Август очаквано счупи всички инфлационни рекорди. През миналия месец потребителските цени са скочили с 3.1%, отчете вчера Националният статистически институт (НСИ). Това е най-голямото месечно поскъпване, измерено от началото на тази година. Инфлацията е рекордна и за последните 7 години - такава ценова жега през август не е имало от 2000 г. насам.
Основен принос за рекорда имат храните. Те са поскъпнали със 7.3%, цените на услугите са се повишили едва с 0.3%, а при нехранителните стоки като цяло няма промяна, сочат данните.
От началото на годината вече се натрупа 7.5% инфлация, а от август 2006 до август 2007 г. стоките и услугите са поскъпнали с 12%, показва статистиката. Последните данни на НСИ разбиват на пух и прах прогнозата на правителството за 4.4% годишна инфлация.
Най-жесток удар по джоба на българина през август са нанесли зеле, яйца, картофи, олио, сирене, кашкавал, чиито цени за месец са скочили с двуцифрени проценти. Цените на свинското месо и прясното мляко според статистиката са пораснали само с 6.8%. От стоките за трапезата сериозно поевтиняване има единствено при гроздето - 42.2%, и чушките - 19.4%. Храната ни струва с 24.1% повече в сравнение с предишния август, показват изчисленията на НСИ.
Основните причини за необичайното лятно поскъпване са "вносни" - пшеницата, царевицата, млечните и месните продукти поскъпнаха на световните пазари заради суши и наводнения, довели до слаби реколти. Друга причина за поскъпването на световните борси е засиленото потребление в държави гиганти като Китай и Индия, както и бумът в използването на растителни суровини за биогорива. Към всичко това се прибавиха и местни фактори - улеснени от глобалните фактори, нашите производители и търговци решиха да пробват докъде може да стигнат търпението и покупателните сили на българите и ударно вдигнаха цените.
Лидерът на ДСБ Иван Костов определи последните данни за инфлацията като ценови шок, който изцяло обезсмисля всички увеличения на пенсии и заплати, с които се хвали правителството. Според него най-виновни за поскъпването у нас са министрите, които първо са допуснали държавният резерв да бъде източен, а после не са го използвали за успокояване на пазара. Той подчерта, че увеличението на цените в ЕС вследствие на лошата реколта е около 1% и предизвиква много дебати, а у нас е 12%.
С такава инфлация скоро няма да влезем в зоната на еврото, коментира Money.bg. Икономическият институт на БАН засега се оказва най-точен в инфлационните си прогнози, показа проверка на "Сега". В доклад на института бе посочено, че поскъпването през 2007 г. ще е в рамките на 7%. Центърът за икономическо развитие на Ал. Божков и Г. Прохаски очакваше 6.5% инфлация.
"Основните хранителни стоки са поскъпнали с 24% от миналото лято лято досега" - казал Кадир Кадир в Баден Баден на Дюран Дюран.
- Е що ни повтарате, да не сме глухи?!?- казали група манхатънски философи на развален помашки език с македонски акцент.