Гръцките пожарникари се справиха с пожарите, но са безсилни срещу апетитите на строителните предприемачи в Южен Пелопонес. |
Според изтекла информация финансовото министерство е оказало натиск за подписване на договор, който позволява да започнат строителни работи в защитена зона в Южен Пелопонес. Именно този регион пострада най-тежко от пожарите, унищожили 500 000 акра гори и земеделски площи. Договорът се отнася до апетитна крайбрежна зона до град Захаро, област Илия, където загинаха почти половината от 67-те жертви на огненото бедствие. Тогава премиерът Костас Караманлис се зарече да не издава разрешителни за строителство в засегнатите райони.
Спазарената зона е уникална с боровите си гори, минерални извори и места за гнездене на застрашен вид костенурка. Според екологични сдружения договорът за строителство може да се отрази неблагоприятно върху уязвимите екосистеми. Всичко изглежда още по-скандално, ако се има предвид, че областта е включена в мрежата "Натура 2000".
Пандазис Хронопулос, кметът на Захаро, е подписал сделката с довода, че плановете за строителство ще помогнат на района да се възстанови. Споразумението предвижда 75% от доходите от туризма да отиват в общинската хазна, а останалите 25% - във финансовото министерство.
Гръцкият евродепутат Димитрис Пападимулис е заявил, че страната рискува да загуби 410 млн. евро от помощите на ЕС за пострадалите области. "Случилото се е престъпление срещу природата, за да се купят гласове в последната минута преди изборите", твърди Пападимулис. Той е повдигнал въпроса за застрояването на зоната пред Брюксел и Атина. Гръцкото правителство обаче все още не е отговорило на запитването.
Липсата на поземлен регистър е причина за възникналата криза, смята Димитрис Каравелас, директор за Гърция на Световния фонд за дивата природа. По думите му върху опожарени терени из страната днес не може да се види нищо друго освен нови къщи.
Жителите на област Илия най-вероятно няма да се противопоставят на застрояването на крайбрежната зона. Пожарите са изпепелили имуществото им и всеки опит за съживяването на икономиката им е добре дошъл.
ПРОМЕНИ
17 са новите лица в 40-членния гръцки Министерски съвет. Четирима са новите министри - Арис Спилиотопулос (туризъм), Сотирис Хадзигакис (правосъдие) , Константинос Хадзидакис (транспорт и комуникации) и Маргаритис Дзимас (Македония и Тракия). Новите заместник-министри са 13. Значително е присъствието на кадри от поколението на 40-годишните.