Решението на държавата да спре социалните помощи на бедни граждани, които са здрави и в трудоспособна възраст, но отказват работа, постигна желания дисциплиниращ ефект. Част от засегнатите са започнали работа. Така от 1 януари без социална издръжка ще останат 25 000 души, а не 40 000, каквито бяха първоначалните прогнози.
Миналата година законът за социалното подпомагане бе променен, за да бъде сложен край на професията "социално слаб". Тогава безработните в трудоспособна възраст получиха 18 месеца, за да си намерят работа. Срокът изтича на 1 януари 2008 г. Ако продължават да стоят без легално препитание, ще бъдат лишавани от помощи за 1 година. В момента безработните получават средно по 65 лв.
Първоначално от социалното министерство очакваха без помощи догодина да останат 40 000 души. "За 2 месеца обаче броят им спадна с 15 000. Една от причините е, че социалните служби и бюрата по труда усилено предупреждават бедните, че ще останат без помощи от 1 януари. Освен това през лятото много от тях успяват да намерят сезонна работа", обясни вчера зам. социалният министър Иванка Христова. Предварителните данни за август също показват, че безработицата у нас е спаднала до 7.06%.
"Помощите ще се възстановяват, ако социално слабият се хване на работа, но след време пак го уволнят. За да няма злоупотреби с формално наемане, социалните експерти обмислят да въведат минимален срок. Чак след изтичането му бедният пак ще получава държавните пари. Най-рестриктивният вариант е 1 година, но е възможно срокът да е и 6 месеца", обясни министър Иванка Христова.
Най-много бедни, които ще бъдат лишени от помощи, има в Пловдивска, Пазарджишка, Варненска, Видинска и Софийска област, сочат анкетите на социалното министерство. До края на септември социалното министерство ще информира писмено бедните, че ще им спре помощта. Социалните работници пък ще ги насочат към работа и програми за квалификация. Проблемът обаче е, че 57% от тях са неграмотни или са учили само до 4-и клас. Затова и социалното министерство обмисля да пренасочи част от средствата по Националния план по заетостта към програми за ограмотяване. Със същата цел ще бъдат отпуснати пари и по програмата "Развитие на човешките ресурси".
"Все пак 33% от бедните, които ще бъдат лишени от подпомагане, имат основно и по-високо образование и вероятно няма да имат проблем да намерят работа", смята зам.-министърът на труда Димитър Димитров.
Най-много бедни, които ще бъдат лишени от помощи, има в Пловдивска, Пазарджишка, Варненска, Видинска и Софийска област, ...
Дали случайно в тези области не е значителен броят на циганите?...
Дали случайно мнозинството от тези бедни не е от това малцинство?...