Скандалът със сделките на Държавния резерв вече стигна до премиера Сергей Станишев. На бюрото му има две предложения за наказание на висши чиновници - от главния инспектор Николай Георгиев и от вицепремиера Емел Етем, научи "Сега".
По неофициална информация шефът на главния инспекторат към МС Георгиев е връчил на Станишев доклад от проверка с нарушения в агенция "Държавен резерв" и предложение за уволнение на началника й Николай Боршуков. Георгиев потвърди пред "Сега", че доклад има, но не е предлагал отстраняването на Боршуков. "Той е директор отскоро и констатациите ми не са свързани с негови нарушения", обясни инспекторът. Боршуков пък не пожела да коментира. Отговорен за държавния резерв в министерството на бедствията е Делян Пеевски.
Георгиев не знаеше за контрадокладната на Етем и не беше разговарял с премиера, тъй като е в командировка в провинцията до края на седмицата.
Според запознати задочната престрелка е започнала в началото на миналата седмица. Емел Етем е отвърнала на удара с искане за дисциплинарно наказание на Георгиев, след като научила за неговия рапорт до Станишев. От пресцентъра на министерството на бедствията потвърдиха, че Етем действително е внесла докладна, но отказаха да коментират мотивите, преди Станишев да вземе окончателно решение.
Докато е текъл сюжетът с двата документа, зам.-министърът на икономиката Корнелия Нинова разкри, че не е била съгласна с решения за деблокиране на стоки от резерва. То е било взето от междуведомствения съвет по военновременните запаси. Както "Сега" вече писа, Нинова е възразила два пъти срещу предложения за освобождаване на пилешко месо и 95 000 т пшеница. И двата случая са отпреди 2 месеца.
Според Нинова продажбата на жито била неоснователна, защото запасът в резерва щял да падне под задължителния праг от 400 000 т, а и през февруари е най-неизгодно да се продава. По-късно Съюзът на мелничарите сезира прокуратурата за сделката и подробно описа схемата, по която резервът се източва с над 3 млн. лв.
----
ОБЕЗГЛАВЯВАНЕ
Териториалните дирекции на държавния резерв са обезглавени, като част от шефовете им напускат, а срещу други има натиск от централното ръководство, разказаха бивши ръководители. Според тях шефът на резерва управлявал само с петима свои съветници, част от които били назначени на граждански договори, и отказвал всякаква комуникация с регионалните шефове.
За "бюрото" е ясно , но зад него никой няма... Хей хора , кораба няма Капитан...