:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,780
Активни 642
Страници 14,654
За един ден 1,302,066

БНБ се опитва да овладее инфлацията с по-висока лихва

Това ще оскъпи просрочените задължения и някои банкови кредити
Банкови кредити, задълженията към данъчните, към "Топлофикация", към ВиК и електроразпределителните дружества се оскъпяват. Вчера БНБ отново повиши основния лихвен процент (ОЛП). За октомври той вече е 4.24%, което е с 0.15 пункта повече в сравнение със септември. От март насам лихвата е в непрекъснат възход и сегашната й стойност е най-високата от 2002 г.



Основната причина за покачването е стремежът да се укроти инфлацията и така да се предпази икономиката от прегряване, коментират анализаторите. Към края на август инфлацията на годишна база беше 12%, а към края на годината се очаква да бъде около 8%, което е доста висок процент на фона на прогнозите на кабинета за 4.4%. Вдигането на лихвата, наред с повишените от 1 септември с 50% минимални резерви на банките в БНБ, е и мярка за озаптяване на кредитния бум.

По принцип покачването на ОЛП води до по-високи лихви по кредити и депозити. Но всъщност единици са трезорите, които са обвързали плаващите лихви по ипотечните или потребителските заеми директно с ОЛП. "ОЛП ще повлияе върху много ограничен брой кредити, той вече е по-скоро статистически измерител, отколкото реално използван показател", обясни Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка. Повечето банки образуват плаващите си лихви като сума на базов лихвен процент плюс надбавка. Тенденцията и при базовия лихвен процент обаче е към покачване.

През септември няколко трезора - Първа инвестиционна банка, Обединена българска банка, Булбанк, Банка ДСК, вдигнаха лихвите по левовите си кредити с около 0.50% на годишна база. Това покачи месечната вноска по 20-годишен заем от 60 000 лв. с около 15-16 лв. По-малките банки не оскъпиха заемите си заради голямата конкуренция в сектора. "Това е единственият им вариант да задържат клиенти", коментира Ягодин. Непрекъснатото покачване на цената на ресурса обаче неминуемо ще се отрази и върху техните продукти чрез по-високи лихви или такси, смятат експерти.

Увеличението на основната лихва ще се отрази автоматично върху задълженията към НОИ, данъчните и просрочените сметки за парно, вода и т.н. Те се олихвяват с т.нар. законна лихва, която е ОЛП плюс 10% на година. При дълг от 100 лв. например лихвата на ден е близо 4 стотинки.

Европейската централна банка също непрекъснато покачва основната лихва като мярка за борба с инфлацията в еврозоната. В момента инфлацията там е около 2%, а лихвата - 4%. Очаква се ЕЦБ да повиши лихвата с 0.25%.
142
7309
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
142
 Видими 
02 Октомври 2007 00:26
Що ми се върти в главата СПОМЕН, че България въведе, по времето на управлението на СДС, т.нар. "Валутен борд" тъкмо, за да спре Инфлацията?!?
Или греша, а?!
02 Октомври 2007 00:52
Параграфе,

Тук има някаква грешка. Нещо гнило, но то не е в Дания. Спомням си времена когато ОЛП беше 180.00% (от 10.05.1996), 240% (от 18.10.1996) и 300% (от 24.09.1996). Това не спря инфлацията. Сега също не става дума за спиране на инфрацията. ОЛП следва движението на лихвите на международните пазари. Такава е тенденцията. Даже мога да ти кажа, че следващият месец (или най-късно през декември) ОЛП ще бъде на нива между 4.41% - 4.50%. Дано да греша. Не мога да се съглася и с твърдението, че малките банки не вдигат цената на кредита. Може да не обявяват покачване на лихвите, но със сигурност са повишили (или ще повишат) такси и комисионни. Няма как иначе. Това е пазар. В края на годината ще стане ясно за всяка една от банките дали, какво и с колко са повишили.

Редактирано от - Петър Петров на 02/10/2007 г/ 00:54:36

02 Октомври 2007 02:19
Г-н Петров,
пояснете на нас, тези дето не сме икономисти, банкери или политици, а само имаме добра памет, какво се случи през изброените от Вас години?
Защото и аз като Парграфа си спомням, че въвеждането на Валутен борд бе обвързано именно с основния лихвен процент и с овладяване на инфлацията...

02 Октомври 2007 03:18
На Цецито от Сега май му се приискало БНБто да е нещо като Фед. БНБ въобще няма дума при определянето на лихвения процент. От както сме в борда си има точни математически правила как се определя лихвата на всеки три месеца. Питайте Хърсев за подробности. Друг е въпроса, че на бая народ им се иска да бръкнат в тая далавера, ама да внимават, че там контрола е много строг и бият през ръцете. Ако искат - нека пробват, ама да ни кажат навреме да знаем кога да залягаме по софийските кюшета по време на престрелките.
02 Октомври 2007 05:02
15 лева * 12 месеца * 20 години = 3600 лева
Делено на 60 000 = 0.06 * 100 = 6 %
Мда, какво ли са 6% увеличение
Кой ли ти ги брои дребните стотинки
02 Октомври 2007 05:15
Размерът на основния лихвен процент (ОЛП), в сила от първо число на всеки календарен месец, е равен на средната аритметична величина от стойностите на индекса ЛЕОНИА (LEONIA: LEv OverNight Interest Average, справочен индекс на сключените и изпълнени сделки с депозити овърнайт в български левове) за работните дни на предходния календарен месец (базисен период).
За подробности виж: Методика за определяне на основен лихвен процент
(приета от Управителния съвет на БНБ с Решение № 149 / 16.12.2004г.,
в сила от 1 февруари 2005 година). Интересното в случая е, че БНБ само го обявява, а не го определя административно. Неговата величина се определя на пазарен принцип на междубанковия паричен пазар. С други думи в условията на валутен борд той не е сред инструментите, с които централната банка у нас може да влияе върху обема на паричното предлагане и оттам върху обема на предоставяните кредити в икономиката. Всяка търговска банка си провежда независима кредитна и лихвена политика, а ОЛП има единствено информативна и в никакъв случай регулативна роля. Съветвам авторът на статията да се информира по-добре, преди да напише нещо, защото дяволът се крие в подробностите!
02 Октомври 2007 05:17
Абе Рослава, кви икономисти, това си е политически разговор. На Параграфа Виденов му е любимия премиер. Първия и последен истински комунист-премиер. Обаче се шири мнението, че Виденов бил съсипал страната. И сега изведнъж - изненада. Въпреки борда имаме инфлация. Ето едно хубаво оправдание, направо не е за изпускане. Параграфа намеква деликатно, че инфлацията си идва изневиделица и това, което се случи на кумунягата Виденов било природен закон, нещо което идва от само себе си и няма нищо общо с политиката му. Даже няма връзка и с борда. Така му било писано на Виденов: сложна международна обстановка, брадати седесари, САЩ-ци вътрешни врагове и т.н. Благодат.
*
А П. Петров, загрижен за научната същност на проблема му казва, че между 287% и 7.28% инфлация има огромна разлика. Качествена. Дължаща се, както е известно на количествените натрупвания. Няма нищо икономическо в спора, само дето П.Петров се е объркал и бори политически лозунги с икономически аргументи. Което си е абсурдно и напомня за други ширещи се мнения за чугунени глави и т.н. Но това е друга тема. Пак политическа, не медицинска както изглежда на пръв поглед.
02 Октомври 2007 05:57
Ако инфлацията за последната година е 12%, а моят доход се е повишил например с 20%, аз би трябвало да потривам доволно ръце, тъй като повечето хора ще кажат, че реално покупателната ми способност се е повишила. Дали обаче това наистина е така? Ако цените на горивата са се повишили например с 30% и аз всеки ден пътувам, ако обичам да похапвам салата, а цените на зарзавата са скочили с 50%, а цената на някои китайски тениски може дори да се е понижила, но аз да не искам да си ги купувам, защото милея за родното производсто, какво излиза? Ако цените на електроенергията, водата, сиренето, месото и др. подобни благинки са се повишили също с по-висок от официално отчетения от НСИ темп на инфлацията и аз потребявам предимно тези стоки, а не летя ежедневно за Париж (понеже цената на самолетния билет за там е намаляла)? Ако цената на кафето, което пия ежедневно, е скочила за последната година от 50 ст. на 80 ст.? С други думи ако структурата на разходите ми е такава, че потребявам предимно стоки, които поскъпват драстично, а почти не пазарувам такива, чиито цени са сравнително стабилни какво ме интересува това, че доходът ми е нараснал с 20%, като същевременно цените на стоките и услугите от "личната" ми потребителска кошница са нараснали например с 30%, а официално обявената инфлация за същия период е "едва" 12%. Естествено е, че в този случай "реално" нарасналия ми според статистиката доход няма да е достатъчен за набавянето на същото количество стоки, които съм купувал преди това и на практика аз съм обеднял, въпреки че номинално съм изкарал повече пари. Та такива са особеностите на нашата пазарна икономика!
02 Октомври 2007 07:59

Основната причина за покачването е стремежът да се укроти инфлацията и така да се предпази икономиката от прегряване

Това казали анализатори. А на мен защо ми се струва, че всъщност се цели свиване на потреблението (това, което е резултат от заеми)?! И ако е така, откога и анализаторите станаха политици и почнаха с евфемизмите?!

За мен лично, лошо няма да се ограничава кредитирането - ясно е, че ако всички вземем заеми, единствения начин да ги върнем, ще бъде печатането на пари (понеже фалит в масов размер политиците няма да допуснат). Обаче има и други начини за ограничаване на кредитирането. В Сърбия например има ограничение, че потребителски заем трябва да се върне до две години. Това автоматично вдига месечната вноска и намалява апетита за заеми. Така лихвата (цената на заема не се пипа). В България обаче вдигат лихвата. Което първо има по-малък ефект и второ облагодетелства банките. Разни хора, разни решения. После що в Сърбия (след незнам колко войни и ембарга) учителската заплата е 400 Евро. Ето заради такива подробности!


________________________________
Морал - това са интересите на другите
02 Октомври 2007 08:07
Параграф39, тогава Валутният борд изигра положителна роля и действително спря инфлацията. Но ето, че страната пак се управлява от комунисти и инфлацията е на лице. Моето мнение е, че докато не преминем на Евро, Валутният борд трябва да остане. Иначе, ако го премахнат сега в този момент, ти гарантирам, че още на другия ден американският долар ще бъде заздравен в България яко. Веднага спекулантите родни ще сменят курса от 1.3 лв за долар в 3.1 към същия.
02 Октомври 2007 08:26
Икономически явления преди борда и след въвеждането на борда са различни.Инфлацията и дефлацията са присъщи явления на КАПУТАЛИЗМА , а имат и по особени характеристики особено когато този капутализъм е в български Бай Ганьовски вариант.
Shako по-малко , но Sta много в по необятни размери са надробили салата от глупости и простотии.
Sta е наговорил простотията , , И сега изведнъж - изненада. Въпреки борда имаме инфлация.”Борда се въвежда за да ограничи едната от двете възможни инфлации-тези при парите , но не и тази при цените на стоките.Според Shako понеже имало контрол и биели през ръцете имало математически правила и банките не можели да предизвикват инфлация.
И двете мнения са откачени.Банките не само че могат но и предизвикват яка инфлация и при условията на валутен борд с кредитната политика и особено с ИПОТЕЧНАТА.Такава ипотечна криза идва че престрелките по улиците са НЕИЗБЕЖНИ , защото това е хватка с която ще бъдат обрани огромната част от позволилите си такива ипотеки.А инфлацията при цените на стоките от първа необходимост вече влиза в нивата на галопиращата инфлация и дори в нивата на хипер инфлацията.

Просто остава да се разбере един от поредните цинични номера на капутализма.Вижте как сметките на учителските заплати , капуталистите ги оборват с това че се правили на КАПА и вижте друго , има ли нормален капиталист , а не откачен , който като прави и другите сметки-основно за инфлацията да ви обясни , защо и тя не се пресмята на капа.Или ще се водите по акъла на подобни откачалки и да твърдите , инфлацията е еднаква , за хората с различни доходи , когато тя засяга стоките и услугите от първа необходимост.Не е еднаква.Ограбват се бедните и се обогатяват апашите. Този криминален капутализъм няма как да не попадне във водовъртежа на нова икономическа криза съчетана с хипер инфлация и поредно ограбване на българите , няма как защото е КРИМИНАЛЕН и празни мозъци като тези на Shako и Sta са характерни за него.

02 Октомври 2007 08:50
Задайте си въпроса , защо пропагандистите капуталисти изчисляват инфлацията за месеци и най много за година , а примерно не за определен период от време-да речем периода след 89 година.
Ако се изчисли за периода след 89 година инфлацията си е чиста хипер инфлация и надхвърля нивата 500 и 1000 и 1 500 %.Няма стоки които да не са си увеличили стойността -5-10-15 и дори 20 пъти..Доходите на болшинството от хората са увеличени и то само в ограничен социален слой най много 2 пъти-средната заплата е около 400 лева.само доходите на апашите , на клановите и корпоративни структури са пораснали в ХИЛЯДИ пъти.Това е едно към едно характеристика на бананов , криминален и долнопробен КАПУТАЛИЗЪМ, на българският КАПУТАЛИЗЪМ.
Затова апашите вият за някакви измислици и измишльотини-как валутният борд спирал инфлацията , ама комунисти не знаели да управляват и нея затова я имало.Оправдават се за да се прикрият като апаши.
България е такава долнопробна капуталистическа страна в която вече държавата няма инструментариум да владее процесите и да ги управлява.Няма ефективна и активна държавна собственост , няма държавна намеса , всичко печелившо е в ръцете на мафията.Такава халтава капуталистическа страна в света няма.Вчера ви дадох примера със страната класирана на първо място в света по човешки индекс НОРВЕГИЯ.Вижте как нормални капиталисти там се отнасят към държавата , държавната собственост , държавното регулиране .пък и попитайте , може ли да ограбиш държавата и да си на свобода и даже акъл да даваш.Апаши акъл да раздават и това е уникално явление характерно само за България.Апашите са уникалната демократична характеристика на България .
02 Октомври 2007 08:55
Щеше да е добре, ако статията беше написана грамотно.
В случая както е отбелязано и в един коментар по-горе на Бачо, ОЛП-то следва пазара и по сегашната методика се определя пазара за предходния месец. Пазарът от своя страна следва логиката на европейския пазар или по-просто казано - гледайки лихвата на ЕЦБ, можеш спокойно да прогнозираш какъв ще е ОЛП в България. Е, има едно закъснение при нашето ОЛП, поради начина на формирането му - средна стойност на индекса ЛЕОНИА/индекс определян в края на всеки работен ден/ за предходния месец. Индексът ЛЕОНИА горе-долу следва лихвите в Европа, но ако ЕЦБ повиши лихвата по средата на месеца, то и ЛЕОНИА от средата на месеца се повишава, но понеже ОЛП е средна стойност, повишението му закъснява и е непълно. Та тази логика на ОЛП какво общо има с написаното в статията - нищо.
02 Октомври 2007 08:55
Инфлацията е полиграфически феномен и единствената причина за инфлацията е печатницата. Никакъв валутен борд няма в РБ след като има инфлация и то двуцифрена. Печатницата се върти на пълни обороти и никакви лихвени проценти няма да я овладеят, могат само да я ускорят, но не и да я забавят. Единствено облагодетелствани от печатната инфлация са Правителство 1:2:3:5:8, големите кредитори, мултимилионери и обикновени мошеници.
02 Октомври 2007 09:14
А_така
Говориш поредните глупости.
Цените при капутализма са много видове , не са само тези дето ги наблюдаваш в магазина.По главните.Има цени на предлагането-на продавача , на търсенето-купуването и пазарна цена , която чрез конкуренция се явявала баланс на другите две и ги уравновесявала.
При валутен борд всичко е възможно , но това дето си го посочил е невъзможно-инфлацията да е полиграфически феномен.Два лева са едно евро , никаква полиграфия няма.Като се срути борда , тогава ще го наблюдаваме и полиграфическит феномен.
Друго има.Капутализма в България не произвежда стоки и услуги , те са ДЕФИЦИТНИ , дефицит не значи да ги няма в магазина , дефицит значи да ги има в магазина и хората да не могат да ги купуват и да ги купуват все по малко . Това се постига с ЦЕНИТЕ , с инфлацията при цените с намаляването на покупателната способност.

