Полските производители на месо следят с повишено внимание всеки етап на преговорите между ЕС и Русия, като настояват за блокаж, докато не се реши най-напред техният проблем. |
Комисарят по здравеопазването Маркос Киприану (Кипър), който отговаря и за безопасността на храните, преговаря безрезултатно два дни в кипърския курорт Лимасол с руския министър на селското стопанство Алексей Гордеев. "Засега не е постигнато споразумение", заяви той лаконично, но увери, че усилията за компромис ще продължат.
Евросъюзът и Русия желаят да подпишат всеобхватен договор за стратегическо партньорство. Външните министри от ЕС трябваше днес да утвърдят мандат за началото на преговорите с Москва, но това не може да стане, докато не се реши въпросът с полското месо, защото Варшава го поставя като предварително условие. Спорът продължава 16 месеца. Така се изпарява надеждата, че на срещата на високо равнище ЕС-Русия на 18 май ще бъде сключен стратегически договор, който ще обхваща сътрудничеството в енергетиката, търговията, инвестициите, защита на правата на човека и пр. Гостуването днес в Люксембург на руския външен министър Сергей Лавров вероятно ще протече хладно, защото главната му задача е да подготви дневния ред на срещата през май.
Миналия четвъртък надеждите за споразумение рязко се повишиха, защото вътрешните министри на ЕС се разбраха да облекчат още през юни издаването на визи за руснаци. Смяташе се, че Москва ще върне жеста чрез по-голяма отстъпчивост на преговорите за месото. Сигналите от Кремъл бяха сдържани и още в петък комисарят по търговията Питър Манделсън заяви, че равнището на доверие между ЕС и Русия е достигнало най-ниското си равнище след краха на комунизма през 1991 г.
Брюксел се надява, че чрез договор за стратегическо партньорство с Москва ще предотврати използването на петрола и газа като политическо оръжие. Русия пък се дразни от европейските критики по повод убийствата на дисиденти и журналисти, както и от забележките, че прилага ненужно полицейско насилие срещу демонстранти. Освен това Брюксел и Москва се разминават по въпроса за бъдещето на Косово, защото ЕС подкрепя плана на Марти Ахтисаари за "контролирана независимост" на сръбската провинция, а Русия настоява да не се приема никаква формула без съгласието на Сърбия.
След неуспеха в Лимасол стана ясно, че има и още един проблем. "Разбрахме се да продължим преговорите, но имаме различно виждане как да стане това", каза Киприану.