В сравнително кратката 33-годишна история на световните първенства по аматьорски бокс 14-ото издание е готово да поднесе небивали цифри и събития. Доскоро едва пулсиращото съществуване на международната асоциация (AIBA), изпълнено с корупция, задкулисни игри и замразено развитие на този спорт, показва симптоми на съживяване.
То започна преди година, когато на конгреса в Санто Доминго от президентския престол бе свален пакистанецът Ануар Чаудри заедно с доста изхабените и незнаещи законите на съвременния спорт негови послушници. Новият шеф на AIBA, достолепният доктор Чинг-Ку Ву, започна действия със здрава ръка. Пръв се опари добрият приятел на нашите боксови лидери Едуард Хусеинов, руснакът, който със съмнителни похвати свали от поста президента на EABA акад. Емил Жечев и зае неговото място. Хусеинов бе изваден от ръководните структури на AIBA, а Москва загуби домакинството на световното първенство и то бе предоставено на Чикаго. Новото ръководство обаче не можа да промени един необмислен и несправедлив регламент, по който това първенство е квалификация за олимпийските игри в Пекин. Сега този факт е основна причина за невижданата масовост на участниците. По предварителни данни се очакват близо 700 боксьори от 120 държави. Точните цифри ще бъдат известни на 23 октомври в 12 ч. местно време, когато ще завърши първото мерене за 11-те категории. Колкото и да намалеят тези цифри, те ще са уникален рекорд за всички досегашни форуми на аматьорския бокс.
Организаторите са в чудо. Състезателните дни вече са определени - от 23 октомври до 3 ноември (с 1 почивен), и се говори, че пред 5-хилядните трибуни в залата на Илинойския университет ще бъдат монтирани не два, а три ринга. След меренето е жребият, тогава ще стане ясна и програмата за безбройните двубои. Както се очаква в някои категории да има над 70 участници, за титлата в тях ще са необходими 6 победи. Друг впечатляващ факт е, че много страни участват с пълни отбори и въпреки че не пристигнаха кубинците (заради безумен политически фанатизъм), конкуренцията ще бъде жестока. На фона на досегашния стремително спадащ медиен интерес вече е отбелязан нов рекорд за последното десетилетие - в Чикаго са акредитирани над 250 журналисти.
Българските избраници - Салим Салимов (51 кг), Детелин Далаклиев (54), Алексей Шайдулин (57), Огнян Колев (60), Борис Георгиев (64) и Кубрат Пулев (над 91), се аклиматизират добре. Изгладени са и отношенията между ръководството на нашия отбор и личния треньор на Борис Георгиев и Кубрат Пулев. Наставникът им Михаил Таков, който е в Чикаго на разноски на своя клуб ЦСКА, вече среща повече разбиране от старши треньора и шефа на делегацията ни. Таков дори очаква да получи и акредитация.
Прогнози не може да се правят поне до жребия. Сигурно е, че в отсъствието на кубинците руската команда ще защитава амбициите си на безапелационна водеща сила. Руснаците от доста време са в Чикаго, но до вчера, когато се появиха в общата резиденция - гигантския "Хилтън хотел", са тренирали в неизвестност. Таков, който преди три дни е организирал спаринги за Пулев в тренировъчна зала на професионални боксьори, е засякъл руснаците там. И той, и колегата му от Москва били еднакво изненадани, че се срещат на такова място.
И така, рекордите предстоят, прогнозите - също. Доктор Ву излезе оптимистично настроен от залата на извънредния конгрес на АIBA. Рано му е да бъде спокоен, масовостта все още е само необходимост за възраждането на аматьорския бокс, но не и достатъчен фактор. Надеждите са, че тук, в Чикаго, може да бъде поставено ново начало за възраждането на този спорт. По-точно за връщането му на предишните позиции - и като майсторство, и като география, и като интерес у многобройните му почитатели.
Успехи на нашите и класирания за Олимпиадата!
Аматьорския бокс е един от най-интересните спортове на Олимпийски игри.
Глупаво, но очаквано решение на кубинците. За съжаление на всички.