МВР шефът Румен Петков и главният прокурор Борис Велчев категорично отказаха да коментират скандала в националното следствие. |
Главният прокурор Борис Велчев отказа всякакъв коментар. Вътрешният министър Румен Петков заяви, че няма да взема страна в спора, за да не се създава хаос. Но ако бъде назначена проверка от прокуратурата по случая, МВР щяло да се съобрази с решението. Петков отбеляза само, че изваждането на компромати по време на предизборна кампания е лошо.
Скандалът в следствието тръгна, след като в сряда Ангел Александров поиска дисциплинарното уволнение на Татяна Шарланджиева заради изтичане на информация от делото "Топлофикация". Тя бе обвинена, че е забавила умишлено разследването срещу Красимир Георгиев - шеф на фирма "Фронтиер" и близък на министъра на икономиката Румен Овчаров. На Висшия съдебен съвет бяха предадени данни, събрани със специални разузнавателни средства, доказващи нерегламентираните контакти. Твърди се, че посредник в общуването между Шарланджиева и Георгиев била Корнелия Нинова, която е зам.-министър на икономиката от квотата на БСП. Вчера Нинова каза, че се запознала с Георгиев преди година по време на служебно пътуване, но отрече да е била посредник. Проверката на инспектората на ВКП на материалите за Шарланджиева още не е приключила.
И вчера скандалът продължи да се разраства с ударни темпове. Думата взе отново Ангел Александров, който с много недомлъвки разказа по Би Ти Ви, че Нинова е искала да получи от него някакви компрометиращи снимки, направени на Боровец. Следовател N 1 каза, че дори бил заплашван от "един човек, който си мисли, че държавата му е собственост". Заплахите не били само, че ще бъде компрометиран, но и че въпросният човек можел да го "ликвидира с финансовите си възможности". Александров не разкри името на въпросния човек, не пожела да отговори дали е политик или бизнесмен, нито дали живее в страната или в чужбина. "Има органи, на които е съобщено името му, и те ще предприемат съответните мерки", бе лаконичен той. От прокуратурата отказаха коментар по обвиненията.
Корнелия Нинова категорично отрече твърденията на Александров. "Изобщо не знам за какви снимки говори този човек", каза тя по Би Ти Ви. Нинова даде подробности и за разговорите си с Александров. Шефът на следствието бил недоволен, че тя е гласувала против освобождаването на стоки от Държавния резерв, настоявал е тя да лобира за лиценз за внос на игрални апарати от фирма "Дилот", както и да му осигури компрометиращи материали за шефа на "Булгартабак" Христо Лачев. Тя отказала да промени мнението си за резерва и да направи нещо за "Дилот", след което й изчезнали 2 коли. На мястото на автомобилите била оставена бележка: "Да бе мирно седяло, не би чудо видяло." МВР отказа коментар по тази информация.
Камарата на следователите в България изрази вчера загриженост за скандалното използване на медиите по дисциплинарно производство срещу следовател. "Юристите са длъжни да използват само законови процедури за установяване на факти. Недопустимо е."
В целия компроматен скандал на заден план остана въпросът дали разследването срещу бившия шеф на "Топлофикация-София" Валентин Димитров не е пред провал заради изтичането на информация. И защо месеци наред се е бавила проверката на "Банско пропъртис", където шефът на "Фронтиер" Красимир Георгиев е бил съдружник с майката на Димитров, която също е обвиняема по делото за пране на пари. Разбра се, че след размотавания, продължили няколко месеца, лично главният прокурор Борис Велчев е написал инструкции за това, как да се провери "Банско пропъртис". Но проверката така и не е направена.