:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,531
Активни 613
Страници 2,096
За един ден 1,302,066

Лекари и пациенти за първи път щурмуваха здравната каса

Отказват да приемат хора в болниците, те умират
Снимка: Борислав Николов
От 3 години цяла България мърмори срещу здравната реформа. Но до вчера никой - с изключение на шепа родители на деца с редки и скъпи болести - не беше вдигал организиран глас срещу чудовището здравна каса и неговите злини.

30-40 семейни лекари и специалисти, подкрепени от част от пациентите си, се скупчиха вчера пред луксозното централно управление на НЗОК на ул. "Кричим" 1. Докторите се вдигнаха срещу касата, защото им писна от безчинствата, които текат от няколко месеца насам. Причината за бунта са наложените драстични лимити за пращане на пациенти на изследвания и специализирани прегледи и постоянните, но традиционно пазени в тайна промени в реда за изписване на лекарства.

Докато се събираха и набираха смелост за атака на касата, докторите започнаха да разказват истории за битието в обикновените поликлиники и кабинети.

"От началото на тази година работим поне по 5 различни списъка и начина за изписване на безплатни лекарства. Кошмарно е, елате да видите какво е. Постоянно сменяме терапията на хората", разказва д-р Николай Колев, председател на софийското сдружение на общопрактикуващите лекари, което е нещо като организатор на протеста. През две седмици излиза, че едно лекарство е напълно безплатно, а после става частично платено. Отива човекът с рецептата си в аптеката и



изведнъж установява, че трябва да даде 20 лв.,



ако иска същото лекарство. Повечето се отказват. И се връщат пред кабинета. Където опашката расте лавинообразно, жалват се джипита.

Оказва се, че заради новото условие хронично болните да си заверяват диагнозите в районните здравни каси успоредно с митинга на лекари пред НЗОК тълпа от пациенти се сформира и пред софийската РЗОК.

Касата реже и лимитите за безплатни прегледи и изследвания. Резултатът: "Имам по 60 талона за специалист месечно. 10 ги пазя за бременни и хронично болни. Остават 50 - по 2 на ден. Е, кого да пратя най-напред на специалист?", възмущава се д-р Марио Томов от 20-о ДКЦ. Идете да видите как бременни жени и деца дават по 20 лв. за изследвания, защото лимитът за месеца бил свършил, ниже докторът. Или как човек трябва да влезе в болница за операция. Оттам му казват, че трябва да вземе от семейния си лекар направления за консултации с кардиолог например и талони за изследвания. Без тях не може да се оперира. А като няма талони, какво прави човекът? Чака. Или си плаща навсякъде, обяснява докторът.

Като става дума за болници, разказите започват да стават все по-зловещи. "Имах хронично болен пациент, когото няколко пъти върнаха от болница.



Просто не го приеха. И човекът умря",



разказва д-р Виктория Алшех. А болният си имал всички нужни направления, талони, документи и нужда от лечение. "Не знам защо ги връщат хората от болница - заради липса на легла ли, на пари ли, но често се случва", казва докторката. До нея стои пациентка и приглася: "Абе ти си много добра докторка, ама им кажи колко трябва да пишеш за една рецепта."

Следва поредица от случаи. 26-годишна жена с епилепсия, пратена с направление, е върната от 3 болници. Казали й да се лекува вкъщи. "А жената пада по пътищата", обяснява Марио Томов. Друга жена пък не я приели в болница, защото е освободена от потребителската такса от 2 лв. дневно. Трети, откаран в болницата от "Бърза помощ", бил приет едва след като спешната лекарка застанала на входа и заявила, че няма да мръдне оттам, докато не се погрижат както трябва за пациента...

Междувременно здравната каса в лицето на и. д. директора си проф. Генчо Начев решава да реагира. Той застава във фоайето на сградата, за да дава изявления на журналисти. Обаче нахлулите доктори бързо го прекъсват. Започва шумна размяна на реплики през главите на оператори, фотографи и репортери.

- Нямаме изобщо възможност да преглеждаме хората! По 40 минути пиша една рецепта, а отвън опашката набъбва. Лимитите ми стигат за 1 ден! Няма рецепти за епилептици!, вика разгневен доктор.



- Геноцид!, добавя друг



- Излъчете представители, двама-трима, да си кажете исканията, отвръща Генчо Начев, докато обяснява на журналистите, че е в сила заповед, според която вече ще може да се изписват лекарства за повече от един месец. Досега не беше възможно, а касата въведе изисквания хапчета да се дават не на таблетки, а на блистери и опаковки. Резултатът - хронично болен на три вида медикаменти ходи три пъти при лекаря за рецепта вместо веднъж, както беше досега.

- Елате на място, да видите ще издържите ли и един ден в кабинет на семеен лекар! - продължава престрелката.

- Ако дойдете на моята работа - не тук, на мен не ми е тук работата - в болницата, и вие няма да издържите, отвръща Начев, който е кардиохирург в "Св. Екатерина".

- Ако трябва да гласуваме за вас, ще ви изхвърлим! Нали ние ви плащаме заплатите - продължават лекарите.

- Абе няма ли тук охрана? - почва да пита Начев. След което успява да се измъкне извън сградата. За сметка на това в не особено просторното фоайе (то е единственото в касата, където може да се проникне свободно. За достъп до останалата част от касата е нужна специална магнитна карта) изведнъж нахлуват всички пациенти, участници в протеста. "Яяя, колко хубаво било тук", цъка възрастна жена. Поради жегата, липсата на кислород и възрастта на нахлулите рискът от инфаркти в лъскавото фоайе се покачва и скоро тълпата се изнизва.

От касата започват да недоволстват срещу лекарите. Всички промени в списъците с лекарства ги има и в интернет, и в РЗОК. Що пък не си правят труда да проверяват, възмущават се експертите. И добавят: как може аптеките да се оправят с тия списъци, а докторите - не?

Гражданин също охлажда страстите. "В случая с лимитите здравната каса е напълно права, защото се опитва да секне източването на пари", смята Кирил Григоров, мениджър на стоматологичен център. Тъй като досега, поне в София, талоните и направленията не бяха толкова ограничени, лекарите пращаха пациентите на изследвания и прегледи за цяло и нещяло, без изобщо реално да им помагат, смята той. А касата плащаше всичко.
 
И. д. директорът на здравната каса Генчо Начев (вдясно) не успя за избегне словесния двубой с джипитата.
4108
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД