В същото време Чехия е на път да ограничи достъпа на българи и румънци до своя пазар на труда. Подобен законопроект е гласуван от Камарата на депутатите, съобщи агенция ЧТК. Проектът трябва да бъде одобрен от Сената и от президента, за да стане закон. Министърът на труда Петер Некас заяви пред Камарата на депутатите, че чешкото правителство подкрепя свободното движение на работната сила, но законодателството трябва да съдържа някои предпазни клаузи в защита на местната работна сила. Подобни клаузи вече са взети от някои от старите страни членки спрямо 9-те нови държави от Източна Европа.
Трудно е да се каже кога ще бъдат вдигнати ограниченията за българите и румънците до ирландския трудов пазар, заяви междувременно в интервю за БТА държавният министър по европейските въпроси на Ирландия Дик Роуч. "Ние бяхме страната, която първа отвори врати за работници от новоприетите членове на ЕС през 2004 г. Над 100 хиляди пристигнаха само от Полша. Тези хора са добре дошли. Те работят за развитието на нашата национална икономика. За съжаление примерът на Ирландия не беше последван от други страни в ЕС. Ние сме за отмяна на ограниченията в достъпа до трудовия пазар, но и други наши партньори в ЕС трябва да поемат своята отговорност за реализирането на единна политика в тази област", изтъкна министърът. Според него в Ирландия законно пребивават 420 000 чужденци, или 10% от от 4,2-милионното й население.
СТРАХОВЕ
Африканските държави се опасяват, че "синята карта" за ЕС ще доведе до "изтичане на мозъци", алармира сайтът "ИЮ Обзървър". Страховете им бяха изразени на среща на здравните министри от 79 страни в Африка, Карибите и Тихия океан, проведена в Брюксел. "Не може да ни отнемат ограничените здравни възможности, които все още имаме в развиващите се страни", заяви здравният министър на Република Южна Африка Манто Тшабалала. Наскоро Еврокомисията предложи "синя карта" за висококвалифицирани имигранти, за да ограничи очаквания недостиг на работа сила заради застаряващото си население. Но министрите предупредиха, че развиващите се страни вече страдат от емиграцията на здравни работници и призова ЕС да не усложняват ситуацията.