"Румъния не е колония, ние не сме държава с колониален статут. Поведението на някои посланици в Букурещ излиза извън нормалните рамки на дипломатическата дейност. Ние сме равноправна страна, членка на ЕС от януари. Ето защо аз настоявам всички посланици на другите държави от общността да ни третират като партньори, като равнопоставени", обяви сърдито премиерът, цитиран от изданието.
Калин Попеску Търичану открито влезе в конфронтация и с американския посланик в Румъния Никълъс Таубман. Премиерът окачестви като неприемлива позицията и оценките, изразени от пратеника на САЩ в Букурещ за начина, по който румънският кабинет се бори с корупцията.
Посланик Таубман е обсъдил неотдавна с директора на Националната дирекция за борба с корупцията последните събития в Румъния. Те предизвиквали въпроси във Вашингтон и в някои европейски столици дали Румъния наистина се бори с корупцията, пише "Ази".
Критиките на премиера Търичану към ЕС и САЩ бяха предшествани от обвиненията, отправени в сряда от зам.-председателя на румънската Социалдемократическа партия (СДП) Кристиян Дяконеску, който открито обвини ЕС в сталинизъм. Той също бе обиден и учуден от масовото присъствие на евродипломати на състоялото се в понеделник в Букурещ заседание на прокурорския отдел на Висшия съдебен съвет. "Това е безпрецедентен срам! Пратеници на ЕС да присъстват на заседанията на румънските магистрати подобно на комисарите от СССР по времето на Сталин. На следващата пленарна сесия на Европейския парламент (ЕП) ще попитам дали Румъния не се е превърнала в държава с ограничен суверенитет, която е под международно наблюдение подобно на провинция Косово", закани се в четвъртък социалдемократът.
Референдум
Референдумът днес, на който 18,2 млн. румънци са приканени да решат съдбата на отстранения президент Траян Бъсеску, вещае почти сигурна победа на досегашния държавен глава, прогнозират букурещки медии. Голяма част от симпатизантите на партиите, подкрепили отстраняването на Бъсеску, ще гласуват за завръщането му на президентския пост. 34,9 % от избирателите на СДП ще гласуват против отстраняването му, а 65,1 % ще го подкрепят. 64, 9 % от симпатизантите на Националнолибералната партия (НЛП) на премиера Търичану също ще се обявят в негова подкрепа. Най-убедени привърженици на Бъсеску са избирателите на Консервативната партия (КП) и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР), от които 74 % посочват, че ще кажат "не" на отстраняването на президента, сочи социологическо проучване на ИНСОМАР и "Метро-медия", цитирани от Медиафакс. Букмейкърските къщи приемат залагания за резултатите от плебисцита. Залози за успех на Траян Бъсеску се приемат при коефициент 1,15, което означава 150 евро печалба при залог от 1000 евро. Четири пъти повече от заложеното могат да спечелят, в случай че се окажат прави онези, които смятат, че Бъсеску ще загуби референдума.