Истинското явление е друго, така е само когато се посочва на разбираем език.
Import-infl , profil-infi в това е истинското явление.
Простаците някога даваха примера с бананите , а днес мълчат , за ябълки , чушки , домати , зелето , за елементарни неща , който в България вече не се произвеждат .Мълчат като ЗАДНИЦИ , атакувани от остър капуталистически запек.Клекнали са в клозетна поза и само пъшкат българските демократи и капуталисти.
Срути се капутализма , това е безспорният факт.
02 Октомври 2007 09:32
Каква е истината за инфлацията след 1989-та година в България?
След 1989-та винаги имаше огромна инфлация, а не само в края на управлението на Жан Виденов.
Примерно
1991 г. - 473.6% /Димитър Попов и Филип Димитров/
1994 г. - 122% /Любен Беров и Ренета Инджова/
за 14 месеца управление на Ф.Димитров е 97.7%
февруари 1991 - 122.9% /Д.Попов/
март 1991 - 50.5% /Д.Попов/
май 1992 - 11.9% /Ф.Димитров/
април 1994 - 21.7% /Л.Беров/
Правителството на Жан Виденов задържаше инфлацията и това заедно с фалита на банките, предизвика в един момент шоковото й покачване, но до уличните протести на СДС нивата на инфлацията не бяха много по-различни от преди. През ноември 1996 година инфлацията беше 9.7%. През декември 1996 СДС започна уличните протести и инфлацията съвсем естествено скочи на 26.9% и 43.5% през януари. През февруари фактически вече СДС чрез уличния натиск управляваше държавата, щурмуваше парламента и направи преврат и съвсем естествено инфлацията скочи на 242.7% за февруари 1997-ма. Очевидно инфлацията беше изкуствено завишена и в следващите месеци съвсем естествено долара падна два пъти и после доста често имаше и дефлация.
02 Октомври 2007 09:54
Още лятото на 2006та в едно предаване на дарик някякви икономисти твърдяха, че лева е силно надценен и едно съотношение пет лева за евро ще оправи нещата.Така, че стягайте се.
02 Октомври 2007 10:00
През август 1996 г БНБ направи основната лихва 360% -последна отчаяна мярка.После нещата се отекоха.
02 Октомври 2007 10:10
XYZxyz с характерното му формализирано мислене , подхвърля проблема при формалностите.А те не са съществени , защото процесите са обективни , закономерни и в тази обективност и закономерност трябва да се търси тяхното ГЛАВНО съдържание и смисъл.
Инфлацията при капутализма е позиционирана при купувача.Това е нормално.Собствеността е частна и затова се приема че откачен продавач няма.Спекулативен има , затова се контролира инфлацията, но откачен няма.
А когато собствеността е държавна , дали няма ОТКАЧЕНИ и правещи се на ОТКАЧАЛКИ продавачи.



Ако обезценяването се премести при ПРОДАВАЧА , при прехода и приватизацията това явление го има и това е ГЛАВНОТО , тогава инфлацията/обезценяването ще се види , че е най голяма при мангасарската приватизация и най силно засяга държавната собственост -ресурсите на България.България беше обезценена ДЕСЕТКИ ХИЛЯДИ ПЪТИ и на десетки хиляди пъти по ниски цени я заграбиха апашите , заграбиха и ограбиха нейните ресурси, ресурсите на България.Ограбването на българите по време на финансовата криза е част от този механизъм , за да не участвуват в приватизацията , но не е цялата част.Истинската част е самата мангасарска приватизация , създала и мафия та и феодалите и клановете.
------------
Инфлацията е постоянно и текущо явление.
След мангасарската приватизация , след превръщането на България в страна и държава притежание на мафията ни остава да наблюдаваме едно единствено явление СПЕКУЛАТИВНА ИНФЛАЦИЯ , КРИМИНАЛНА ИНФЛАЦИЯ на КРИМИНАЛНИЯТ КАПУТАЛИЗЪМ , защото може да има и обективна реална инфлация, това явление в България е обективно но само когато изходната база е криминалният капутализъм.
02 Октомври 2007 10:16
Разбра се, че БНБ не определя, а само изчислява и съобщава ОЛП според положението на междубанковия пазар, но пък са се намерили анализатори, които са коментирали какви са стремежите на БНБ с това действие Да се чуди човек къде ги е намерила авторката тези анализатори

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
02 Октомври 2007 10:22
Уважаеми форумци,
Говорейки за ИНФЛАЦИЯ, вие изпускате момента, че в момента няма никаква инфлация!
Инфлация има когато лева мени своят курс към еврото, защото лева е привързан към него!
Който печели левчета, пак печели толкова, те са си все толкова в евро!
Е, сега някои печелят повече, продавайки по-скъпо стоки и услуги, други плащат повече - потребителите. Т.е. има само завишавне нормата на печалба на активният капитал в Бългрия, от което печели предимно чуждият капитал, които е основен в България. От това следва поголовно обедняване на множенството от народа и неспасяем износ на национален доход, за наша сметка! Всичко е просто изземване от доходите на бедните ползвани единствено за препитание в полза на един нищожен процент богаташи.
Това не инфлация, а пореден обир извършван от глобализма в България!
02 Октомври 2007 10:57
Filco
Ето ти едно от определенията за инфлация
Inflation is an increase in the price of a basket of goods and services that is representative of the economy as a whole.



02 Октомври 2007 11:04
Милтън Фридман посвети десетки години да изучава и обяснява инфлацията. За което стана Нобелист. Разни недоучени хуни навират в очите на хората инфантилизма си. За което получават Тиквен медал!
02 Октомври 2007 11:04
Инфлацията в България беше изкуствено поддържана много висока почти през всичките години след 1989-та. Целта беше проста - да ни ограбят. Първо не плащаха за труда ни и имаха 3-4 цифрен процент на печалба, а то и сега си е така. Всяко номинално увеличение на доходите се придружава с съответната инфлация, така че реално увеличение на доходите няма, а най-често има намаление на доходите. Второ чрез инфлацията спестяванията на българина изчезнаха. Трето, мошениците купиха публичната собственост за по един долар. Като за капак мафията фалира банките като изтегли валутни кредите, които не връщаше, а огромната инфлация през 1996-1997 година беше само и единствено в полза на мафията. Извърши се престъпно преразпределение на парите и на собствеността. Да се политизира този процес и да се пише само за инфлацията при Виденов и то като само негова вина е част от манипулациите около грабежа. Мафията няма политическа окраска, въпреки че на някои много им се иска да пишат за турска/доганова/ мафия, за бесепарска мафия или за костовашката мафия. Мафията просто използва всичките ни партии, без да има нищо общо с техните програми или цели, доколкото ги има.
02 Октомври 2007 11:12

Filco:
... от което печели предимно чуждият капитал, които е основен в България

Интересно има ли статистика каква част от фирмите работещи в България са български и каква чужди?! (Като естествено размера на активите е по-важен от броя!) Някой да знае нещо по въпроса?

________________________________
Морал - това са интересите на другите

Редактирано от - Сократ XII на 02/10/2007 г/ 11:27:39

02 Октомври 2007 11:14
Що е валутен борд? Радио Ереван: На полови въпроси не отговаряме?

Комунисти - борд = хиперинфлация. Там имаше вратичка - вал. курс.

Комунисти + борд = концлагер. Сега вратичката е затворена. За доста българи поне.






02 Октомври 2007 11:26
Filco, .Ограбване, ограбване, ограбване, това е идеологията на управляващите ни! Каквото и да ни обясняват, това е същността.
02 Октомври 2007 11:29
А_така това е върла простотия дето го пишеш и е огромна лъжа.
------------------
Три са местата където инфлацията се наблюдава -1.ПРИ ЦЕНИТЕ НА СТОКИТЕ И УСЛУГИТЕ.2.ПРИ ПАРИТЕ.3.ЕДНОВРЕМЕННО ПРИ ПАРИТЕ И СТОКИТЕ. Това че парите са заковани не означава че инфлацията е предотвратена и я няма.Filco първо казва , , Инфлация има когато лева мени своят курс към еврото, защото лева е привързан към него!”Това е невярно.След това твърди-било пореден ОБИР.А как става този обир , чрез парите.Твърди едно , а излиза съвсем друго.
Сиренето е струвало едно евро , станало е две.Два лева пак са едно евро , а инфлацията при сиренето е 100 % . За да не загубиш , не трябва да ядеш и да опънеш петалата , когато си в режим на оцеляване.А в случая точно това се използува.
Растът цените на хранителните стоки и ги подпират с кредитите и ипотеките.
Вземаш кредит и почваш да не можеш да го обслужваш , защото за да оцелееш трябва и сирене и хляб и чушки и домати и ….и лекарства да купуваш.Преструктурират ти разходите чрез инфлацията на цените.Изземат ти парите за да оцелееш и накрая и с ипотека губиш и жилището и вноските дето си направил.Точен и гладък механизъм , за полирани мозъци.Обир е но е точно обир изграден върху инфлацията и чрез инфлацията-чрез ЦЕНИТЕ НА СТОКИТЕ И УСЛУГИТЕ.
Инфлация има когато ПАДА РЕАЛНАТА ПОКУПАТЕЛНА СИЛА НА ПАРИТЕ.
Расте коя инфлация.На стоките от първа необходимост.Там чужд капитал почти и изобщо няма.Умишлено с кредити , особено ипотечни нарастват цените на имотите и те стават необслужваеми.Банките са предимно чужди.Ще им приберат и вноските и апартаментите.Двете явления взаимно се допълват.За да ядеш и оцелееш не ти остават пари да се издължаваш , ако се издължаваш трябва да ядеш камъни и да опънеш петалата.
Фаталният изход е и при двата случая и този фатален изход правилно се нарича с думата ОБИР , само обяснението му е глупаво и невярно.


Редактирано от - хунвейбин на 02/10/2007 г/ 11:35:47

02 Октомври 2007 11:38

Хунвейбин отново е тук и отново във "върхова" форма. :
Такава ипотечна криза идва че престрелките по улиците са НЕИЗБЕЖНИ , защото това е хватка с която ще бъдат обрани огромната част от позволилите си такива ипотеки.

Хунвейбин искаш ли да се обзаложим, че такова нещо няма да се случи? Ако искаш, моля кажи една сума (до 1000 лв. мога да поема без проблем) и дефинирай по-точно параметрите на кризата, а също и (най-вече) кога ще се случи. Ако до тогава се случи - печелиш. Ако не се случи - губиш. Какво ще кажеш а?! Стига празни приказки! (Естествено, като гаранция, дотогава ще трябва да замразим облозите в една банкова сметка.)


________________________________
Морал - това са интересите на другите
02 Октомври 2007 11:41
БНБ се опитва да обладае инфлацията с по-висока лихва
02 Октомври 2007 11:44

Също така, имай предвид, че дори и да не можеш да си плащаш вноските не е задължително да изгубиш това, което си платил до момента!!! Можеш да продадеш апартамента и новия собственик да продължи да изплаща. Има естествено и други варианти.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
02 Октомври 2007 11:47
FILCO,
Абсолютно съм СЪГЛАСЕН!
При Валутен Борд и ФИКСИРАН курс на лева спрямо еврото, НЕ би трябвало да има Инфлация!??
Аз това го ТВЪРДЯ тук от сума време- НЯМА Инфлация, има ПРЕразпределение- по посока към ДЖОБА на Производители, Търговци и Държава!- чрез вдигане на Цените на Стоките и Услугите на Пазара!!!Сиреч, едни ЗАБОГАТЯВАТ толкова/отиват повече пари у тях/, колкото други ОБЕДНЯВАТ/ излизат повече пари от тях/, но за едно и също Количество произведени-продадени-купени стоки и услуги!
Ако, все пак, ИМА Инфлация при Валутен борд, то тя се подхранва от ДЖОБНИТЕ ПАРИ на МИЛИОНИТЕ туристите, идващи, почиващи и плащащи в България, от "емигрантските пари" изпращани в България, както и от парите, с които оперира в България международният наркобизнес и международната Мафия!
Отделно от това, Тройната Коалиция ни убеждава, че България бележи "икономически ръст"! Е, как така, хем Валутен Борд, хем "икономически ръст", а, пък, Инфлация?! Би трябвало да е ДЕфлация, щом , чрез "икономически ръст" са произведени ПОВЕЧЕ Стоки и Услуги, а парите в държавата са същите/БНБ НЕ печати допълнително!/ и левът има фиксирана Стойност?!
02 Октомври 2007 11:50
При Валутен Борд и ФИКСИРАН курс на лева спрямо еврото, НЕ би трябвало да има Инфлация!??
Да се чуди и мае човек защо в еврозоната има инфлация...Да не би пък техният курс на еврото към еврото да не е фиксиран на 1?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
02 Октомври 2007 12:00
Сегашното вдигане на лихвите следва кризата и банкрутите в САЩ заради спекулациите с цените на имотите и сериозната инфлация там е налице. Вдигането на лихвите в Европа има за цел да защити еврото като се стимулират депозитите и се противостои на инфлацията. Наскоро имаше хубав материал на западни анализатори, където освен всичко се прогнозираха, че държави като България и Латвия ще бъдат засегнати много сериозно. У нас знаем, за бума(спекулата) с имоти и ипотечни кредити и лошото тепърва предстои. Дано не е с размерите на американското.
02 Октомври 2007 12:05
Международният валутен фонд е обезпокоен от ситуацията в България
Натиснете тук
02 Октомври 2007 12:05
Много отдавна популистките манипулатори на дясната политика, навсякъде по света, умишлено ползват думата "инфлация" без определение!
Иначе тя на строг икономически език означава надуване(увеличение) на паричната маса намираща се в оборот и това предизвиква повишено търсене на стоки и услуги на пазара и от там съответен ръст в цените!
Опита на БНБ ес лихвата е да прибере, част от парите като депозити!
По този повод и в развитите страни на ЕС има леко повишаване на цените, защото и там се увеличават парите в оборот.
Разликата между тях и нас, ако искате да забележите, че при тях увеличената маса на пари в оборот в по-голямата си част отива в по-бедните социални слоеве, докато при нас алчно се иземмва от шепа хора, предимно чужденци(банките, БТК, Билла, ХИТ, Кауфленд, МЕТРО) работещи с най малко 800% печалба, та дори посегат на покупателната възможност на голямата маса народ за още по-голями печалби, чрез свободните цени и липса на политика по цените у нас!
02 Октомври 2007 12:14
paragraph39
От момента в който ПАРИТЕ СТАВАТ КНИЖНИ , а книжни са и европейските пари , няма едно факторна и на едно място позиционирана инфлация-САМО ПРИ ПАРИТЕ.
Такова явление не съществува само за себе си.

Инфлацията преди всичко и най вече се наблюдава при ЦЕНИТЕ на стоките и услугите.

За РЕАЛНИ цени , за да се пресметне , се приемат примерно миналогодишните.НОМИНАЛНИ са тези в момента.Разликата между тях дава ИНФЛАЦИЯТА.Това е най простият и разбираем изказ.
След това се използува дефлатор , той пък показва до колко е реална или спекулативна е инфлацията.
Дали цените са нараснали по обективни причини или чисто спекулативно.

Няма такива глупости дето ги пишете .

Проблема не е че има инфлация.Проблема е , че нормалните хора за нормално я приемат да бъде до 3-5 % , за да няма срив в покупателната способност , а отгоре на това искат и доходите им да нарастват с тези проценти-при това най малко.

В България 20-30-100-300 % повишаване на цените на някой стоки някой ненормалници ги интерпретират за нормално.Това е не ненормално , а направо ОТКАЧЕНО положение.

02 Октомври 2007 12:14
Опит за кратко обяснение


ОЛП ‌ влияе на тнар депозитен мултипликатор или дефакто количеството пари достъпни на населението което се получава като се съберат всички парични агрегати на пазара (пари кеш + заеми + пари по акции облигации и т.н или М1 + М2 + М3 + М4 ).

Дефакто при наличието на валутен борд БНБ няма контрол върху М1 основния паричен агрегат или парите кеш. В момента парите кеш в обръщение автоматично се равняват към евро запаса на държавата при фиксиран курс. При положение че пазара е ограничен и лихвените нива са по високи от колкото в европа плюс факта че масово БГ банките са собственост на чужди кредитни институции в системата се наливат пари от вън с цел максимилизиране на печалбата на тези институции (пример вътрешно банков заем от райфайзен австрия към райфайзен БГ е на по високо лихвено ниво ако се сравни със заем райфайзен австрия ---> кредитансталт австрия).

като цяло това води до свръх наличие на пари в обръщение без да са покрити с реална продукция. с цел да се регулира наличието на парична маса БНБ се опитва да ограничи кредитите (същият подход беше приложен с дигането на задължителният банков резерв на 11% който е най високия в европа към момента). Тези инструменти са единствените на разположение на БНБ‌ при положение че централната банка няма никакви права като издател на парични средства (тези функции са поети от МВФ‌ и световната банка при стъпването на валутния борд).


Надявам се да съм полезен

02 Октомври 2007 12:23
Аз пак да добавя - нашите банки са първенци по кожодерство и сега правят мили очи на длъжниците си - нямали да повишават повече; При лихва от порядъка на 4.5- 6 % за дългосрочен заем в еврозоната, те все още си поддържат лихви от порядъка 11 - 14%! И ми е много смешен начина да привличат нови клиенти - какви ли не реклами гледам по телевизията. Чуждите банки в България си прибират разликата в случая, ама тайно се надявам, че поне така озаптяват мераците на нашите - българските.
02 Октомври 2007 12:23
Тъй като това което писах по горе е прекалено дълго накратко БНБ‌ се страхуват че няма производство а има прекалено много пари в обръщение и прекалено лесен достъп до заеми който няма да се обслужат - това са последните напъни по укротяване на банките - следват (вероятно) фалити и банкова криза.
02 Октомври 2007 12:25

Докторе, забелязвам едно противоречие в статитята:
Първо:
Въведеният през 1997-ма година валутен борд, ... няма да може да функционира дълго време.

И няколко реда по-надолу:
В МВФ не виждат основания за появилите се наскоро слухове, според които България може да се раздели с механизма на валутния борд.

Да не би първото твърдение да е вярното (но неудобно), а второто да е за успокоение на широката публика?!


________________________________
Морал - това са интересите на другите
02 Октомври 2007 12:32
Лутането между Сцила и Харибда идва от факта, че никой не се грижи да има модерно и конкурентно българско производство. И след като по дефо БНБ не може да печата пари, започват витки на цените и лихвите. Но и този регулатор има таван.
02 Октомври 2007 12:36

mitkog:
централната банка няма никакви права като издател на парични средства (тези функции са поети от МВФ‌ и световната банка при стъпването на валутния борд).

Без да съм банкер ми се струва, че това няма начин да е вярно. МВФ вече не е никой в България (или да е най-много консултант/наблюдател). Световната банка също е нещо подобно. Така че и правата и отговорностите си остават в БНБ и правителството.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
02 Октомври 2007 12:44

И след като по дефо БНБ не може да печата пари...

Нещо ми подсказва, че това изобщо не е така. Моите наблюдения (с невъоръжено око) ми казват, че паричната маса от 1997 г. досега се е увеличила неколкократно (дори и съдейки по джобовете на хората около мен). И понеже друг освен БНБ не печата пари, излиза че печатницата си работи на пълни обороти. И единственото покритие, за което се сещам са чуждестранните инвестиции (инфлацията е много малка за такова нарастване). Затова и всички правителства и МВФ толкова държат на тях (Бог да ги благослови ). Така че, БНБ си печата пари и то здраво. А докъде ще доведе това... някой от Аржентина да каже.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
02 Октомври 2007 12:53
Има по-простичко обяснение, което маститите ерудити упорито забравят да споменат - ресурсът, който се налива от икономическите емигранти. При 1-1.5 милиона българи зад граница, всеки ако изпраща на семейството си по 100 евро..смятай сам.
А иначе не си прав за изчерпаната роля на МВФ. Той продължава да е истинската Сметна палата за всички управляващи мерзавци.
02 Октомври 2007 12:54
Съвсем на пенсионерско кафене е заприличала дискусията - с часове се обсъжда изтънко кой какво е чул по кафенета, градинки и трамваи, какво му се струва, какво е видял и какво е научил от "много информирани хора". Вместо да се отиде за 2 минути на сайта на БНБ и да се види статистиката - има си я по месеци, по видове пари и т.н. Например М1 през януари 2005 е 10 млрд., през август 2007 - 18, 9 млрд

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
02 Октомври 2007 13:16

Ученото си е учено
Обаче и от кафето не моем да се откажем


________________________________
Морал - това са интересите на другите
02 Октомври 2007 13:18
Точно това пропуска да разясни сайта на БНБ.
Ако Иван Георгиев е изпратил с DHL (или по човек) 100 евро на тейко си Димитър Георгиев и той ги е разменил за левове в някоя банка, БНБ изравнява уравнението с напечатването на 197.5 лева. Други обяснения?
02 Октомври 2007 13:18

Между другото, Хунвейбин, въпреки прогнозите постнати от Ганю, предложението за облога остава!


________________________________
Морал - това са интересите на другите
02 Октомври 2007 13:20
Парите в КЕШ , кои пари в КЕШ-в Банката.Това е за тояга.

Какво ви интересуват следните хипотези.
Държавата е богата , има пари в КЕШ , вашите дисаги са прокъсани и там пари в КЕШ няма , стотинки няма, огромното мнозинство е ограбвана и парите вместо в неговите джобове са в джобовете на мутри и мутренски банки.
Нарастват цените на основни стоки , ХРАНИТЕЛНИ , ЛЕКАРСТВА , ЕНЕРГИЯ.Парите дори и само заради ДДС към държавата нарастват.Вашите дисаги пак са празни и в тях няма стотинки.

Държавата отчита че е икономически КНИЖЕН ТИГЪР.Нарастват цените , номинално нараства и БВП , дори го представят като ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ.
Такъв практически няма.Днес два килограма сирене носят към БВП 15 лв. , вчера са носили 7 лв.Като е нараснал номинално БВП , какво , да не би да са нараснали предлаганите стоки и услуги и вместо повече да ядете не гладувате още повече.

Финансовите механизми и далавери нямат чет и брой , а сметката в КЕШ е вярна само когато е приведена към вашият джоб.Другото са ДИТИРАМБИ.

Горчивата истина е че ИНФЛАЦИОННИТЕ процеси са галопиращи , вещаят задълбочаване на икономическата криза , нови трусове и срутвания и това е обективният ход и развитие на нещата , за всяка бананова и капуталистическа криминална икономика.

А криминалните капуталисти , като ви правят сметките ще продължават като на овце да ви ги правят.Така било в България .Не е така.За мутрите е едно , за мафията друго , за овцете трето.

Затова и четем халтави мнения , как при валутен борд , някой льольо се съмнява , че тази страна няма самостоятелна финансова политика и суверенитет.
Ами няма и няма скоро да има , защото хората знаят че е криминална и мутренска.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД