:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,338
Активни 666
Страници 21,268
За един ден 1,302,066

Оксфорд дава нови стипендии за младежи от Източна Европа

След дипломирането си спонсорираните ще трябва да работят в родината си
Нова стипендиантска програма, насочена към Източна Европа, ще предлага от есента един от най-престижните университети в света - британският Оксфорд. Схемата следва модела на прочутите стипендии Rhodes, привлекли във вуза едни от най-добрите умове на САЩ. Годишната стипендия ще възлиза на 25 000 паунда и ще покрива както таксите, така и разходите за живот. За нея могат да се състезават само кандидати в магистърски и докторски програми.

Едно от условията е след дипломирането си спонсорираните младежи да се завърнат да работят в страната си и да играят важна роля в обществения й живот. Те ще трябва да се ангажират и с участие в благотворителни проекти в родината си или във Великобритания. Тези условия са поставени от спонсора на програмата - лорд Уайденфелд от едноименния институт.

Първите стипендии ще бъдат раздадени още тази есен, като общият фонд от 650 000 паунда ще бъде разпределен между вече приети в университета младежи от региона.

Оксфорд тази година има 6 дати за прием в магистърски програми, като последният срок изтича на 27 юли, но за парите ще могат да кандидатстват само записаните при първите три тура.

Оксфорд и Кембридж стартират приемните си кампании по-рано от останалите британски вузове - обикновено в края на октомври. Както "Сега" писа, от 2007 г. българите заедно с всички студенти от ЕС дължат същите такси във Великобритания, както британските студенти. От учебната 2007-2008 г. максималната такса за бакалавърска програма е 3070 паунда, като студентите от ЕС обикновено имат право да получават заеми за покриването на тези суми.

С присъединяването си към ЕС България получава достъп и до други стипендии за магистри и докторанти. Отворени за българи през 2007-2008 г. в Оксфорд например са стипендиите "Дулвертън и Майкъл Уилс", които осигуряват пълно или частично финансиране на следването и разходите за живот, както и европейските стипендии Scatcherd. Пари за следване в университета отпуска и институт "Отворено общество" по програмата "Чивънинг". 8 стипендиантски програми за магистри и докторанти от държави на ЕС предлага и другият британски лидер - университетът Кембридж.
13
12796
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
07 Април 2007 00:32
Първият български стипендиант е професор от Варна-преподавател по география.
07 Април 2007 01:33
хммм, колегата от варна може би се вписва в идеята "стипендии за младежи" ? На колко години е младежа, към 45 навярно по оптимистична прогноза?

Стипендията е за млади мозъци, а не за закостенели номеклатурки от БАН и съзвездие. Ама ха де.




07 Април 2007 07:36
Ако желаете да подкрепите нелегалната кандидатура за евродепутат на Добри Божилов, можете да го направите като изберете произволна бюлетина, напишете на нея „за Добри Божилов” и я пуснете в урната… Противопоставянето на „системата” не е задължително да става по правилата на самата „система”…

Ако желаете, по подобен начин можете да подкрепите и други „нелегални” кандидатури – например тези на медиците в Либия. Вземате бюлетина, написване на нея „за медиците” и я пускате…

Чисто формално, всички тези бюлетини ще бъдат обявени за невалидни. Но това няма практическа стойност, защото въпросните кандидати и без това не са регистрирани и няма как да бъдат избрани. В случая се цели не юридически ефект – избор на кандидат, а ясен политически ефект – демонстрация на волята на обществото за определен тип промяна… Тази воля сама по себе си е сила и ще повлияе на политиците, независимо свързана ли е с формален избор…

Ако желаете да се запознаете по-задълбочено с кандидатурата на Добри Божилов, заповядайте на сайта на кампанията:

http://www.pr-bg.com/dobri

За всички, които ще ме упрекнат, че ползвам спам за реклама, им казвам, че са напълно прави, че не съм взел решението без доста съмнения, и им предлагам мотивите си да го направя тук:

http://www.pr-bg.com/dobri/index.php?opti on=com_content&task=view&id=19
07 Април 2007 08:22
Драги Добри Божилов, виждам, че правите агитация за собствената си кандидатура да евродепутат.След като обиколихте всички други форуми, цъфнахте и тук.За 45 мин сварихте да се изцвъкате на 17 места-след всяка статия или тема.Дебелоочието е грандиозно-акълът-малко.Ако възнамерявате да досаждате като в НОВИНАР, откажете се .Няма нужда от нов Ст.Чолаков.Предполагам администраторите ще си свършат добре работата.....
07 Април 2007 09:50
Като оставим настрана факта за липсата на смислена реализация в България, след като зе завърнат от Оксфорд с докторската си степен, младежите първо ще трябва да минат през ВАК, за да им я признае. Мъъъка!
07 Април 2007 10:23
dob,
Тъпо решение! Ясно или си слуга на някой от големите политмастодонти като БСП и ДПС, или просто си глупак. Ако човек те послуша, по този начин ще дадеш възможност на твърдитя ядра на ДПС и БПС да изберат по-голям брой техни депутати. Впрочем, колко ти платиха, за да напишеш тия дивотии
07 Април 2007 11:46
Добри са тези възможности, които се дават на младите хора.Изискването за връщане в родината след завършване едва ли ще има стимулиращ ефект, освен разбира се за личности, които предварително са "опекли"работата си да заемат места във висшите етажи на властта??Примерът с юпитата е доста показателен.
07 Април 2007 23:03
Сега в понеделник се срещнах с три докторантки от университета в СГ (CH) - български момичета. Две са на път да се женят за чужденци, а третата и тя няма намерение да се връща и да разговаря с ВАК или да си приравнява дипломата в Букурещ или Цариград (свободно по Алеко Константинов). Да не са луди!
08 Април 2007 01:30
Късметлии са сегашните студенти - свободно пътуват, богат избор къде да учат, престижни учебни заведения приемат със стипендии...
Желая им успех и да представят достойно България, пък и ако се завърнат, още по-добре...
08 Април 2007 12:03
По отношение на реализацията си в чужбина българските момичета имат едни гърди преднина
08 Април 2007 23:10
И без Оксфорд човек може да се сдобие с някои полезни навици за анализиране на информация. Примерно, хванете един калкулатор, разделете 650 хил. на 25. Получава се 26. Колко са страните в Източна Европа? Новоприетите в ЕС са 12, неприетите кандидати са поне 5. Да речем, че става дума за 13 страни И какво се получава? 2 студиоза на страна. Значи, цяло водещо заглавие за нищо и никакви 2 стипендии. Шансовете една от тях да ви огрее - ако сте един от 250 хил. студенти в България - е сравним с това да ударите шестица от тотото. Ако толкова ви върви, играйте бинго, за какво ви е стипендия? Тъй че минавайте на следващото заглавие!
09 Април 2007 11:26
Цензоре, прав сте и все пак е добре че ни поставят вече наравно с техните си. Което и беше целта на занятието "влизане в ЕС"!
.....................................
Апропо, къв е тоя мераклия за евродупетат дето досажда ту тук, ту там?
Някой знае ли що за птица е?
10 Април 2007 13:40
редник
А тия, които си могат, не трябва да чакат некой предваритело да им гарантира стипендия. Вратите на Оксфорд са широко отворени за кандидати с талант и потенциал - независимо откъде идват и колко пари имат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД