Под натиска на палестинския народ и на западни правителства Ясер Арафат е подписал закон, който ще стане основа на палестинската конституция, предаде АП.
През 1997 година Съветът на автономията (палестинският парламент) прие т. нар. Основен закон, но през петте години оттогава Ясер Арафат все отлагаше подписването му, припомня агенцията. Най-после във вторник вечерта той е сложил подписа си под него, а палестински представители направиха официалното съобщение вчера.
Законът предвижда палестинският президент да бъде избиран пряко от народа, както и разделение на властта на изпълнителна, законодателна и съдебна. В него се гарантират основните права на гражданите, по-специално политическите свободи и правата на личността, каза депутатът Хатем Абдел Касем.
Законът е част от реформите, които Ясер Арафат обеща в реч пред Съвета на автономията преди две седмици, поясни говорител на палестинския лидер.
От установяването на Палестинската автономна власт през 1994 година неведнъж са посочвани недостатъци на нейната съдебна система, отбелязва АП. Някои палестинци са били изтезавани, осъждани на смърт и екзекутирани за един ден, без защита и право на обжалване. Властите са арестували хора, без да повдигат обвинения срещу тях, и са цензурирали информационните средства. Сериозен проблем е и корупцията.
Ясер Арафат бе избран през 1996 г. за срок от три години, но оттогава избори не са се произвеждали. Този месец той обеща, че ще има нови избори, без да посочи дата. Позицията му по въпроса е, че не може те да се произведат, докато израелската армия окупира палестинските градове.
|
|