:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,033
Активни 705
Страници 16,936
За един ден 1,302,066
Плащаме с 20% повече за електроенергия от юли или август

Индустриалният ток поевтинява заедно с повишението на битовия

Нощната тарифа нямало да се премахва догодина
Цената на тока средно и високо напрежение за индустрията ще бъде намалена на датата, на която се вдигат цените на електроенергията за бита. Това съобщи вчера енергийният министър Милко Ковачев. Според него намалението ще е в рамките на "половината от надценената му стойност".

Според експерти става въпрос за половината от нормата на печалба за този тип електроенергия, която е в рамките на 10%-12% от крайната цена. В момента тя е между 4,6 и 13 стотинки за киловатчас в зависимост от напрежението и тарифата.

Според Ковачев това е начин за балансиране на несправедливо високата цена на тока за промишлени нужди. Датата на намалението на цената му ще съвпадне с датата на повишението на тока за битови нужди - 1 юли или 1 август, в зависимост от решението на енергийната комисия и кабинета. Очаква се увеличението тази година да е 20%.

Тарифната политика обаче изключва напълно премахването на отделната цена на нощния ток, заяви Ковачев. Идеята да има само една тарифа бе съобщена в сряда от шефа на столичното електроразпределение Георги Миков.

Въпреки че по света има и държави, в които не се прави разлика в крайната цена на тока през деня и нощта, у нас това е въведено, за да се уплътнява работата на централите през нощта. Тогава има ниска консумация, а базовите ТЕЦ и АЕЦ не могат да бъдат изключвани от системата, обясни Ковачев.

Според експерти действителните намерения за изравняване на тарифите са заради необходимостта да се подменят многото еднотарифни електромери. Те измерват тока по една скала с цена, която е усреднена и така винаги има подозрения, че не мерят точно. Самите уреди според енергийния закон са вече собственост на енергото и то трябва да плаща, за да ги подмени. Това обаче са излишни разходи за дружества, които са пред приватизация, поясниха експерти.

Промяната на тарифи в България понякога е инструмент да се скрие повишението на цената, припомниха експерти от бранша. До април 1998 г. например у нас имаше зимна и лятна тарифа на тока за фирмите, но това бе премахнато, след като Световната банка поиска да направим средната цена поне 3,5 цента. Оставена бе само по-високата зимна тарифа.
1512
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД