Държавите са оценени по 24 показателя, вариращи от равнището на военните разходи до отношенията им със съседните държави и спазването на човешките права. Данните обхващат периода 2004-2006 г. и са получени от авторитетни източници, сред които Международния институт за стратегически изследвания, Световната банка, служби на ООН и пр.
България се нарежда по миролюбие сред държави като Замбия, Парагвай, Габон, Танзания и Либия. Най-миролюбивата държава в света е Норвегия. В първата десетка са Нова Зеландия, Дания, Ирландия, Япония, Финландия, Швеция, Канада, Португалия и Австрия. Веднага след тях са Белгия, Германия, Чехия и Швейцария.
Най-размирните държави са Ирак, Судан, Израел и Русия, които заемат от 121-во до 118-о място. В класацията Съединените щати са на 96-о място, Великобритания - на 49-о, Франция - на 34-то.
От нашите съседи най-войнствена е Турция (92-ра), Сърбия е 84-та, Македония - 82-ра, Гърция - 44-та. Румъния е оценена определено като миролюбива, защото е класирана 26-а.
По петобалната система България е щастлива, че получава единици по показателите "вътрешен конфликт", "политическа нестабилност", "брой на жертви от вътрешни сблъсъци", "прокудени от домовете хора" и "отношения със съседите". Тя обаче получава тройки по "равнище на недоверие към други граждани", по "брой на полицаи на 100 000 жители", по "лесен достъп до леки оръжия" и по "равнище на престъпно насилие". Най-много точки - 5 - страната получава, защото голям процент от въоръжените й сили е предназначен за мисии в чужбина под егидата на ООН, а за участие в чужди конфликти получава 3 точки.
КАКВО Е МИР
Като отправен ориентир за оценките е използвано определението на Алберт Айнщайн, че "мирът е не само отсъствието на война, а е наличието на справедливост, законност, ред - накратко, добро управление". Световният индекс се основава и на приетата през 1999 г. от Общото събрание на ООН програма за изграждане на "култура на мира" в света, дефинирана като:
- отхвърляне на насилието;
- предотвратяване на конфликти чрез откриване на корените им;
- стремеж за разрешаване на проблемите чрез диалог и преговори.
- отхвърляне на насилието;
- предотвратяване на конфликти чрез откриване на корените им;
- стремеж за разрешаване на проблемите чрез диалог и преговори.