Най-малко 150 депутати в парламентите от 1990 г. до сега са работили активно за бившата Държавна сигурност, научи "Сега". Твърде е възможно бройката да нарасне до 180 души, тъй като работата на комисията по досиетата продължава. Окончателните резултати от проверката ще бъдат огласени от комисията на 3-ти или 4 септември.
За десетки депутати - бивши и настоящи, има данни, че са били откровени доносници. В архивите на ДС са запазени голям брой дебели папки със собственоръчно написани "сведения" за колеги и приятели на хора, станали депутати след промените. Много от доносниците са заемали ръководни постове и преди 1990 г. Документи свидетелстват как ДС се е отблагодарявала на сътрудниците си - бившите служби са давали тласък на кариери, уреждали са места в университети и са раздавали пари срещу доноси.
Най-много агенти на ДС е имало в VII Велико народно събрание, което просъществува от 10 юли 1990-а до 2 октомври 1991 г. и прие настоящата конституция на България. Най-много агенти са вкарали в парламента БСП и ДПС. Не са малко сътрудниците на ДС и сред десницата, включително и народни избраници, които са се застъпвали за отварянето на архивите.
Проверката на депутатите е най-мащабната за сегашната комисия по досиетата и обхваща около 1300 души. В предишните проучвания - на президентството, членовете на Висшия съдебен съвет и Конституционния съд, се оказа, че всеки десети е бил агент. В парламента обаче процентът се очертава най-висок.
Сред агентите депутати има 15 покойници, които по закон комисията няма да обяви. Има и депутати, които са били вербувани през 40-те и 50-те години на миналия век под натиск, като са "пречупени" в лагерите. Същевременно има и много обекти на ДС - хора, които са били разработвани от бившите служби. По закон имената им няма да бъдат обявени. Тяхната бройка е приблизително колкото на сътрудниците.
Комисията по досиетата отложи на няколко пъти датата. Оттам признаха, че причината е в големия брой документи, които буквално затрупали деветимата от комисията.
Лидерът на СДС Пламен Юруков се срещна вчера с премиера Сергей Станишев, за да измоли попълването на комисията по досиетата със син представител. Лидерът на БСП "пое ангажимент да провери дали законово съществува такава възможност", съобщиха от правителствената пресслужба. Социалистите попълниха вакантното място на СДС, след като Петър Стоянов реши да бойкотира комисията. Предишният син лидер се разсърди, защото номинираният от него Георги Константинов не получи достъп до класифицирана информация заради анархисткото си минало. В закона за досиетата обаче не е предвидена възможност друга институция да подменя по свое желание членовете на комисията, които имат петгодишен мандат. Единственият вариант е някой от ведомството на Евтим Костадинов сам да напусне поста си. В такъв случай парламентът попълва състава на деветчленната комисия.
Според ХелзинГския комитет
в подлеза срещу софийския университет
възрастна негърка-робиня
приготвила малко тофу, сушито притоплила,
ама опекла и една тава кебапчета,
за да следи от 17, 30 новините на майчин език
и да и бъде признато некакво си кино Сердика
и новата Декларация за Независимост.
Едър мъж, стар кадър от бившата дипломация,
чисто гол и с интегрална бюлетина закачена на срамотиите му,
с подпухнало черведналесто лице и същевременно сплескано и грапаво,
сякаш многократно минавано с гореща ютия,
пресякъл океана на сал с оскъднo количество питейна вода,
за да разцепи партията си на кайве и бело сладко,
и окончателно да затвърди двуполюсния модел
на националните предатели и безродници.