Събираемостта на глобите, наложени за нарушения по пътищата, катастрофално пада. За 9-те месеца на миналата година държавата е успяла да прибере едва 6% от наложените над 34 млн. лева санкции. При това тези пари са платени доброволно от санкционираните граждани. Това става ясно от доклад на Сметната палата, огласен вчера.
Проверката обхваща периода 1 януари - 30 септември 2006 г.
Констатациите на Сметната палата показват целия абсурд около ситуацията с глобите - заради несъответствия в законите няма кой да се занимава дори и с доброволно плащаните глоби, а всички институции отказват да ги събират принудително, защото разходите са по-големи от дължимите суми. Така всяка година бюджетът губи милиони от глоби заради изтекла давност.
От доклада става ясно, че 6-те процента от глобите са събрани в разкритата преди няколко месеца след поредица от скандали единствена банкова сметка в офис "Оборище" на Националната агенция за приходите (НАП). Принудително не е събран нито лев, защото липсва информационна система за това, кои са платените доброволно глоби. Затова органите на "Пътна полиция" не могат да предприемат мерки срещу неизрядните длъжници чрез Агенцията за държавни вземания (АДВ).
Сметната палата задължава министъра на вътрешните работи да предприеме конкретни действия за създаването на междуведомствена работна група с представители на МВР, МФ, НАП и АДВ, която да предложи законодателни промени по проблема. Групата трябва да определи кой и как ще събира глобите и как ще се обменя информация между отделните институции.
Сметната палата препоръчва да се промени още един абсурд в закона за движение по пътищата. В него пише, че когато нарушителят е съгласен да плати глобата, фишът се изпраща на съответното данъчно подразделение. Но вече няма данъчни, а НАП, която ги наследи, отказва да се занимава с тези санкции. Затова и тези пари не влизат в хазната.
В момента се обсъждат промени в няколко закона, отнасящи се до глобите. В тях обаче се предлага главно завишаване на санкциите, а не се третира въпросът кой ще следи за събирането на сумите. Така например в промените в закона за движение по пътищата, които се обсъждат на второ четене в НС, се предвижда да се отнема книжка или да се спира автомобилът от движение, ако не са платени глобите. Съществува и проект за Административно-наказателен кодекс, в който пък се предвижда дори арест и общественополезен труд при неплащане на глоби - по 1 денонощие за всеки неплатени 25 лева.
|
|