:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,308
Активни 417
Страници 6,211
За един ден 1,302,066
Москва без право на вето по разширяването и военните акции

НАТО и Русия задраскаха враждата и обявиха, че стават партньори

Берлускони: "Западна Европа се ожени за Източна"
НАТО и Русия подписаха вчера във военната база Пратика ди Маре до италианската столица т. нар. Римска декларация, с която се създава дългоочакваният нов орган - Съвет НАТО-Русия, съобщиха световните агенции. В церемонията участваха лидерите на 19-те членки на пакта и руският президент Владимир Путин.

Съветът дава на Русия равен глас по въпроси на сигурността в Европа - включително борбата срещу тероризма и неразпространението на оръжия за масово унищожаване, но не и по въпросите на разширяването и военните операции.

Шефът на НАТО Джордж Робъртсън, който ще председателства новия съвет, го нарече знак на "надежда за по-добро и разумно бъдеще".

Президентът на САЩ Джордж Буш определи раждането на новия орган като "историческо събитие за един велик съюз и една велика европейска страна". "Преодолявайки 50 години на разделение и 10 години на несигурност, двама бивши врагове се обединяват като партньори", каза Буш.

От своя страна руският президент Владимир Путин каза: "Изминахме дълъг път от конфронтация към диалог и сътрудничество. Подобна роля за Русия беше немислима само преди няколко години." Путин подчерта, че все пак Русия не е пълноправен член на НАТО и има ограничена роля. "Трябва да разберем, че Римската декларация е само началото", посочи той.

Русия и НАТО ще вземат решения само по въпросите, по които постигнат консенсус. В противен случай всяка от страните има право да изтегли даден въпрос и да го реши самостоятелно. Всяка членка на НАТО има право на вето върху решенията на съвета, ако сметне, че интересите й могат да бъдат засегнати от изнасяна пред Русия информация. Новият форум ще заседава веднъж месечно на равнище посланици.

"Пожелавам механизмите, които създаваме днес, да бъдат приложени с решимост и увереност, тъй като не е достатъчно само да приемаме текстове, а и да им вдъхваме живот", заяви френският президент Жак Ширак след подписването на Римската декларация.

Срещата на върха в Рим ще влезе в аналите на историята като "ден на радостта", каза от своя страна германският канцлер Герхард Шрьодер. Според него приетият на нея документ слага край на политическото противопоставяне между Изтока и Запада. Канцлерът оцени особено високо заслугата на руския президент Путин за настъпилата промяна в отношенията.

Домакинът - италианският премиер Силвио Берлускони, направи аналогия между вчерашното събитие и античната легенда за Еней, който след разгрома на Троя отишъл на Апенините, оженил се за дъщерята на местен крал и така положил началото на Римската империя. "Това става и днес. Западна Европа се ожени за Източна", каза Берлускони.
 
Лидерите на Русия, Италия и САЩ Владимир Путин, Силвио Берлускони и Джордж Буш си стиснаха ръцете пред камерите след подписването на Римската декларация, с която бе учреден Съвет НАТО-Русия.

Страхове

Подписването на Римската декларация действително е сериозно събитие, но неговото значение е противоположно на общоприетото тълкуване, писа вчера руското електронно издание "Газета" в коментар под заглавие "Русия капитулира пред НАТО". Според изданието недопускането на Русия до въпроси като разширяването и военните операции ще породи проблеми.

"Русия ще получи възможност и право при необходимост да блокира решенията, които противоречат на нейните интереси. Но висши чинове от НАТО, както и видни западни политически експерти вече неведнъж заявиха: ако Русия злоупотребява с правата си в съвета, неговата дейност фактически ще бъде замразена", сочи "Газета". "Така Русия, която може да се утешава с думи за новото равнище на развитие на диалога, за перспективите за партньорско сътрудничество, в действителност ще бъде принудена не просто да се съгласява с политиката на НАТО, но и да я одобрява. В противен случай новият съвет ще се окаже още един фиктивен орган, а руските власти ще бъдат упрекнати в липса на конструктивност", обобщава изданието.
2
506
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
29 Май 2002 06:26
Русия си влиза в западното общество и това е закономерен процес! Руснаците и по дух и по култура, винаги са били в Европа, въпрос на време е пълното им приобщаване.
Русия не е Китай или Саудитска Арабия, така че нещата са коренно различни и имайки впредвид ресурсите и, работата става сериозна!
29 Май 2002 19:06
"Всяка членка на НАТО има право на вето върху решенията на съвета, ако сметне, че интересите й могат да бъдат засегнати от изнасяна пред Русия информация."
Какъв златен шанс за синята външнополитическа мисъл да се прояви в целия си блясък. Представете си: Русия мъчително преглъща унижение след оскърбление, моли за пощада, а непреклонна Надка размахва "национални" интереси и налага вето след вето !
Акъл не пречи да пофантазираме след НАТОвската седянка...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД