Дебютът на инициативата на президента Георги Първанов за по-засилено участие на гражданското общество в политиката и управлението на държавата ще е на местните избори. Под егидата на държавния глава вчера бе създаден Национален комитет от интелектуалци за подкрепа на следващ мандат на успешните кметове в страната.
"В него влизат 15 души от сферата на науката, културата, изкуството и спорта. Комитетът е създаден с подкрепата на държавния глава. Това е първата крачка за реализирането на идеята му за участие на гражданското общество в политиката", разказа пред "Сега" един от участниците в комитета проф. Николай Овчаров. Останалите активисти са Иван Гранитски, акад. Антон Дончев, Любомир Левчев, актьорът Венцислав Кисьов, поетесата Лиляна Стефанова, режисьорът Вили Цанков и Нешка Робева.
Комитетът ще бъде регистриран като сдружение. Той ще обяви публично подкрепата си за 15-20 кметове, които според членовете му се справят успешно с работата си. Първият избран е кметът на Търговище Красимир Мирев, който ще се кандидатира като независим за трети мандат. При посещението на Георги Първанов в Търговище вчера кандидатурата на Мирев бе официално издигната.
"Идването на президента не беше случайно, по този начин той ни подкрепи. А и повечето от нас бяхме и в инициативния комитет, който го издигна за втори мандат през 2006 г. Идеята дойде именно оттам, използвали сме и структурата на неговите инициативни комитети", обясни Николай Овчаров. Проектът се обсъждал вече 2-3 месеца. Основният принцип бил да се подкрепят добрите кметове независимо от партийната им принадлежност. В списъка на националния комитет на интелектуалците са още кметовете на Велико Търново - Румен Рашев, на Смолян - Дора Янкова, на Варна - Кирил Йорданов, на Стара Загора - Евгени Желев, и на Русе - Божидар Йотов.
"Не мога да коментирам такива инициативи. Моето отношение към кметовете е отдавна известно, но не в контекста на една отделна инициатива," заяви пък снощи в Пловдив президентът Първанов.
Според Овчаров, след като България стана член на ЕС, органите на местната власт придобиват все по-голямо значение, тъй като чрез тях се подпомага културата. Именно това ще бъде изискването на интелектуалците към кметовете за подкрепа. Целта била да се създаде нещо като възрожденско движение за възраждането на културата и на културно-историческия туризъм.