясно как родителите им е трудно да купят униформи за децата, пък дънки и тениски не им е трудно

Botevist,
Ами много просто.
Когато купуваш, кола от магазин, тя струва 15 000 лв. Когато същата кола я купува държавата вече е 60 000 лв. Когато си купуваш компютър, той струва 1000 лв. Когато държавата купува същия компютър, го купува за 3000 лв.
Когато си купуваш панталони от пазара, те струват 10 лв. Когато купуваш същите панталони, но вече, като част от униформа, ще ти ги продадат за 60 лв.
Простичко е.
31 Март 2007 08:37
идеята е тъпа и комунистическа
само задръстен военен може да я хасесва
31 Март 2007 09:17
Темата дава прекрасната възможност във форума да се изявят маса десиденти в ученическите си години
Г-да журналисти напишете нещо и за детските традини, за да видим и десиденти от тази "зряла" възраст.
31 Март 2007 09:46
Да униформи трябва да има в училищата, особенно за средния курс!! Що не погледните учениците, ами те са, като ....
31 Март 2007 09:50
Paparol, от ученическите си години мразя униформите като задължителен елемент на поведение. Всякакъв забрани свързвам с "онова" време. Още повече не мога да приема задължителните прически. Вярно, в западните страни също има учебни заведения със задължителни униформи, но там има избор. Не задължения, а избор. Радвам се, че си ги видял тези неща, макар и в ГДР. Все пак това беше "витрината на социализма" и там не смееха да се намесват на такова ниско ниво като прически например. Бъди жив и здрав!
31 Март 2007 10:11
За униформите
но леко ме съмнява добронамереността на изпълнителите...
31 Март 2007 10:20
Униформи ! Да заприличат на ученици, а не на магистрални перхидролки и смешни копия на безлични герои от сапунки марка " Кока и пуканки". В повечето празни кратуни се въртят Азис, чалга, наглост и насилие, копирано от екрана. На тези едва 30-35% от децата, отнасящи се сериозно към задълженията си, същите кретени гледат като на недоразвити умствено. Що не - щом наложената за 17 год обществена система е обърнала ценностите.....А комплексирани родителите за мобилни по 300-500 лв за келишлъци на децата си пари имат, ама за униформи-йог.Айде де, не нас и FL.! Същата тази демосрация в училище и нейната продукция, след това се изсипва директно в обществото и до теб.
31 Март 2007 10:20
Това министърче откровенно плаче за психиатър!Пари за простотии има, а за заплати няма! Куха работа!
31 Март 2007 10:57
И аз мислех да напиша, че комунизмът се завръща, но Chicho Dr ме е изпреварил.

И на мен са ми правили забележка, че облеклото не трябвало да е израз на финансовото благосъстояние на родителите... И то само за някакво шарено пуловерче.

Дисциплина трябва, а не униформи. Но явно и тук формата взима връх над съдържанието. Мила родна бюрокрация.

