Комисия проверява причините за смъртта на недоносено бебе в болница "Пловдив", съобщи зам.-директорът на лечебното заведение д-р Емил Караиванов. Момиченцето е починало в отделението за недоносени след спиране на тока.
По предварителни данни смъртта няма отношение към аварията, според патолога е по-вероятно тя да се дължи на това, че детето е родено недоносено и с неразвити органи, каза Караиванов. Момиченцето е тежало 800 грама и е било на 3 дни. Според дежурната лекарка обаче след аварията се е включило само аварийното захранване на осветлението и не е имало ток за кувьозите на бебетата.
Апаратът, в който е било детето, не е работел, но то е преместено в друг, работещ, т.е. аварийното захранване се е включило, сочат предварителните данни от проверката според зам.-директора. Тепърва обаче ще се изяснява дали проблемът с кувьоза се дължи на липсата на ток или на други технически причини. Ще се проверява и дали се е включило аварийно захранване само за осветлението или за всички системи, които работят на ток. Никой от другите отделения и операционните не е информирал за проблем след аварията, каза Караиванов.
По принцип болниците са длъжни да имат агрегати, които заместват електрозахранването при спиране на тока. В "Пирогов" например дори разполагат с агрегат от самолет, който произвежда ток. С цел предотвратяване на аварии агрегатът се тества контролно на всеки 3 дни.
ОБЯСНЕНИЕ
От местното електроразпределение на Пловдив, собственост на австрийската фирма EVN, вчера казаха, че повредата е била в съоръжение, което е собственост на болницата, а не тяхно. Аварията е станала в 21.09 часа на 6 октомври, а е отстранена напълно в 22.17 часа. От дружеството не могат да кажат дали през това време е имало ток за всички уреди в болницата или само за осветлението. От Държавната комисия за енергийно и водно регулиране заявиха, че ще правят проверка за това как болницата е била свързана към мрежата, тъй като здравните заведения трябва задължително да имат 3 независими един от друг източника на ток.
"Момиченцето е починало в отделението за недоносени след спиране на тока."
Годината е 2007, а не 1907. Нищо, че е България, такава смърт е непростима на днешно време. Болниците са задължени да имат надеждни генератори. Но дори и да са нямали генератор, защо не са обдишвали детенцето на ръка? Изключват го от машината и го обдишват на ръка. Друг начин няма. Този случай ми напомня един смешно(сега)-трагична(тогава) случка от първите години на Чирков в България. Беше мисля през 1986 г. Бяхме оперирали целия ден. Имахме в Реанимацията девет интубирани болни: деца и възрастни. Някъде към девет часа вечерта свършихме последната операция. Най-после си мислихме си отиваме у дома. Но не би. Тамън да си вземем шапките и кой от къде е...и бам: има ток, нема ток. цялата машинария запищя тревожно. Започнахме да палиме свещи. Добре, че вече нямахме операции! Но...болните на апаратно дишане. Какво да ги правим? Разпределихме се по групи и всеки започна да обдишва интубиран болен. Мониторите разбира се, нямаше как ад ни помогнат. Временно бяха мъртви. Изведнъж от операционната се носи вик "Убийййциии!" и от операционната или по-скоро от банята там изхвърча проф. Чирков, аслъ по бели гащи. Търчи и крещи убийци по адрес на всички български партийни и държавни ръководители. Положението беше такова, че на никой не му беше до смех. Въртеха се телефони до ЦК дори, но помощ никаква; обещания колкото искаш. Оказа се, МА или Александровската болница, поне няма генератор, или ако е имало такъв, той е служел за прахоуловител. Чак след няколко часа токът дойде. На другия ден започна ремонт за оборудването на клиниката с генератор. Най-хубавоот беше, че не изтървахме нито един болен. Въпреки техническите "саботажи на врага".