Русия за първи път получи правото да организира зимна олимпиада, след като нейната кандидатура - Сочи, спечели домакинството на игрите през 2014 г.
Черноморският курорт бе избран на 119-ата сесия на МОК в Гватемала в конкуренцията на Пьончанг (Кор) и Залцбург (Ав). Във финалното гласуване Сочи получи 51 гласа срещу 47 за корейската кандидатура, а Залцбург отпадна още в I тур, когато събра 25 гласа. За сравнение тогава лидер бе Пьончанг с 38 гласа, следван от Сочи с 34. В началото на съревнованието за бялата олимпиада след 7 години сред участниците бяха и София, Хака (Исп), Боржоми (Груз) и Алмати (Каз), но тези 4 града дори не получиха статут на кандидати, след като бяха отсяти от Изпълкома на МОК през юни 2006 г.
Успехът на Сочи идва едва при третия опит, след като градът в северната част на Черно море се пробва неуспешно през 1990 и 1994 г. - за игрите през 1998-а и 2002-ра, които бяха дадени съответно на Нагано (Яп) и Солт Лейк Сити (САЩ).
Сякаш най-голяма роля за печелившата кампания на Сочи този път изигра Владимир Путин. Руският президент, освен че гарантира бюджета от около $12 млрд., лично пристигна в Гватемала сити, за да лобира. Путин научи решението на МОК в самолета на път за дома и на секундата проведе телефонен разговор с шефа на олимпийското движение Жак Рох, в който благодари за "безпристрастното решение".
"Личността и интелектът на Путин бяха решаващи. Ако президентът не бе дошъл в Гватемала, резултатът от избора можеше да е съвсем друг", спонтанно възкликна легендарният състезател по овчарски скок и настоящ член на МОК от Украйна Сергей Бубка. По време на презентацията Путин изнесе наистина впечатляваща пледоария, която завърши с думите: "Просто Сочи е най-добрата кандидатура!" Водещата роля на руския държавен глава се изтъква и поради факта, че в Сочи няма нито един готов обект, а всичко бе демонстрирано с компютърна анимация.
С грандиозна 14-минутна канонада от фойерверки бе отпразнуван изборът на Сочи в самия град. Над 30 000 жители на 400-хилядния курорт останаха до 4 часа през нощта на централния площад, за да научат новината и да поставят начало на празненствата. Специално командировани пиротехници от Москва бяха подготвили програма, за която регионалният директор на оргкомитета Ефим Биотенев заяви: "Спретнаха такава стрелба, че сигурно се е чувало чак в Гватемала сити!"
Обяснимо, други 40 000 души посърнаха в мига, в който чуха името на Сочи. Будуващите жители на Пьончанг трябваше да преглътнат разочарованието за втори пореден път в рамките на 4 години. През 2003-та корейският град загуби с 3 гласа битката с Ванкувър (Кан) за игрите през 2010 г.
Откровено обиден от избора на МОК пък прозвуча австрийският канцлер Алфред Гузенбауер. "Ако и занапред правото да провеждат състезания от подобен род си оспорват само големите държави, олимпийското движение ще се лиши от много позитиви. Подобни тенденции крият в себе си сериозна опасност за олимпийското движение. За разлика от олимпиадите, където се връчват златни, сребърни и бронзови медали, тук има само злато", каза Гузенбауер.
|
|