Редактирано от - гошо на 31/3/2007 г/ 10:58:54

31 Март 2007 11:10
И аз имам недобри спомени от униформите в моите ученически години и затова не ми стана приятно когато в училището, където учи моето дете, преди три години въведоха униформи. Сега сме доволни. Униформите са хубави, децата изглеждат много спретнати и се отличават. Има разлика между униформите за момичета и момчета. Не са скъпи, една униформа излиза около 60 лв - панталон, риза, вратовръзка и жилетка.
Освен това, колко и комунистически да звучи на някой, така донякъде се заличават различията във финансовите възможности на родителите.
31 Март 2007 11:17
Идеята не е лоша, НО учители, ученици и родители трябва да осъзнаят, че това предложение не е със задължителен характер, а имат право на ИЗБОР.Ако се възприеме като инициатива със задължителен характер ще бъде бойкотирана.Чуствителността на този етап на тема "ЗАДЪЛЖЕНИЯ"е на границата на бунта и не трябва да се преиграва, защото нещата ще останат само на идейно ниво.
31 Март 2007 11:36
Всеки непредубеден родител е наясно, че българските училища преди 20-30 години бяха несравнимо по-добри от сегашните . Това важи както за кварталните училища, така и за елитните гимназии и засяга не само нивото на обучение, но и дисциплината, морала и възпитанието. Важен елемент за това бяха униформите, които разбира се не носехме с удоволствие, но показваха на всички принадлежността ни към дадено училище и имаха възпитаващ ефект. Анонимността на учениците в големите градове сега и липсата на ефективни механизми за контрол на поведението са в основата на недисциплинираността на учениците днес.
Както вече беше отбелязано от някои колеги, всички елитни училища по света имат униформи или елемент от униформа, които учениците носят с гордост. Наскоро обсъдихме този въпрос в настоятелството на гимназията, в която учи синът ми. Предложението беше за сака и ризи с емблемата на училището. На следващата родителска среща предложението беше прието с голямо одобрение. Така че, отговорните родители на учници в България са наясно с ползата от униформите. А философи пръснати по широкия свят могат да пишат каквото искат.
31 Март 2007 11:41
Не знам колко често се връщате в БГ и дали се връщате, обаче тук прави ужасно впечатление вида на повечето малки момичета. Адски силен грим, кичозни, лъскави, дори откровено предизвикателни дрехи....С унифирмите не става въпрос за унификация, а за възможност учениците да се почувстват общност и в същото време различни от другите ученици. Това се усеща особено в по-елитните училища, там стремежът е на децата да се внуши, че са различни. Все още няма униформи, но аз мисля, че именно там ще бъдат приети най-добре. Особено ако се преодолее желанието на тийнейджърите да се показват, да си показват дрехите ходейки на училище. Ако се получи, според мен би било добре. Е, аз имам предимството да не съм носила навремето униформа и нямам подобен комплекс от миналото, коагато режима е бил така строг и не свързвам носенето на униформа с комунизъм.
31 Март 2007 12:08
Идеята е добра, но само като част от цялостното развитие на школото в бг, което сега е в трагично състояние.
И не е вярно, че по света само частните училища имали униформи.
В UK и в началните, и в средните обществени училища има униформи, съвсем прилични. Няма нищо лошо хлапето от малко да се научи да ходи с риза и връзка, нали.
Колкото до това как ходят тийнейджърите, май навсякъде е едно и също. Тук да видиш 12-годишни пикли как се гримират и обличат, мани, то още няма цици, ама отпрало едно деколте, смях. А тия дето имат, свят да ти се завие. Пунтират изцяло "звездите" от телевизията. И къркат, и пушат, ученици тормозят учители и те нищо не могат да им кажат, абе импотентна система и тука.
31 Март 2007 12:19
Сега видях постинга на wwwe, точно така е, това е било винаги и моето мнение. Изглежда има родители, които не могат да разберат, че школото не е моден парад и че отрочетата им са там не за да демонстрират материалното благополучие на мама и тати, а за съвсем други работи.
31 Март 2007 12:53
Само да напомня, че СЕГА/ за разлика от "преди"!/ става въпрос за униформи и униформиране САМО по време на учебния процес в училищата!!!
31 Март 2007 12:56
Ще връщат униформите в училищата, ще връщат лекарите тоже...Само нивото на образованието ни няма да може да се върне, то безвъзвратно е на дъното. Със симптоматични дейности не може да бъде съживено.
31 Март 2007 13:02
Идеята за униформата е много добра, но както отбеляза някой преди мен, съмнявам се в добронамереността на тези, които я предлагат. В Англия наистина почти всички училища имат униформа и учениците там имат съвсем различно поведение от нашите тук. (не че това се дължи на униформата де) При нас има един момент на криво разбрана демокрация - демокрацията всъщност не е да правиш каквото ти скимне. Но все пак се надявам, че ако въведат униформи, те няма да са като онези гадни сини манти, в които всички приличахме на треторазредни чистачки.
31 Март 2007 13:14
Параграфе, разбира се, униформите са задължителни само когато децата са на училище. Както има подходящо облекло за театър, сватба, погребение, бал, спорт и т.н., така има и подходящо облекло за училище и работа. Това е въпрос на възпитание и култура.
31 Март 2007 13:24
Връщането на униформите в училищата трябва да става по желание, т.е. самия учени-к/-чка трябва да има избор да ходи ли с униформа, или не. Правото на избор и свобода е важно. Всяко задължение ограничава личността...
31 Март 2007 13:35
dobadoba,
По желание, но на родителите, взето с болшинство и задължително след това за всички ученици!
31 Март 2007 14:18
Писна ми,
въведохме ги,
махнахме ги,
сега пак да ги въведем.
Какво беше "оправданието" когато след 1989-та година униформите бяха премахнати - това било тоталитаризъм и неща от този род. Сега пак ли искаме да въведем тоталитаризма? Поне така излиза.
Вярно е, че униформите бяха задължителни, но това си имаше и има добри страни, които май са повече от лошите. Имаше преди време куп неща наследени от предишни години, примерно задължителните фуражки, но примерно в 21-ва гимназия в София, когато беше срещу Медицинска академия заедно с 22-а, няколко поколения ученици влизаха по 30-50 човека с една фуражка. Вярно е, че ни искаха късо подстригани, но това беше предпазна мярка за разпространението на въшките, както и голите глави на войниците. Дисциплината в час - ами зависи си от децата и учителя. Ако се съберат повечко деца, които искат да учат и дисциплината си беше на ниво. Аз бях в такъв клас, бях и в други и има огромна разлика. Сега кой разбрал, кой недоразбрал, плямпа глупости - гонели го заради буржоазно влияние. Още малко и политически емигрант заради малко по-дълга коса ще се изкара.
31 Март 2007 14:35
всеко следващо поколение ученици е все по-зле и по-зле.


