:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,761,731
Активни 527
Страници 18,198
За един ден 1,302,066

Австрия ще приема българи на работа

Чехия затяга достъпа на чужда работна сила, Ирландия още не е готова да вдигне ограниченията
СНИМКА: ПРЕССЛУЖБА НА ЕВРОКОМИСИЯТА
Строителството е един от секторите, в които Австрия отваря пазара си за българи и румънци.
Австрия отваря трудовия си пазар за румънски и български граждани от 1 януари 2008 година, съобщи румънската Национална агенция по заетостта, на която се позовава агенция "Медиафакс". Правителство във Виена е определило 50 групи професии, за които българите, румънците и гражданите на други новоприети страни в ЕС ще имат свободен достъп до местния пазар на труда. Сред определените професии са строители, бояджии, дърводелци, готвачи, кранисти и др.

В същото време Чехия е на път да ограничи достъпа на българи и румънци до своя пазар на труда. Подобен законопроект е гласуван от Камарата на депутатите, съобщи агенция ЧТК. Проектът трябва да бъде одобрен от Сената и от президента, за да стане закон. Министърът на труда Петер Некас заяви пред Камарата на депутатите, че чешкото правителство подкрепя свободното движение на работната сила, но законодателството трябва да съдържа някои предпазни клаузи в защита на местната работна сила. Подобни клаузи вече са взети от някои от старите страни членки спрямо 9-те нови държави от Източна Европа.

Трудно е да се каже кога ще бъдат вдигнати ограниченията за българите и румънците до ирландския трудов пазар, заяви междувременно в интервю за БТА държавният министър по европейските въпроси на Ирландия Дик Роуч. "Ние бяхме страната, която първа отвори врати за работници от новоприетите членове на ЕС през 2004 г. Над 100 хиляди пристигнаха само от Полша. Тези хора са добре дошли. Те работят за развитието на нашата национална икономика. За съжаление примерът на Ирландия не беше последван от други страни в ЕС. Ние сме за отмяна на ограниченията в достъпа до трудовия пазар, но и други наши партньори в ЕС трябва да поемат своята отговорност за реализирането на единна политика в тази област", изтъкна министърът. Според него в Ирландия законно пребивават 420 000 чужденци, или 10% от от 4,2-милионното й население.

СТРАХОВЕ

Африканските държави се опасяват, че "синята карта" за ЕС ще доведе до "изтичане на мозъци", алармира сайтът "ИЮ Обзървър". Страховете им бяха изразени на среща на здравните министри от 79 страни в Африка, Карибите и Тихия океан, проведена в Брюксел. "Не може да ни отнемат ограничените здравни възможности, които все още имаме в развиващите се страни", заяви здравният министър на Република Южна Африка Манто Тшабалала. Наскоро Еврокомисията предложи "синя карта" за висококвалифицирани имигранти, за да ограничи очаквания недостиг на работа сила заради застаряващото си население. Но министрите предупредиха, че развиващите се страни вече страдат от емиграцията на здравни работници и призова ЕС да не усложняват ситуацията.
8
5305
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
29 Октомври 2007 23:47
Просто нелегалните работници ще излязат на светло... сетиха се най-накрая, че има по голяма изгода да облагат с данъци, отколкото да гонят. Така или иначе никой австриец няма да отиде да блъска на строежа за 7-8 евро на час...
30 Октомври 2007 00:50
Напред о парий презрени, напред към Австрия!
30 Октомври 2007 05:21
"Министърът на труда Петер Некас заяви пред Камарата на депутатите, че чешкото правителство подкрепя свободното движение на работната сила, но законодателството трябва да съдържа някои предпазни клаузи в защита на местната работна сила"
Интересно какво ли ще каже същият министър ако Англия (примерно) затвори трудовия си пазар за чехи със същия довод .
Уви протекцията на собствения ти народ е нещо, което в България не се случва.
30 Октомври 2007 07:29
...Сега като тръгнат да изтичат едни мозъци от африканските държави...
30 Октомври 2007 09:17
Споко, рано или късно ще ни пуснат и тогава вече ще им е..ем ма...та
30 Октомври 2007 10:20
МОРТ
Интересно какво ли ще каже същият министър ако Англия (примерно) затвори трудовия си пазар за чехи със същия довод
Тя го е затворила, бъди спокоен.
30 Октомври 2007 12:17
Като тройния змей тука ни готви геноцид, че бегаме не амиии... Да останат неграмотните вечно социалнослаби да им пълнят бюджета за "отбрана" и лукс.
30 Октомври 2007 22:20
Mrx++, АНГЛИЯ е затворила пазара си само за България и Румъния - членове на Европейският съюз! За всички останали членове на съюза - пазарът на работна ръка тук е отворен!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД