Иракски жени преминават покрай полицай в Багдад. Шест души загинаха вчера при поредния атентат в столицата. Нападението бе извършено с две коли-бомби. |
"Мисля, че исторически погледнато, операциите срещу бунтовете траят най-малко девет или десет години", изтъкна Петреъс в отговор на въпрос за евентуален дългосрочен ангажимент на САЩ в Ирак, както стана навремето в Корея. Генералът обаче подчерта, че евентуално дългосрочно разполагане на американски сили в страната ще зависи от волята на правителството в Багдад.
През септември се очаква "честна оценка" за резултатите от изпращането на още американски подкрепления в Ирак. Президентът Джордж Буш взе това решение за по-ефикасна борба с бунтовниците, добави генералът.
Американският посланик в Багдад Райън Крокър също каза по телевизия Ен Би Си, че през септември очаква "честна и откровена оценка" на обстановката в Ирак. Освен това трябва да се направи преценка и какви ще бъдат последиците, ако Вашингтон "поеме в друга посока", изтъкна дипломатът. "Ирак не съществува извън своя контекст", каза той. "Въпросът за съседите му също стои, по-специално с Иран и Сирия. Те играят роли, които не помагат. Трябва да имаме предвид какво би могло да се случи в резултат на решенията, които взимаме в страната", подчерта Крокър. Според него има два часовника и този на Вашингтон напредва с определено по-бързо темпо от този на Багдад.
Междувременно 36 души бяха убити при ожесточено сражение вчера рано сутринта между шиитски милиции и британски сили. Последните извършвали обиски по домове в град Амара, южно от Багдад, предаде АП. Над 100 души са ранени.