И ние бехме зле, ама не чак толкова зле.. а в гивназията (Първа АЕГ - София) влязохме многостранно развити и излязохме много странно развити
31 Март 2007 14:38
И аз ще кажа, като някой по-горе, ще се зарадват шивашките фирми...Това недоразумение министър Вълчев се чуди каква глупост да извърши. Всичко Мара втасала в българското училище, дайте да върнем униформите. Щели да поощряват училищата. Бе я глупости, ми да дойде да види какви допотопни компютри има в училищата, и колко са на брой. До униформите опряхме.Вместо да се позамисли, че дисциплината в училищата е под всякаква критика и затова не са виновни нито децата, нито учителите, а идиотските наредби на всички министри от началото на прехода. То не бяха право на 60 неизвинени отсъствия в началото на демократичните промени. Пак в това същото начало, премахнаха и униформите, макар че по време на перестройката се бяха появили много прилични униформи, около 5-6 вида, като всяко училище можеше да избира, а и цените бяха съвсем поносими. Безвъзвратно отминало е онова време, но министър Вълчев явно живее в своята комсомолска младост. Не случайно в идиотските критерии за индивидуално оценяване на работата на учителите, пряката преподавателска работа, която е основната, носи само някакви си 14 процента, а всички други са видоизменени комсомолски и пионерски изисквания от преди повече от 25 години - извънкласна работа и разни други простотии. Учителите се гърчат с мизерни заплати, родителите нямат пари /особено в малките градове, София не е България/ да купят учебници за децата си, тоя ненормалник ще въвежда униформите. Да, комунизмът се завръща, и забележете къде, в най-важната сфера на едно общество - училището - където се формират хората.
31 Март 2007 14:41
Всички проблеми с МОН се знаят как се решават. Намирате, на коя юридическа фирма Велчев "вече не е собственик". Говорите с хората каква ви е болката. И готово.
СВОБОДА ЗА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИТЕЛИ В БЪЛГАРИЯ!
31 Март 2007 14:42
Да се чете Вълчев, а не "Велчев".
31 Март 2007 14:47
daskala
Интересно, как един от малкото министри в това правителство правещ добро впечатление на разумен човек в началото почва да става за резил.
В последния месец натоварването явно му се е отразило на здравето.
То не бяха предложения за "рИформа" във висшето образование, което да го доунищожи, а сега глупоста с униформите.
31 Март 2007 15:07
Че униформите са признак на изостанали и консервативни общества е ясно на всеки непредубеден, но още един аргумент, че това е точно така преди малко ми даде дъщеря ми.
*
Без да знае моята позиция по въпроса, я попитах за отношението й към униформите. Отговори ми, че е против по следните причини (цитирам):
*
1. Тъпо е всеки ден да ходиш с едно и също;
*
2. Трябват поне 5 комплекта седмично, за да могат да се перат и се поддържа личната хигиена. Иначе дрехите ще се овонят.
*
3. При носене на униформа, не може дневното облекло да се съобразява с времето (weather} през съответния ден и организма ще се чувства некомфортно, от това човек не ще е напълно работоспособен.
31 Март 2007 15:26
Да, оле-ле, помня че когато бях първа година в гимназията момичетата нямахме право да носим панталони. И тогава, в далечните 70 години, това велико изобретение чорапогащникът не беше навлязло на нашия соцпазар още, ходехме с чорапи и жартиери, ужас, замръзваха ни ..... След една година някой умен човек разреши на момичетата да ходят с панталони на училище. Такива ми ти работи с униформите.
31 Март 2007 15:30
ole-le,
Ако питаш децата (а и нас ако ни бяха питали също), училище изобщо нямаше да има. Щото е тъпо!
Аргументите ти са съвсем, ама съвсем несъстоятелни.
И какъв е проблема да има 5 блузи (ризи), за всеки ден? Значи, ако бяха неуниформени - може, ама униформени (по-евтини дори) - не?
Айде да не носим от девет кладенеца вода сега.
За протокола, и аз като всички мразех униформата и накрая с удоволствие си разпрах сакото. Но то беше и грозно, отгоре на всичкото.
31 Март 2007 15:40
Струва ми се, че целта на униформите е да се създаде униформено мислене. Независимо дали обществото е тоталитарно или не.
31 Март 2007 15:43

Разбираемо е, че децата в пубертета искат да са различни, оригинални, но също така трябва да се научат да бъдат и отговорни. Трябва да знаят, че има норми, които е необходимо да спазват.
В училището на сина ми има униформи и не сме купували 5 комплекта, а само една риза в повече. Училището още не се е увонило.
Коя фирма да се избере за изработването на униформите го решава училищното настоятелство, което се състои от родители, а не директора. Освен това за цветовете и модела на униформите се има предвид и мнението на учениците.
31 Март 2007 15:43
По време на соца, освен униформите в гимназиите, имаше и една тъпотия "Военно обучение" -- учебен предмет с учител-пенсиониран военен! Майтап колосален! В английската гимназия в София "даскалът" по военно беше о.з. полковник Сотиров: пълен олигофрен, дебил, интелектулен питекантропус. Беше толкова малоумен, че беше забавен и някои от лафовете му имаха качества на вицове.
.
Заради униформите не можеше да си ходи с джинси. Момичетата се справяха с това като си навиваха джинсите под престилките, след даскало си махаха престилките и ставаха "цивилни" Веднъж полк. Сотиров мернал по коридора една ученичка, чиито джинси си виждали под престилката. Олигото се excite-нал от това прикрито буржоазно влияние и извикал на момичето (с просташкия си акцент на селски интелигент, с какъвто говореше Бай Тошо): "Девойко, това, което е под престилката ви, НЕ МЕ ЗАДОВОЛЯВА!!"
31 Март 2007 15:46
ole-le,
униформите са признак на изостанали и консервативни общества

Не знаеех, че най-скъпите и престижни колежи по света са в такива общества. Освен това прекаляваш с либерализма - не е работа на учениците да решават дали да носят униформи или не. Ако ги питаме, те биха искали да получат диплома без изобщо да учат. Те и без това учат доста по-малко от преди, което се вижда от нивото на студентите 1 и 2 курс.
31 Март 2007 15:58
В училището на сина ми има униформи и не сме купували 5 комплекта, а само една риза в повече. Училището още не се е увонило.

wwwe,
Въпрос на нос. Я питай братята роми дали вонят...
31 Март 2007 16:00
Познавам деца, които имат униформа, познайте дали им харесва. Когато малката ми дъщеря беше някъде в 10 клас, в училището им имаше допитване сред децата дали биха искали униформи. Слава богу, повечето деца имаха разум и бяха против. Но сега, както чета в тази статия, нямат намерение да ги питат. И родителите май няма да питат. А колко сладки са държавните поръчки...
31 Март 2007 16:03
Ако ги питаме, те биха искали да получат диплома без изобщо да учат.

Не всички, не всички...
Когато училището и ученето се превърне от любопитство към знанието в самоцелност на оценки и насилие над личността, то съпротивата в неучене е естествено следствие.
*
Няма ли най-сетне да излезем от порочния кръг на ненормалността ?
31 Март 2007 16:05
Оле-ле, ти сигурно си голям чистник и след всяко обличане си носиш костюма на химическо.
31 Март 2007 16:07
wwwe,
просто избягвам да нося костюми и вратовръзки, най-малкото защото вратовръзката е символ на примката на шията с която васала се явявал пред сюзерена в знак на покорство.

Редактирано от - ole-le на 31/3/2007 г/ 16:28:37

31 Март 2007 16:11
Спомням си на 15-16 бях и върло против униформите провеждах разяснителна лекция на баща ми. Той, човек с положение, доходи и връзки, се подсмихваше и след като търпеливо изслуша тирадата ми попита: "Добре, съгласен съм с теб, но ти сигурен ли си, че това което мога да си позволя аз, може да си го позволи и бащата на всяко дете от твоя клас? Там сте все пак сте за да учите, а не на модно ревю." Така и нищо не можах да кажа... Тогава не знаех, че има униформи в училищата по цял свят, не знаех какво е индоктринация и не знаех, че всяко нещо има две страни. Все пак имах усещането, че децата чиито родители могат да си позволят по-малко заслужват самочувствието им да се определя само от това за което са дошли в училище.

Има много за и против униформите. Има и корупционен елемент, има и културен, но преди всичко трябва да стои ценностната система на обществото. Това към което се стремим. Искаме ли вълчата среда с просташка демострация на богатство и власт или можем да да бъдем състрадателни и толерантни към по-малко имащите? Искаме ли децата им да растат с комплекси? Искаме ли после самите те да избиват комплекси профучавайки в джиповете си през пешеходните пътеки пред собствените ни деца? Това са въпросите...

Униформите могат и да възпитават. Попаднали в добри ръце ще да бъдат оръжие са срещу много недъзи на съвременното общество в България. Могат възпитават, могат да подхранват чувство за принадлежност, могат да дават самочувствие и могат да превърнат училището в казарма... Въпросът е какво иска училището и как ще ги използва. Не сигурно, че трябва да е задължителна...и трябва всяко училище да си решава само дали ще има и каква да бъде униформата...Държавата може да помогне на по-слабите родители с данъчни облекчения, но не и с пари....Механизми колкото искаш за да се минимизират последиците върху бюджета на родителите и още толкова менханизми за да се контролира корупцията.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД