Британците от вчера са подложени на непрекъснато наблюдение, след като влезе в сила нов закон, позволяващ телефонните разговори да бъдат записвани без специално разрешение, съобщи ИТАР-ТАСС. 795 институции получават достъп до смятаната преди време за конфиденциална информация за телефонните разговори на британците под предлог за борба с тероризма.
Районните и градските власти, полицията, различните министерства, сред които и здравното, имат право на постоянен достъп до базата данни, съдържаща номерата, с които британци са разговаряли. Чиновници могат да получават информация за имената, адресите на тези, които говорят, както и за местонахождението на абоната по времето, когато е разговарял по мобилен телефон.
Новият закон задължава телефонните компании, които работят на територията на Великобритания, детайлно да записват и да съхраняват информацията, както и да я предават на властите, когато им бъде поискана.
От 2009 г. британското правителство смята да въведе тази мярка и за потребителите на интернет. Властите ще получават списък със сайтовете, които разследваното лице е посещавало, както и колко е продължил престоят в различните интернет страници.
Американският Сенат вече прие подобен законопроект, внесен по инициатива на Белия дом. Той позволява на разузнаването на САЩ да подслушва чужденци, без предварително да има съдебно разрешение за това. Законопроектът ще действа в продължение на 6 месеца, след което Конгресът може да разгледа други варианти.
Руските депутати също подготвят узаконяването на широкомащабна система за следене на гражданите, която включва и подслушване на телефоните без съдебно разрешение.
|
|