:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,192
Активни 554
Страници 3,757
За един ден 1,302,066

Раймонд Вагенщайн: Събират ни данък "Четене"

Точно 5 са политиците, които посещават панаира на книгата, свидетелства неговият директор
Снимка: Велислав Николов
Раймонд Вагенщайн е председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските книгоиздатели и директор на Пролетния панаир на книгата, който се открива утре в НДК, София.



- Господин Вагенщайн, папата или НАТО измести Панаира на българската книга от Празника на българската книга?

- Казват, че НАТО. Заради натовско мероприятие блокирали целия район около 24 май.

- А кой въобще измести книгата от българския читател?

- Преди всичко намалялата покупателна способност. Но отговорът на въпроса е сложен. Проблемът е до държавата. Ето, и този панаир е абсолютно частна инициатива, министерството само се пише съорганизатор. В една Македония държавата финансира участието във всички панаири.

- Но нали за да направи държавата нещо, то трябва да тръгне от издателите, не от някой друг?

- А ти какво мислиш, че правим през всичките тези години? Само сменяме името на министъра върху нашата документация при всяко ново правителство. Никаква реакция... Този данък добавена стойност върху книгите го няма в Европа. Ние буквално плащаме данък "четене". В големите европейски страни четенето е обявено за национален приоритет. У нас никой не си дава сметка за фаталните последици, които ще усетим след 10 години. Официално през 2001-ва са излезли към 6000 заглавия със среден тираж по 1200. Хайде, колегите са скрили от тиража, нека бъде 2000. Това прави по 1,5 на човек (романи, учебници - всичко). В Германия са неколкократно отгоре, а българинът четеше 10 пъти повече от немеца. Но и тези книги стоят непродадени.

- Държавата дава някакви субсидии...

- Абсолютно безсмислено! Какво като ще ми плати, а аз ще издам книгата и ще си я поставя в склада! Смисълът е в неща като ваучерите, които МК е отпуснало: по 25 лева на 200 отлични ученика - да дойдат на панаира и да си купят книги. В Дания, с която сме съпоставими, държавата дава толкова пари на библиотеките, че половината от книжните тиражи са предварително похарчени. А ние подаряваме задължително по 12 депозитни бройки. Като пусна 50 заглавия годишно, по 10 лв - 6000 лв. Необходими са 2-3 бройки. И коя институция може да задължи производителя на хладилници да подарява от всяка партида по 12?

- До какво се опира, в края на краищата?

- До незаинтересоваността на тези, от които зависи. Аз съм непрекъснато на щанда си във всеки панаир и зная 5-тимата от политическия елит, които ще минат и този път. Веднага ще ти направя списъка с трите им имена... Съвкупният ДДС от книги е толкова нищожен, че не е икономически проблем. Проблемът е, че чиновниците не желаят да смятат по различни ставки.
1163
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД