:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 268
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Дългът по ипотеката се погасява от наследниците

В случай на отказ от имота той се продава от съдия-изпълнител и се удовлетворяват финансовите искания на банката
Открай време българинът е вярвал в максимата "Моят дом е моята крепост" и за разлика от много други нации държи да има собственост. Традицията повелява още къщата да остава на децата. Спецификата е, че когато имотът е купуван с ипотечен заем, по-често те стават не само наследници на собствеността, закупена от родителите им, но и длъжници на банката, ако кредитът все още не е погасен. Освен ако имотът изрично не е завещан на друго лице.

През последните 2 г. все повече стават българите, които купуват имот с ипотечен заем. Но за разлика от потребителските кредити, които са със срок за погасяване от около 5 години, ипотечните варират средно между 15 и 30 г. Срокът за откупуване на имота от една страна зависи от условията, предлагани от съответната банка. От друга - от възрастта на кредитоискателя. Всички финансови институции изискват към деня на погасяването на заема лицето да не е навършило 60 или 65 г. Тоест да бъде работоспособно и да е склонно да погасява задължението си към банката.

Понякога обаче животът поднася събития с неприятен или дори с фатален край. Какво се случва с имота му в такъв случай? Става ли той притежание на банката и кога?

В случай че лицето, теглило заема, има преки наследници, то имотът става тяхна собственост. Прехвърлянето става автоматично и не е необходимо да се пише изрично завещание или анекс към договора за ипотечния заем, казват от повечето банки.

"В случай че по ипотечният кредит няма съкредитоискател, какъвто най-често се явява съпругът, при настъпване на застрахователен случай вноските се поемат от наследниците. Това става, след като излезе удостоверението за наследници. Те стават собственици на имота, закупен с ипотечен заем, и погасяват вноските по него", коментират кредитни инспектори от "Пощенска банка". Но това е само в случай че няма изрично завещание. Защото, ако има такова, то е с преимуществена тежест пред банката, без значение дали в него се визират, да речем, преките наследници на този, който е теглил заема.

"Ако кредитополучателят не е написал изрично завещание, с което да прехвърли собствеността си на лица, различни от преките му наследници, то последните автоматично наследяват и дълга по заема", казват от Банка ДСК. За целта от банката не изискват да се пише изрично завещание или да се подписва допълнителен анекс към договора, с който се тегли ипотечният заем. При положение че преките наследници обаче не желаят или нямат възможност да погасяват вноските по кредита, той става притежание на банката. Или по-точно претенциите на финансовата институция се удовлетворяват чрез продажба на имота от съдия-изпълнител.

Значително по-добър вариант е освен стандартната полица по застраховката на имота кредитополучателят да си е направил и застраховка "Живот". В част от банките сключването на такава е задължително изискване. Други я предлагат като пожелателна или я рекламират като своеобразен бонус за клиента. Хубавото в този случай е, че при настъпване на нещастен случай поне част от кредита към банката може да бъде погасен от застраховката. В част от финансовите институции като ОББ и Уникредит Булбанк в случай на смърт на кредитополучателя целият размер на кредита и евентуалните направени разходи от банката се покриват от застрахователя. Именно с тази цел освен имуществена застраховка се сключва и полицата "Живот", казват от Уникредит Булбанк.
1756
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД