Евросъюзът ще премахне задължителната възрастова граница за пенсиониране и ще позволи на хората да работят много по-дълго, за да финансират старините си, писа вчера британският в. "Обзървър".
Брюксел настоява да се отмени пределната граница за трудова заетост на европейския континент поради застаряването на населението и задъхващата се система на пенсионното осигуряване. Инициативата ще бъде обсъдена през есента в Берлин на среща на министри от ЕС и на висши представители на ООН.
Задължителната възрастова граница за пенсиониране е желана от работодателите заради нуждата от подмладяване на трудовия състав. Противниците й твърдят, че тя дискриминира възрастните хора, и смятат, че трудовият пазар трябва да бъде отворен за още стотици хиляди хора с побелели коси.
Според проекта хората не трябва "да бъдат насърчавани да се пенсионират рано" или да бъдат наказвани, че работят и след 65 години. Настоява се за "гъвкави и поетапни програми за пенсиониране с цел да се увеличава средната възраст на действителното пенсиониране".
В началото на века средната продължителност на живота на мъжете в Европа е била 48-50 години, а сега е 75 години. Според сп. "Сайънс" до 2007 г. средната продължителност на живота на жените в САЩ може да бъде 101 години, което надхвърля официалните прогнози за 84 години. Момиченце, родено тази година във Франция и Япония - двете държави с най-висока продължителност на живота, има шанс 50 на 50 да доживее до 100 години.
|
|