Силният трус в Северозападна Япония нанесе големи материални щети, като разруши пътища, стотици къщи и мостове. |
Земетресението, което е едно от най-силните в страната през последните години, предизвика пожар във високоволтов трансформатор на АЕЦ Кашивадзаки - Карива. Това е най-голямата атомна централа в света. Пожарникарите успяха бързо да потушат огъня в централата и ситуацията бе овладяна. Трите атомни реактора автоматично са се изключили. Регистрирано било изтичане на радиоактивна вода, предаде Ройтерс. Не се знае кога централата ще заработи отново. Над 25 000 домакинства останаха без електрически ток. Заради пожара бе прекратено и подаването на газ за битови нужди на 34 000 домакинства. Спряна бе водата в над 60 000 къщи.
Местен телевизионен канал показа картини на разрушени къщи, повалени дървета, засегнати мостове. Паднал е покривът на главния стадион, където по това време е имало състезание по бадминтон. Срутила се е и част от покрива на градската администрация. По първоначални данни трусът е разрушил около 300 къщи, построени в традиционен японски стил в префектурите Ниигата и Нагано.
Земетресението разтърси северозападното крайбрежие на Япония в 10.13 ч. местно време. Трусът е станал на дълбочина 10 км под дъното на Японско море. Последваха няколко по-леки труса, като най-силният от тях бе 5,8 по Рихтер. Първоначално бе обявена опасност от цунами, но по-късно властите я отмениха.
Премиерът Шиндзо Абе изпрати в пострадалите райони войници и допълнителни спасителни екипи, за да окажат помощ на пострадалите. Министър-председателят прекрати кампанията си за предстоящите избори, за да посети засегнатите от труса градове.
През октомври 2004 г. префектура Ниигата бе разлюляна от трус също със сила 6,8 по Рихтер. Тогава загинаха 65 души и над 3000 пострадаха. Най-смъртоносното земетресение в Страната на изгряващото слънце бе през 1995 г. в град Кобе. Трус с магнитуд 7,3 степен по Рихтер отне живота на повече от 6400 японци.