:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,265
Активни 833
Страници 18,139
За един ден 1,302,066

Проф. Шойлев: Българският спорт се нуждае от добри лекари

Димитър Шойлев (вдясно)
Професор Димитър Шойлев е сред най-известните български травматолози. С неговото име неизменно се свързва клиниката в "Дианабад", която години наред е едно от най-добрите заведения за спортна медицина. Във връзка с обявения от ДАМС план за спасяване на медицинския център "Диана спорт" проф. Шойлев пожела да внесе известни ясноти по казуса.



- Каква е вашата позиция по отношение на плана за спасяване на "Диана спорт"?

- Искам да подчертая, че трябва да се спаси "Диана спорт", а не клиниката в "Дианабад". Това уточнение е важно, защото става въпрос за две коренно различни здравни заведения, с различно предназначение и функции. И докато болницата е на подчинение на ДАМС, то медицинският център е подразделение на Министерството на здравеопазването. През 1976 г. бе създадена първата у нас клиника по спортна травматология и ортопедия. През 1978 г., пак за първи път у нас, а и на Балканите, се въведе артроскопско изследване на големите стави и се постави началото на съвременната диагностична и оперативна артроскопска хирургия. Оттогава в клиниката са извършени над 6000 артроскопии. През този период са преминали на обучение и десетки хирурзи-травматолози, а клиниката се превърна във водещо звено в столицата.

- Въпросът е имате ли сега пациенти и откъде набавяте средства за лечението им?

- Моята гордост са нашите пациенти. Имаме записани пациенти за операции и за целия следващ месец. Никога болницата не е била финансирана основно от ДАМС. Дотацията от агенцията е в размер на 200 000 лева. Тази сума бе прехвърлена от Министерството на здравеопазването към ДАМС при пререгистрацията на болницата. С 200 000 лева клиниката извършва предсъстезателни и периодични прегледи, консултации и рехабилитация на националните състезатели. Иначе цялата издръжка на болницата се осъществява от сериозната работа на персонала и миналата година възлезе на 898 000 лв. Наред с настоящите спортисти и спортни ветерани ние лекуваме и много пациенти от страната и чужбина, за които спортът не е професия, но се нуждаят от нашата специализирана помощ. Затова болницата няма финансови затруднения, напротив, справяме се много добре. Затрудненията са за едно звено, което се отдели от нас през 2000 г. Сега "Диана спорт" не може да се издържа. А това е нещо, което предвидих. Пази се стенограмата от въпросното заседание, на което казах, че колегите ще се молят да се върнат при нас.

- Това означава ли, че ръководството на клиниката в "Дианабад" няма интерес и желание да се обедини с медицинския център "Диана спорт"?

- Обединението е като брака. Всеки трябва да даде по нещо, за да вървят нещата. Между нас е възможна симбиоза, но да е на базата на стриктно финансиране за оборудване на високоспециализирана медицинска апаратура, заплати за персонала, консумативи и други. Лекарските кадри обаче трябва да бъдат подбрани чрез конкурс, за да може да разчитаме на качество. Количество не ни е необходимо.

- Какви са проблемите на спортната медицина в България?

- Българският спорт се нуждае от висококвалифицирани лекари. Съвременната тренировка е високодиференциран процес. Натоварванията граничат между нормалната физиология и редица патологични отклонения в организма, които трябва да бъдат контролирани стриктно. Това става с помощта на висококвалифициран медицински персонал, състоящ се от кардиолози, травматолози, функционалисти, физиотерапевти и диетолози. Просто това са изискванията на съвременния спорт, с които в България също трябва да се съобразяваме. В противен случай може да очакваме смъртни случаи по терените. Треньорите също не могат да са самоуки, а да имат познания почти като тези на лекарите, за да могат спортистите им да имат високи постижения, без да страда здравето им.
1
5923
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
16 Октомври 2007 22:11
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (тт.1.5, 1.8)

Редактирано от - bot на 16/10/2007 г/ 22:17:52

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД