:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,628
Активни 432
Страници 502
За един ден 1,302,066

Българските лекари са най-зле платени в Източна Европа

(Продължение от 1-а стр.)

Директорът Спас Спасков и зам.-министърът на здравеопазването Атанас Додов обаче оцеляха в управата.

Лекарски протести текат и в други държави в Източна Европа, предава "EU Observer". Според изданието медицинските служители от бившите социалистически страни в ЕС масово стачкуват или емигрират на Запад. Стотици медицински сестри в Полша протестираха дни наред пред сградата на правителството с искане за по-високо възнаграждение. Недоволни са и лекарите, които от май оказват само спешна помощ и заплашват, че ще започнат гладна стачка тази седмица. Медицинските профсъюзи в региона твърдят, че финансовите затруднения карат здравния персонал да търси работа във Великобритания, Ирландия, Дания и др. Всяка година 400 лекари напускат Чехия, а в Унгария 66% от студентите по медицина искат да емигрират.

У нас също има отлив на лекари към ЕС, но не така драматичен, както се очакваше, преди България да стане пълноправен член на съюза. По данни на Българския лекарски съюз само за месец към Европа са отпътували 30 медици, основно за Германия, Франция и Англия. Интерес за наши кадри има от Чехия, Испания, Франция. Търсят се психиатри, хирурзи, анестезиолози, акушер-гинеколози, педиатри, обща медицина.

От началото на годината до средата на май са издадени около 500 удостоверения за петте медицински специалности - медицина, стоматология, фармация, сестрински грижи и акушерство. Това са сертификати, които удостоверяват, че лекарят е практикувал професията си в 3 последователни години от последните 5. По данни на здравното министерство обаче над 90% от тези сертификати са дадени на българи, които отдавна са в чужбина и с документа им се признават правата да работят като медици. При сестрите и акушерките условието е да са практикували професията 2 последователни години от последните 10. 400 български медицински сестри вече работят във Великобритания, според "EU Observer".
5
1923
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
25 Юни 2007 02:45
.......и най - корумпирани.....
25 Юни 2007 09:44
...сега ти остава и да се сетиш , че едното води до другото...
25 Юни 2007 12:24
Българските ПОЛИЦАИ в международни мироопазващи мисии са ЕДНСТВЕНИТЕ без ЗАПЛАТИ от ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ ТАКИВА(дори от африканските и азиатските)...
25 Юни 2007 20:26
Аз мисля, че и другите специалисти могат да кажат същото за своето заплащане!?
25 Юни 2007 21:01
Доста добре са си платени за възможностите си.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД