Шефът на отдел "Международно правно сътрудничество" в прокуратурата Камен Михов (вляво) и прокурорът Николай Соларов обявиха, че скоро ще поискат официално и чинията, предлагана на търг от "Кристис" |
"Знаем кой, кога и как е открил и изнесъл чиниите, първото им разпознаване е било преди 8 г. по време на дело за рекет, когато те са описани, затова се надяваме на положителен отговор от гръцка страна", заяви и прокурорът от ВКС Николай Соларов. Той поясни, че престъплението е извършено от организирана група от поне 9 души, които са получили по 35 хил. марки за всяка от чиниите. До момента обаче няма повдигнати обвинения.
9-те съда са част от съкровище от 13 предмета, изровено от иманяри в Пазарджишко през 2000 г., обясни Тодор Чобанов, експерт по културното наследство в прокуратурата. Те са от 14-и в. и нямат аналог. "Всяка от тях струва около 250 хиляди паунда, когато са обаче в комплект, цената скача драстично", каза той.
Останалите 4 чинии от съкровището са в Англия. Сред тях е и сребърната византийска чиния, предложена преди месеци на търг от аукционна къща "Кристис". След апел от българска страна продажбата й бе временно спряна, за да се изясни произходът й. Нашите археолози твърдят, че чинията е открита от иманяри през 1999 г. и е изнесена незаконно от страната. От аукционната къща обаче смятат, че тя е още от 1903 г. и е била пренесена законно в Англия от френски посланик. Оттам все пак пуснаха чинията на търг, но купувач не се намери.
"Скоро ще можем да си поискаме и чинията от "Кристис", заявиха от прокуратурата. Оттам чакат доказателства, които да докажат българския произход на находката.