:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,337
Активни 785
Страници 5,267
За един ден 1,302,066

Парламентът би отбой за високите студентски такси

Либерализацията на вузовете отпадна внезапно от Закона за висшето образование
снимка: Велислав Николов
Даниел Вълчев
Внезапно и без обяснения парламентът се отказа от въвеждането на платено обучение в държавните вузове от есента. Това щеше да доведе до рязко увеличаване на студентските такси. Няколко часа по-рано президентът Георги Първанов заплаши, че ще наложи вето на тази идея. Преди няколко седмици и "Коалиция за България" се обяви срещу предложението на просветния министър Даниел Вълчев.

---------------



Промени в Закона за висшето образование все пак ще има, но те на практика запазват сегашното положение - държавата да поема 70% от издръжката на всички студенти.

Всяка година до 30 април правителството ще определя размера на таксите за обучение и приема в държавните висши училища, решиха депутатите от парламентарната комисия по образование, като приеха на второ четене промените в закона. На първо четене промените даваха пълна свобода на вузовете.

Новото е, че министърът на образованието предлага на правителството размера на таксите и броя на първокурсниците, но въз основа на предложенията на академичните ръководства. Таксите не могат да надвишават 30% от издръжката на един студент. Броят на първокурсниците не може да надвишава капацитета на вуза да обучава бъдещи висшисти.

Инициатор на пълното либерализиране на дейността на държавните висши училища бе министър Вълчев, но вчера в комисията дори той не защити проекта си. Ако идеята му бе приета и на второ четене, таксата за медицина например от 350 лв. годишно щеше да стане 4600 лв.

Министърът държеше промените в закона да минат бързо, за да могат вузовете да събират новите такси още от тази есен. Затова и предложението му не бе гледано от правителството, а бе внесено преди месец в парламента от депутати от БСП и НДСВ. Но преди първото четене на закона БСП изненадващо се обяви против. Приетите вчера текстове, които запазват сегашния режим, са предложени от социалистите Валентина Богданова и Пламен Славов и от Лютви Местан от ДПС.

От есента държавата ще субсидира всички около 42 000 първокурсници от държавните вузове, което увеличава субсидията с около 6 милиона.
50
6194
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
03 Май 2007 22:40
Парламентът отби бой за високите студентски такси
03 Май 2007 23:09
Внезапно и без обяснения парламентът се отказа- нали идват избори!
03 Май 2007 23:22
Глупости на търкалета
Идва европейската конкуренция
Кой ще вдига таксите като няма търсене, а?
04 Май 2007 03:13
"Образованието" е бизнес и требе да има конкуренция. Каква е тази държава, дето се меси в бизнеса........
04 Май 2007 06:53
Кой ще остане да учи тук когато таксите стават по високи от някои университети в Германия? А качеството на обучението там е двадесет пъти по-високо.
04 Май 2007 08:36
Ако искате българско висше образование, требе да го субсидирате, доколкото професурата не може сама да осигури средства (както става ясно от картинката) Може и да си смените професурата, ама това става бавно и трудно!
04 Май 2007 08:46
Ще илюстрирам как субсидираното образование вреди на населението:

Ако грубо разпределим хората на: 1. Умни и способни, 2. Посредствени, 3. Глупави и мързеливи и 4. Малоумни и идиоти, то:

При субсидирано образование:

4. Малоумните и идотите си остават необразовани (константа), 3. Глупавите и мързеливите завършват средно образование, 2. Посредствените завършват висше, 1. Умните и способните отиват в чужбина да работят за много пари.

При липса на държавна субсидия:

4. Малоумните и идотите си остават необразовани (константа), 3. Глупавите и мързеливите завършват най-много основно образование, 2. Посредствените завършват средно, 1. Умните и способните завършват висше.

Държавната субсидия масово произвежда посредствени висшисти!
04 Май 2007 09:07
Да бе да, според Ювиги умните и способните са точно тея дето родителите им имат най-много пари. Как па го реши това? Или ти на 18 години вече изкарваше сам пари? /между другото докато учеше/. Ювиги като пишеш такива простотии поне малко, ама съвсем малко не ти ли е неудобно?
04 Май 2007 09:27
Съобщение на Пресцентъра на Президентството:
"Вчера с указ на Президента Първанов бе убита муха. След акта указът беше върнат отново на президентското бюро."
04 Май 2007 09:34
Светлото пиво ни казва
"Образованието" е бизнес и требе да има конкуренция. Каква е тази държава, дето се меси в бизнеса........
В първото си изречение , той е частично прав. Образованието е бизнес наестина, но то е и политика. Овен това държавата е участник в този "бизнес", та като всеки бизнесмен и тя трябва да има политика за щита на бизнеса си. Ректорите и разните му там професори искат да приватизират този бизнес заа своя полза, като заявяват, че това е в "полза роду.
Светло Пиво да си чувал, че всяка ддържава има свои ДЪРЖАВНИ УНИВЕРСИТЕТИ ? На всичкото от горе, държавните университети в повечето случаи са и най-престижните в съответната страна. Ако искаш примери , ето ти : Сорбоната и Екол нормал във Франция, Саламанка в Испания и даже Ломоносов в Русия.
04 Май 2007 09:39
...И в лето господне 863-то княз Борис и българите приели християнството, за да има икони, на които да кликват. После синът му Владимир Расате стана системен администратор и пусна вирус в християнската операционна система. За да сейвне своето дело, княз Борис се рилоудна и даде "шът даун" и на двата монитора на Расате."
04 Май 2007 10:02
Комисията по разкриване на досиетата трябва да реагира по най-бързия начин във връзка с казуса Великотърновски университет – изборите за ректор са на 17 май.Кандидатите са само 6, не е толкова трудно да ги проверите! Покажете, че търновските университетски бандити (Харалампиев и Буров – Благовест и Черньо), са най-обикновени и долнопробни доносници.

04 Май 2007 10:03
Във ВТУ не знаят кой е разлепил плакатите, на които пише ”АЗ НЕ ИСКАМ ДОНОСНИК ЗА РЕКТОР(БУРОВ) А ТИ?” Божанов бе, как така да не знаете! Имате си едно недоразумение за гл. секретар, той лиже, лепи, ближе, всичко, което му нареди бащицата Харалампиев.Сега само чака да падне, та да се подложи на следващия, ох, как се надява да е негов човек, потрива гадните си ръчички с надеждицата да краде! Вържете Олег Божанов до елхичките, та да станат три, две е на смърт бе, аланкоолу!

04 Май 2007 10:04
Ало, Буров и буровците, не сте баровци, гадове, а много ви се иска да продължите да крадете, ама ядец! Има Видовден и за боклуци като вас. Носете паричките в съда, плащайте си на когото трябва, обещавайте на групата студенти – Миховци, вся и всьо, нищо няма да ви спаси!Ще ядете дебелия и откъм двата края, но първо ще свиркате, в смисъл на свирка, а вие какво си помислихте? Ако съда ви пропусне, нали знаете, че има и такива, дето не пропускат, а? Черна гнидо, приготви се, знам че те е страх, само дето ти е бедна фантазията колко трябва да те е страх!

04 Май 2007 10:06
Да ДОНОСНИЧИШ не значи да СЛУЖИШ на държавата! Доносникът е гнида, мръсна гадина, която е поставила себе си уж в услуга на службите. Вербували са я най-често като са я хванали в крачка: я да лъже, я да краде, я да курварства. Такъв зародиш на въшка може само да клепе другарчето(колегата), та да прави кариера и пари, какво друго? И понеже е инсект, цял живот се храни с кръвта на другите.В политическата полиция, 6-ти отдел на ДС, е било пълно с инсекти. Такава гад е т.н. професор, Стоян Буров.За такива няма минало!Има РАЙД!




04 Май 2007 10:19
НЕ ни трябва ЕВТИНО, а КАЧЕСТВЕНО образование.
Докато сме се вкопчили в социалните си придобивки от безславното ни комунистическо минало, университетите винаги ще си седят на ниво "Селски инкубатор за посредствени овце".

Не е важно да е качествено образованието, важното е всеки втори българин и българка да е с диплома от университета, нали?

