2008 г. ще бъде финансово по-добра за висшето образование, дори и университетите да не успеят да запълнят отпуснатия за т.г. рекорден план прием. Правителството позволи на вузовете тази година да приемат близо 10 000 студенти повече и предвидената за това субсидия ще се запази, дори и да останат свободни места, обясни главният секретар на МОН Димитър Танев. Още не е ясно обаче как ще се разпредели евентуално свободният финансов ресурс.
За пръв път тази година кабинетът реши да се довери на изчисления от Националната агенция за оценяване и акредитация капацитет на висшите училища. Така вузовете получиха право да приемат до 1/4 от капацитета си. При големи университети с по-добра материална база промяната се оказа сериозна. СУ например получи 6762 места срещу 5138 бройки за предходната година. Още при въвеждането на промяната се очакваше, че местата няма да бъдат запълнени и конкуренцията между университетите ще се засили.
Дори и това да се случи и местата да не се запълнят, парите ще останат в системата, обясни Танев. Министерството може да ги използва, за да увеличи базовата субсидия, която отпуска за всеки един студент или за реализиране на целеви програми. Първият вариант обаче няма да има дисциплиниращ ефект, защото дори и университети, неуспели да привлекат студенти, ще се възползват от увеличението на субсидията. Парите не са никак малко, защото годишната издръжка за един студент варира от около 750 лв. до 4600 лв.
Проверка на "Сега" показа, че част от университетите срещат проблеми с местата и обявяват допълнителни класирания и дори изпити в края на кампанията. Към допълнителен изпит за незаети места вчера прибегна Шуменският университет. Оттам обявиха, че свободните места са за специалности, за които се кандидатства с математика.
240 свободни места останаха преди третото класиране и в Стопанската академия - Свищов. "Ако и тогава все още има свободни места, е възможно да бъде обявено четвърто класиране", съобщи зам.-ректорът доц. Георги Герганов.
До четвърто класиране стигна дори и Медицинският университет в София, за който конкуренцията е много тежка. Местата са се заели по-трудно в медицинските колежи.
Вчера беше последният срок за записване на приети студенти в Софийския университет. От УНСС пък заявиха, че днес ще бъде ясно дали всички места са заети. Последното класиране там беше на 20 август. Приемът в Техническия университет в София приключи още след второто класиране, тъй като всички места бяха заети. МОН ще е готов с анализа за кампанията след септември, когато университетите подадат данни в регистъра за записаните студенти.
|
|