Начало на пътя към Европа - Джордж Буш се качва във военновъздушната база Ендрюз в щата Мериленд на президентския самолет, който се числи с №1 към ВВС на САЩ. |
Кулминация в програмата е срещата на върха на Г-8, която ще се състои от 6 до 8 юни в германския курорт Хайлигендам. Там ще проличи дали охлаждането на отношенията между САЩ и Русия е временен или траен процес.
Преди да кацне в Берлин, Буш ще посети Чехия. Веднага след Германия той ще пристигне в Полша. И двете страни са от огромно значение за външната политика на Вашингтон заради плановете в тях да бъдат разположени елементи от американската система за противоракетна отбрана (ПРО). Тези планове се натъкват не само на съпротивата на Русия, но и на колебания в Прага и Варшава. Двете съюзнички се пазарят за цената на съгласието си. Те предупреждават от няколко дни, че ако Вашингтон поиска от тях да поемат разходите за противоракетния щит, сделка няма да има. Освен това искат и нещо насреща. Например - отмяна на визовия режим със САЩ. Две трети от чехите обаче са против системата за ПРО независимо от обещаваните им изгоди. Полша пък очаква от САЩ обещание за стратегическо политическо партньорство и помощ за своята армия.
В събота Буш ще пристигне в Рим и за пръв във Ватикана ще се срещне с папа Бенедикт ХVI. На тази аудиенция президентът ще се похвали с почти готов закон, с който за борбата със СПИН в света САЩ ще отпуснат 45 млрд. долара. В Рим Буш ще разговаря за втори път с италианския премиер Романо Проди след срещата им на Г-8 в Германия, но този път ще акцентира на деликатните съюзнически отношения, след като Италия изостави САЩ в Ирак.
После Буш ще посети Тирана. Това ще бъде първото гостуване на действащ американски президент в тази страна. Там ще дойдат и лидерите на Македония и Хърватия, които ще агитират Буш да ги покани в НАТО. В дневния ред на тиранската среща е и бъдещето на Косово.
В неделя вечерта президентът на САЩ ще кацне в София, която, за да улесни мерките му за сигурност, е готова да обяви почивен ден идния понеделник.
ПРЕДАНОСТ
Колкото до България, тя се смята за един от най-близките съюзници на САЩ в Югоизточна Европа, коментира радио "Дойче веле". Армията на САЩ вече изгради три свои военни бази в страната, само преди няколко месеца българското правителство удължи с една година мандата на своя контингент в Ирак. В момента 155 българи са под оръжие в Ирак, където страната даде 13 жертви. Кабинетът в София смята своя ангажимент в Ирак за доказателство, че България е надежден партньор. Във Вашингтон се радват на такива изявления, отбелязва "Дойче веле".