Аз съм против да държавата (ние всички като данъкоплатци) да субсидира нечия татина принцеска, докато се мъчи да вземе диплома за "Публична администрация" или "Бизнес мениджмънт", като вечер си докарва стабилни доходи чепейки се голичка пред уеб-камерата на компютъра. Накрая да се цвъкне в общината и да си пили ноктите по цял ден и да ме гледа лошо като отивам да си платя данъците.

Ай сиктир, както казват комшиите.
04 Май 2007 10:37
Rumens, ако според теб лошото ти финансово състояние ще те спре да учиш, значи просто не ти е мястото в университета.

Нека учат тези, които наистина го искат. Писна ми от мрънкащи фаталисти, чиито светоглед е, че съдбата е предопределена и щом родителите му са бедни - край на шансовете за образование! Съдба! Орис! Наказание Свише!

Няма такова нещо! Ако искаш нещо истински ще го постигнеш. Трябва да си размъдаш фаталисткия задник малко.

04 Май 2007 10:41
Ювиги, склонен съм да се съглася с теб, макар че мисля че такова увеличение (от 350 на 4500 лв.!) за една година е абсурдно. Да го направят в рамките на 4-5 години поне. Ако изведнъж увеличиш таксите десетократно, обратнопропорционално ще намалеят и студентите, т.е. наесен ще имаш 10% от миналогодишната бройка
Разбира се, сегашните такси за висше са просто смешни. Като почнем от някои специалност (за бакалавър), в началото се плащат някакви смешни суми от рода на 80 лева на семестър, достигащи до 400-500 за магистратурата. С тези пари не можеш да си платиш хартията на тетрадките, образно казано. И да се чудиш защо е толкова ниско нивото на образованието в БГ...
04 Май 2007 10:42
глей ся, те можеха да си вдигнат таксите колкото искат, обаче студентите вече на са им вързани в кърпа. по-способните и по-заможните щяха да се чупят. и без това сега по близо 20000 студента заминават в чужбина всяка година - не ми се мисли ако тука сложат някакви сериозни такси какво преселение на народите ще бъде. просто мърляви университети не могат да вземат сериозни такси от някой друг, освен от мърляви студенти, а не всички студенти са бройкаджии дето само искат кетапа - не го забравяйте господа и дами професори и министри

04 Май 2007 10:50
Таксите трябва да се либерализират. Свободният пазар сам няма да позволи, те да скочат до небесата.

Маса хора не искат наистина да се образоват, а просто ей така да имат дипломка (хартийка), може и да потрябва един ден, като се цани за кмет на родното село.

Ако да учиш ти е сериозна цел, ще намериш пари да си платиш таксите.
04 Май 2007 11:29
Ювиги, я кажи моето момче, колко ти струваше обучението, като надаваш вой толкова?! И ако мама и тати плащат, питай поне в НСИ колоко е средната заплата, пък тогава се изказвай! Или аз завърших, другите да духат супата!
По твоята логика ще се случи следното:
1. без проблеми ще учат децата на дупетатите, министрите, далавареджаиите, мутрите и пр.
2. бедните ще копат на село, не защото са тъпи, а защото не са богати и красиви
3. който не иска да копа у бг-селото което не е възможно засега защото еврофинансирането е мизерно, ще ходи да копа у Англия и Испания.
Картинката е романтична отвсЕкъде, но за да е пълна пасторалната идилия, ще ти задам следния въпрос:
Защо след като отне практически всички възможности за финансиране на университетите, наложи всеобща държавна поръчка (това няма връзка с таксите) и междувременно им оряза бюджета, държавата в лицето на министрото иска да либерализира пазара? И моля те, не ми давай за ример САЩ и други, които имат и други ресурси освен човешкия си капитал. Ние НЯМАМЕ!
Отговорът е прост-защото държавата иска отново да ни остави сами да се оправяме, а тя само да цуца данъци и да се разпорежда кУмпетентно. Време е абдикиралата държава да се вземе в ръце и да си изпълни някаква част от задълженията. Защото иначе и бананова република не можем да станем, климатът тук просто не позволява отглеждане на бананчета.
04 Май 2007 11:37
Динаин,
очевидно не сте запознат с абсурдната система, въведена от сегашния закон. Всички студенти са държавна поръчка и заплащат държавна такса, която естествено представлява малък процент от пълната им издръжка. Дотук нещата изглеждат логични и социално справедливи, както би трябвало да бъдат в страна, която не разчита на друг ресурс, освен на човешкия си(друг няма!). Оттук нанатък обаче започва веселата част. Очевидна в държавната поръчка държавата трябва да поема по-голямата част от издръжката на студентите, или пълната както беше преди, което е единствения смисъл от такава система, но държавата дава такъв бюджет на университетите, че просот може да ти се дореве. Не знам откога не е увеличаван бюджетът на СУ, но през 2003 при тази система те искаха и да го намалят, без да променят начина на финансиране...
Когато в гориня постинг казах, че държавата е абдикирала от задълженията си, не преувеличавах.
04 Май 2007 13:02
Злобарчето, нема такъв филм. Ти си фаталист. Това, че мама и тате нямат пари да ти платят образованието не ти е съдба, орис, наказание Свише, неминуемо проклятие, от което няма измъкване.

Ако искаш - ще успееш. Фатализма е извинение за мързел.
04 Май 2007 13:36
Др.Ювиги, фатализмЪТ е извинение за мързел...Като си говорим за образование моля Ви, спазвайте граматиката....Аз реших проблемите си с образованието-повече от веднъж, ако трябва да бъдем точни. Но както виждам, Вие отказвате да говорите за своето образование, защото очевидно сте завършили/завършвате по настоящата метода-със смешна такса (или без такава). Разбира се, на чужд гръб и 100 тояги са малко. Като сте толкова образован, обяснете как мама и тати ще дават парЕ на малкия? Със заем ли? Че колко ще отпусне банката на българин със средна заплата? Дори и да е достатъчно за таксата, нека Ви попитам, колко са акредитираните университети в БГ? Отговорът е-достатъчно малко, за да може издръжката на много студенти да включва пътуването до друг град (не е задължително да е София). А това как ще плаща семейството? Малкият ще работи? В нарушение на правилника за обучение, спрямо който му е отпуснат студентският заем? Моля Ви, карате ме да се смея.
04 Май 2007 15:26
Ювиги сериозно ли си мислиш, че възможностите с които разполага един човек съответстват на способностите му
04 Май 2007 15:41
Ювиги аз съм работил докато съм учил, знам какво е и за какво стигат парите дето дават на студент и затова съм почти убеден че ти не си работил и учил едновременно! Е има варинат татко ти има фирма /или ти е направил таква/ където ти изкарваш купища пари между лекциите упражененията и ученето за изпити. Може па и да си тих гении, случват се и такива работи сигур по света. Инак нямам обяснение на базата на какво имаш такива умни идеи.
04 Май 2007 15:54
Zlobarcheto, когато седна да си вадя хляба с писане, тогава ще внимавам за пълен и непълен член. Аз уча Биология и повече ме интересува правописът на латинския.

И това, че казвам "ти" нямам предвид теб лично, а хипотетичен читател.

И да. Смятам, че всеки сам е отговорен за "съдбата" си. Ако наистина, НАИСТИНА искаш да постигнеш нещо, ако имаш някаква цел (в случая да се образоваш) ще успееш независимо, че не си в удобна първоначална позиция.

Субсидираното висше образование е архаизъм от социалистическото ни минало. Социална привилегия, в която сме се вкопчили от чист егоизъм, въпреки че знаем, че в дългосрочен план това води единствено до голям брой посредствени хора с дипломи и инфлация на кадрите.

Държавата вече не е "майка и баща" както едно време и не й е роля да си поръчва, да си обучава и да си назначава кадри.

Аз като завърша, си дигам чукалата директно и отивам там, където моите знания ще бъдат оценени и платени подобаващо. Ако това е България - няма лошо, даже супер. Ако е друга страна - сори майна. Демокрация и свободно движение на хора.
04 Май 2007 16:03
Rumens учудва те че има хора с ляво и хора с дясно мислене ли?

Аз съм против всякакви социални привилегии и смятам, че те увеличават количеството, за сметка на качеството на стоки, услуги, образование и кадри.

Редактирано от - Ювиги на 04/5/2007 г/ 16:04:24

04 Май 2007 16:05
Ювиги откъде това самочуствие бе човек? Направил ли си нещо през живота си което да ползва някой около теб? Като чета писанията ти имам чуството че говори някой полубог. Смили се ! Повечето хора не са на твоето божествено ниво.
04 Май 2007 16:15
Ювиги,

Не си наясно.

Държавите, които субсидират здраво висшето си образование, далеч не са малко и още по-малко са комунистическа отживелица. Аз съм сигурен, че Италия го прави. И съм почти сигурен, че го правят скандинавските страни, където това става под формата на гарантирана стипендия.
04 Май 2007 16:19
Rumens, не е до самочувствие, а до светоглед и житейска философия. Не вярвам в предопределеността на съдбата, , не вярвам в хороскопи и т.н. Смятам че всеки човек сам чертае своята "съдба", взависимост от усилията, които полага и действията, които предприема.

Да, знам че в България е пълно с фаталисти, приемните часове на врачките и екстрасенсите са заети с дни напред и че е национален спорт да обвиняваме държавата, политиците, международното положение и т.н. за собствената си мизерия.
04 Май 2007 16:23
Патиланец2, вероятно си прав. Не се учудвам, че и там е пълно със леви и социалисти. Само че за разлика от нас, те са си намаали на масрафа и могат да си позволят ляво мислене и социални програми.

И ние ако премахнем за следващите 100-200 гоини социалните програми, може евентуално през 22ри, 23-ти век да върнем субсидираното образование.
04 Май 2007 16:32
Ювиги ювиги никой тук не ти приказва че всичко е предопределено и че човек не може да повлияае на съдбата си. Проблема ти е че ти твърдиш че това е САМО въпрос на желание а не е така. Просто не е така. Давам пример като за малки деца /и за теб/: Намираш се в самолет който лети, може и да падне, може и да не падне. Как можеш да повлияеш на съдбата си в случая? Живота е по сложен отколкото ти се струва на 18 години. Уверявам те че социалните придобивки не са замислени от глупаци. Идеята е била социума /т.е. ВСИЧКИ ние/ да има полза. Инак като се роди дете да го хвърлим на улицата и да се оправя Това казваш ти в момента. Дано нещо да успях да ти обясня.
04 Май 2007 16:42
Rumens, очаквах доказателството за висшата роля на съдбата с примера с тухлата върху главата, както си ходиш. Нищо ново.

Проблемът е, че не съдбата те е качила на самолета, а ти сам си се качил. И да, това че самолета е паднал и ти си бил в него, всъщност е точно последствие от твоето лично действие.

Виж, няма смисъл да философстваме. Вярвай си в съдбоносното падане на тухла върху главата, гръмотевица от Зевс, който ти завидял и "не дърпай дявола за опашката"... пу-пу-пу да не ти е уруки да падне самолета, докато си в него.

Тук говорим за действия и усилия, от които зависи собственото ти образование и собственият ти успех.
04 Май 2007 16:42
По стара нашенска традиция пак се поставя каруцата пред коня. Преди да започнат промени на такси и каквото и да било, трябва да се направи тотална чистка на щатния състав на висшите учебни заведения. Администрация, академичен състав... с голямата метла. И тъй като това няма да стане , понеже сума ти дедковци и бабки така са си хванали професорските столове, че даже и след пенсиониране не ги пускат, всичко ще си крета в духа на соц.реализма-"Стола си е негов/неин, докато мърда"... На някой да му е известен факта, че въпреки закона за пенсионирането на 65 години, професорите продължават да го газят, най-напред беше +1, после +2...от миналата година +3 години след пенсия и като добавим абсуртния казус, че дори и след пенсиониране професорите в СУ имат право да запазят кабинета си за лично ползване(!!!!), изобщо за какви промени във висшето ни образование да говорим... И за какво му е на някой да учи, и какво ще научи от окъсани и овехтели записки с 30 годишна давност. Мотива може да е само един- "Абе аз да имам тапията пък после...."
04 Май 2007 16:45
Ювиги,

Ти пледираш за отдръпване на държавата от финансирането на образованието, т.е. ти си за абсолютни пазарни принципи и отношения. Нали така?
Е, знай, че "чистият пазар", дори и да е възможен някъде, се проваля в генерирането на богатство (материално и интелектуално) при наличието на:
1. морален хазарт или опортюнизъм - рискът, който спонсор или застраховател поема при финансирането/ застраховането на мързелив/ нечестен индивид;
2. информационна асиметрия - аз зная ти не знаеш --> пробутвам ти боклук за много пари.

Няма ли институция, която да свежда до минимум моралния хазарт и информационната асиметрия ПАЗАРЪТ СЕ ПРОВАЛЯ и унищожава богатство. Това е ЗАКОН! Дотук ясно ли е?

Ти искаш абсолютен пазар, но у нас такова нещо само ще унищожи богатството ни, защото нямаме регулатори! Като ги проимаме (те могат да бъдат правителствени или неправителствени), чак тогава ще можем да правим хипотези за въвеждане на "абсолютен пазар" в образованието. Но аз си позволявам да мисля, че както го няма никъде в цивилизования свят, така няма да го проима и в България.

Редактирано от - Патиланец2 на 04/5/2007 г/ 16:50:53

04 Май 2007 16:49
Ювиги съдбата ни е качила на самолета България, който май пада. Вече за 5ти път сигур ти казвам че не ВИНАГИ е възможно да напуснеш този самолет колкото и да ти се иска. Да за умници като теб сигурно е възможно те на самолет се кават с парашут. Но за повечето хора това НЕ е толкова лесно както го казваш. И иманно за това са измислени социалните придобивки. Дано някой ден не ти се случи да стъпиш накриво /което разбира се за такъв като теб е абс. изключено / и да станеш инвалид примерно, тогава подозирам ще си промениш мнението за социалните помощи.
04 Май 2007 17:11
Вижте, начина на финансиране на образованието работи в зависимост от обществото и неговата нагласа да го приеме. Датския модел на държавно финансиране на образованието не би могъл да работи в Америка, а обратното важи с още по-голяма сила за Дания. Няма сила която да накара датчанин който по право счита, че държавата му е длъжна след като и плаща 49% данъци да дава още 200 000 крони на година за да учи в университет. В каквото обшество живееш, по такъв начин и се учиш.... Аз лично за България нямам никаква идея какъв модел е приложим и изобщо има ли модел, защото нямаме изградено общество ...
04 Май 2007 17:23
SerElias написа ... нямам никаква идея какъв модел е приложим и изобщо има ли модел, защото нямаме изградено общество ...


Моделите ги търсим и експериментираме сега ние, SerElias. Едно е ясно - абсолютен пазар - такъв, какъвто го желае Ювиги - не е възможен.

Аз имам нещо повече от идея, ама ще ме сметнете за луд - като "нямаме изградено общество" ("гражданско" бих добавил аз), да започваме да го градим. От къде да започнем и как да го направим? - Започваме с основното и средното училище. Децата трябва да раснат пълноценни и въодушевени. Като станат на по 18-19 години тези "деца" сами ще пометат системата на порочното висше образование.

Как се прави такова основно и такова средно училище? - Така Натиснете тук

Редактирано от - Патиланец2 на 04/5/2007 г/ 17:25:58

04 Май 2007 17:31
Патиланец2
Само мога да добавя- Преди да почнем да градим нека почистим преди това... За това ми беше думата в първия ми постинг.
04 Май 2007 17:37
Патиланец2 няма да стане тая това са мечти, обществото не се изгражда в училище, то най-вече се самоизгражда. Едва ли децата биха могли да бъдат научени на каквото и да е добро нещо в училище при положение че те гледат хората около себе си и родителите си и телевизора. Те успешните деца ще се впишат чудесно в сегашнато ни порочна система, а другите по метода на Ювиги се някак ще се оправят. Като цяло след 50-100 години вероятно ще изчезне и България. Може да звучи песимистично но за съжаление системата е на страната на Ювиги. Ние само клатиме въздуха /т.е. хабиме интернета/.
04 Май 2007 17:56
Към SerElias: Глупако, защо ревеш против преподавателите, които въпреки мизерните си заплати и още по-мизерното финансиране на висшето образование от страна на държавата, продължават с неимоверни усилия да се стараят (и успяват!) техните знания и научни резултати да са нивото на колегите им от другите държави? Защо твърдиш, че те ползват "окъсани и овехтели записки с 30 годишна давност", когато явно ти самият си толкова далеч от науката, колкото и тя от тебе. Твърдението за "дядковците и бабичките" е напълно в унисон с все по-ясния стремеж на управляващите тази нещастна държава да се противопставят младите хора на старите - непрекъснато се твърди, че младите и работещи хора хранели пенсионерите. А кой хранеше тези млади хора, докато бяха още деца - не бяха ли именно тези (тогава още работещи) хора, които от скромните си заплати отделяха и за пенсия ?
Защо, г-н SerElias смяташ, че даването на възможност на професорите да работят известно време и след навършване на 65 години е нередно, когато техните знания, опит и физически възможности го позволяват ? Нима малко хора с други професии работят след пенсиониране ? Обществото няма да загуби, а само ще печели от това, защото нека ти е известно, че наплив на млади хора да заемат техните места при смешните заплати, които нашата абсурдна държава би им дала, няма и няма още повече да има !! И като изгониш от кабинетите, за които толкова плачеш, старите преподаватели, за какво ще ги използваш - може би университетът ще ги даде под наем за офиси ?! Знай и това, че тази практика, срещу която ти роптаеш, съществува в развитите страни от векове и именно поради нея техните университети наистина са храмове на науката със световна известност.
Нека да завърша: Състоянието на нашето висше образование е наистина плачевно. Но тава не е поради причините, които ти неразумни SerElias измисляш, а поради пълната незаинтесованост на така наречената ни държава от духовното ниво на народа и най-вече на младите хора. Не случайно тя им подхвърля боклуци като Vip Brother и насочва интересите им към помията и утайката на обществото ни! Докато е така студентите ни ще бягат в чужбина, а младите, които остават тук ще бъдат стюарди, келнери, оператори на селскостопански единици, охранители на мутри и др. И нищо повече!!
04 Май 2007 18:12
Не мога да се съглася с теб, RumenS.

Нека уточним нещо много важно: като казвам, че ще почнем от училището, това не означава, че извън училището можем да продължаваме да ... серем както досега! Казвам "да почнем от училището", защото ... от родителите и телевизията не можем. Големите сме дървени глави, а телевизията е в ръцете на престъпниците.

Аз вярвам, че децата могат да бъдат научени на "нещо добро в училище". ... От мен, от теб и SerElias ... като начало.

Децата ще продължават да "гледат хората около себе си и родителите си ... ", да. Тогава нека се държим като човеци поне аз, ти и SerElias ... в началото, та да гледат от нас, а не от престъпниците!

"Ама децата гледат и телевизия!" Да изключим, или направо да изхвърлим телевизора! Да отидем на разходка с отрочето си. Като за начало само аз, ти и SerElias!

Така ще поемем нещата в свои ръце и ще спрем да се оплакваме. Както виждаш, мечтата в случая е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА. Нещата тръгват от тук!

Редактирано от - Патиланец2 на 04/5/2007 г/ 18:14:34

04 Май 2007 18:43
А, дочаках значи, Ювиги да си признае онова, за което с други думи написах в първия си постинг.
С други думи, след като е получил лесно, евтино и бързо ДОБРО образование тук, Ювиги ще замине там където неговите качествени знания ще бъдат възнаградени. щото ще отиде да обяснява как е завършил най-престижното и старо ВУ в БГ! И аз искам така- минимум инвестиции, максимум полза. И за да се застраховаме от конкуренцията на същите таквиз индивиди, ние предлагаме тоталната подсечка: всички останали под ножа на платеното образование.
Може би Ювиги нямате предвид точно това, но за съжаление така излиза. Защото и Вие в момента се възползвате от смешно евтината такса.
За пълния член: оставянето му в българския език не е продиктувано от прагматични съображения. По него се преценява общата грамотност. Все едно да не напишеш правилното окончание за датив в езика, който твърдиш че владееш. Затова го написах-хубаво давате съвети за българското образование, но погледни нещата от всички посоки. А те са-има частни ВУ, където е можело да отидете да учите на пазарен принцип..Защо не сте го направил?
04 Май 2007 19:05
Ще бие отбой, я
04 Май 2007 19:26
SerElias
Преди да почнем да градим нека почистим преди това...

Ми то навсякъде в последните години, така правихме. И наистина изглежда примамливо. Но не работи. Как и защо - не е важно. А и вече е без значение. Положението е неспасяемо. Ще си заминат и последните "дедковци" и "бабки" и ще се окаже, че няма да има човек, който да изключи осветлението. Систематично науката и висшето образование бяха обезкръвявани и накрая унищожени. Включително и с приказките за "30 год. лекции", периодичните кампании, целящи да убедят обществото, че именно в университетите са най - корумпираните екземпляри и т.н. Как е възможно обществото да се примири с факта, че професорите Овчаров и Китов, напр. са на заплата 500 лв. В коя частна фирма да отидат за по-високо заплащане? Шапка свалям на младите им колеги - последователи. Но така, или иначе, общественият престиж на университетските преподаватели е отрицателен. Те са загубеняци. Как можем да се надяваме тогава, че най-талантливите деца, независимо къде учат, ще се върнат и ще заработят в университетите. В старите катедри, или създавайки нови. В коя високоучена глава се пръкна идеята образованието (а и здравеопазването) да се оставят да действат в пазарни условия, като се разчита, че "дългата ръка на пазара" ще оправи нещата. Това вече няма значение.
04 Май 2007 20:04
"Ювиги", юбиги, никакъв хан не си малкия. И чеп не става от тебе. И аз не съм апологет на прекалените социалности, но това дето се пънеш да пропагандираш просто не е възможно. Или поне в Европа. Няма такава държава в клуба дето сме от 4 месеца, да се е измъкнала от социалния елемент. Номера е да не се допуща социалното да се превръща:
1.В параван за кражби на обществени (т.е. събирани от всички) средства.
2.В оправдание за нови привилегии!
3.В хранилка за умишлено мързелуващи!
За съжаление, примери във всяка от тия категории - с лопата да ги ринеш! И все пак не е възможно да се иде толкова радикално, колкото си представяш.
04 Май 2007 22:28
Вместо да се надприказваме по темата е редно да се замислим по няколко въпроса:
1. Как да се въведат такси, сравними с платеното висше образование на запад, като заплатите на преподавателите ни са несравними с тези на преподавателите там;
2. Кои би платил за висше в БГ, ако за същите пари може да получи европейска или американска диплома?;
(Аз лично съм завършила в БГ магистратура и в момента правя PhD в Щатите. Разликата между професорите ми тук и тези в Софийски Университет наистина е потресаваща).
3. Редно е да се замислим колко пари в БГ отиват за научни проекти (чрез тях се спонсорират стипендии и асистентски позиции). Не може да искаш от хора на по 30-35 да правят докторати и да им плащаш по 200 лева стипендия. Просто не става.
04 Май 2007 22:43
Ювиги очевидно е младо, самонадеяно и доста ограничено, да не кажа тъпо копеле, докато с ГНевен и hamel напълно съм съгласен.
04 Май 2007 22:59
Едно е ясно - истината е по средата. Нито моделът с напълно безплатното висше образование е разумен (да не говорим за справедлив спрямо данъкоплатците), нито напълно нерегулираният модел, за който говори Ювиги. По същество това би било връщане към реалността от преди 100 и повече години - висшето образование - привилегия на една мъничка каста от капиталисти и благородници (капиталисти в класическия смисъл ).
Балансът естествено включва частично държавно финансиране и частично заплащане от студента. Въпросът е само в пропорциите. В момента таксите в БГ са очеизвадно недостатъчни. Повишаването им ще вдигне и заплатите на преподавателите, и ще подобри материалната база и ще вдигне реномето им в дъглосрочен план....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД