Дипломацията на САЩ е "проспала" политическите качествата на Маргарет Тачър след избирането й за лидер на Консервативната партия. Това разкриха разсекретени документи от 1975 г., съобщи в. "Сънди таймс". Тачър е "типична провинциална матрона" и е "ужасно английска", такива оценки получавал тогавашният US дипломат №1 Хенри Кисинджър. Дипломати изразявали съмнението си, че тя някога може да стане премиер.
В документа "Маргарет Тачър: първи впечатления" анализатор от посолството на САЩ написал, че тя е истински изразител на "разтревожените буржоа", но едва ли може да представлява британската нация като цяло. Според същия анализатор Тачър "е придобила отличителния образ на човек от най-осигурената прослойка на средната класа", а това се отразява отрицателно на перспективите й за национален лидер.
US дипломати признават честността, прямотата и предаността й към убежденията. Те изтъкват живия й и дълбок ум, но и склонност към твърдост и излишна загриженост за детайлите. Парадоксално е, но през 1975 г. US дипломацията е поставяла под съмнение привързаността й към съюза със САЩ. В един от документите се посочва, че Тачър издига отношенията с Европа над трансатлантическото сътрудничество. Архивите показват, че в средата на 70-те години САЩ залагали повече на Франция и президента й Жак Ширак.
Тачър оглавява британското правителство през 1979-1990 г. Тя е първата жена премиер на Острова и първата, спечелила три последователни мандат от времето на лорд Ливърпул, управлявал 1812-1827 г. Тя бе най-ревностният съюзник на САЩ.
Да, верно подценили я те! Затова камуняките още уригат и плюят.
Таварисчи, големи къметлии сте, да знаете. Представете си какво ви чакаше, ако не бяха я подценили.