:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,315
Активни 533
Страници 25,245
За един ден 1,302,066

Повече пари за вузовете догодина

Дори и при незаети места в университетите правителството ще отпусне полагащата се за тях субсидия
2008 г. ще бъде финансово по-добра за висшето образование, дори и университетите да не успеят да запълнят отпуснатия за т.г. рекорден план прием. Правителството позволи на вузовете тази година да приемат близо 10 000 студенти повече и предвидената за това субсидия ще се запази, дори и да останат свободни места, обясни главният секретар на МОН Димитър Танев. Още не е ясно обаче как ще се разпредели евентуално свободният финансов ресурс.

За пръв път тази година кабинетът реши да се довери на изчисления от Националната агенция за оценяване и акредитация капацитет на висшите училища. Така вузовете получиха право да приемат до 1/4 от капацитета си. При големи университети с по-добра материална база промяната се оказа сериозна. СУ например получи 6762 места срещу 5138 бройки за предходната година. Още при въвеждането на промяната се очакваше, че местата няма да бъдат запълнени и конкуренцията между университетите ще се засили.

Дори и това да се случи и местата да не се запълнят, парите ще останат в системата, обясни Танев. Министерството може да ги използва, за да увеличи базовата субсидия, която отпуска за всеки един студент или за реализиране на целеви програми. Първият вариант обаче няма да има дисциплиниращ ефект, защото дори и университети, неуспели да привлекат студенти, ще се възползват от увеличението на субсидията. Парите не са никак малко, защото годишната издръжка за един студент варира от около 750 лв. до 4600 лв.

Проверка на "Сега" показа, че част от университетите срещат проблеми с местата и обявяват допълнителни класирания и дори изпити в края на кампанията. Към допълнителен изпит за незаети места вчера прибегна Шуменският университет. Оттам обявиха, че свободните места са за специалности, за които се кандидатства с математика.

240 свободни места останаха преди третото класиране и в Стопанската академия - Свищов. "Ако и тогава все още има свободни места, е възможно да бъде обявено четвърто класиране", съобщи зам.-ректорът доц. Георги Герганов.

До четвърто класиране стигна дори и Медицинският университет в София, за който конкуренцията е много тежка. Местата са се заели по-трудно в медицинските колежи.

Вчера беше последният срок за записване на приети студенти в Софийския университет. От УНСС пък заявиха, че днес ще бъде ясно дали всички места са заети. Последното класиране там беше на 20 август. Приемът в Техническия университет в София приключи още след второто класиране, тъй като всички места бяха заети. МОН ще е готов с анализа за кампанията след септември, когато университетите подадат данни в регистъра за записаните студенти.
2
2470
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
25 Август 2007 12:16
Това като мярка за "подобряване"на образованието ли да го броим?
25 Август 2007 13:21
Това е отложена безработица. А съревнованието между ВУЗ не винаги се извършва по критерия - качество на обучението. Младите хора предпочитат да бъдат в големите градове, където могат да работят по време на следването и където има повече културни прояви. Тези, които не искат да търкат студентските скамейки, записват дистанционно обучение. Вече се предлага дистационно обучение за бакалаври. И някои частни колежи имат страхотен прием, а утвърдени ВУЗ остават да набират кандидати на четвърто класиране. Друг хит през последните години е получаването на магистърска степен от ВУЗ с добро реноме. Важно е последната диплома. Завършват всякакви филиалчета и накрая записват дистанционно в престижен ВУЗ. Така узаконяват "почти нелигитимните" си допломи от бакалавърското равнище. Лошото е, че бакалаври със специалност аграрна икономика стават магистри по Финанси без да знаят как се отпуска кредит. Ами много интересни процеси текат в родното образование...))
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД