Внезапно и без обяснения парламентът се отказа от въвеждането на платено обучение в държавните вузове от есента. Това щеше да доведе до рязко увеличаване на студентските такси. Няколко часа по-рано президентът Георги Първанов заплаши, че ще наложи вето на тази идея. Преди няколко седмици и "Коалиция за България" се обяви срещу предложението на просветния министър Даниел Вълчев.
---------------
Промени в Закона за висшето образование все пак ще има, но те на практика запазват сегашното положение - държавата да поема 70% от издръжката на всички студенти.
Всяка година до 30 април правителството ще определя размера на таксите за обучение и приема в държавните висши училища, решиха депутатите от парламентарната комисия по образование, като приеха на второ четене промените в закона. На първо четене промените даваха пълна свобода на вузовете.
Новото е, че министърът на образованието предлага на правителството размера на таксите и броя на първокурсниците, но въз основа на предложенията на академичните ръководства. Таксите не могат да надвишават 30% от издръжката на един студент. Броят на първокурсниците не може да надвишава капацитета на вуза да обучава бъдещи висшисти.
Инициатор на пълното либерализиране на дейността на държавните висши училища бе министър Вълчев, но вчера в комисията дори той не защити проекта си. Ако идеята му бе приета и на второ четене, таксата за медицина например от 350 лв. годишно щеше да стане 4600 лв.
Министърът държеше промените в закона да минат бързо, за да могат вузовете да събират новите такси още от тази есен. Затова и предложението му не бе гледано от правителството, а бе внесено преди месец в парламента от депутати от БСП и НДСВ. Но преди първото четене на закона БСП изненадващо се обяви против. Приетите вчера текстове, които запазват сегашния режим, са предложени от социалистите Валентина Богданова и Пламен Славов и от Лютви Местан от ДПС.
От есента държавата ще субсидира всички около 42 000 първокурсници от държавните вузове, което увеличава субсидията с около 6 милиона.
|
|