Американският държавен секретар Колин Пауъл каза в Рейкявик пред Би Би Си, че САЩ ще настояват за приемане на 7 нови страни-членки. Той не ги назова, но радиостанцията припомни, че това са Естония, Латвия, Литва, Словения, Словакия, България и Румъния. "Ако издържат изпитанието през лятото преди срещата в Прага, струва ми се, че трябва да ги поканим всички наведнъж", каза Пауъл. Той не поясни за какво изпитание става дума.
Би Би Си цитира и генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън, който каза, че е "изключително важно направените обещания преди поканата да бъдат изпълнени след отправянето на поканите, както също е изключително важно страните да дадат необходимото на НАТО и на сигурността, а не само да се възползват от членството си в организацията".
Българското участие на срещата на министрите на външните работи на страните от НАТО в Рейкявик е белязано от стремеж за утвърждаване на формулата 2+2, която подсилва кандидатурите на София и Букурещ със застъпничеството на Атина и Анкара. Външните министри на 4-те балкански страни решиха сътрудничеството между тях да продължи и след приемането на София и Букурещ в НАТО, предаде БТА от Рейкявик. Соломон Паси предупреди обаче, че положителните оценки, дадени от 19-те външни министри от НАТО в заключителното комюнике относно напредъка на страните-кандидатки "не трябва да ни изпълват със свръхоптимизъм".
|
|