Италианските власти в Рим предприемат чистки не само на незаконни селища на румънски цигани, изградени по бреговете на река Тибър. На репресивните мерки са подложени и имигранти от други държави - Украйна, Молдова и Унгария, отбелязва ИТАР-ТАСС. Засега няма данни за засегнати българи.
Италианският вътрешен министър Джулиано Амато препоръча вчера на префектите да извършват "систематичен контрол" на имигрантите с оглед на евентуалното им репатриране в името на обществената сигурност.След първите репатрирания, осъществени в петък и събота миналата седмица, са били подписани още 38 подобни заповеди в Рим, Милано, Торино, Генуа и други градове.
Само в Рим може да бъдат експулсирани 200 000 души веднага, заяви в телевизионно предаване крайнодесният лидер Джанфранко Фини, ключов съюзник на бившия премиер Силвио Берлускони и потенциален кандидат за премиер на следващите избори. Берлускони заяви пред в. "Стампа", че Италия трябва да въведе мораториум срещу работниците от Румъния. Ако бях в правителството, щях да го направя, каза бившият премиер.
В интервю за в. "Месаджеро" европейският комисар по въпросите на правосъдието Франко Фратини, който е бивш член на кабинета на Берлускони, говори за "най-малко 4000-5000 експулсирания". Едно репатриране може да струва на хазната до 4000 евро, пише в. "Стампа".
Напрежението между италианците и имигрантите достигна връхната си точка след убийството на 47-годишна съпруга на морски офицер, за което бе задържан ром с румънско гражданство. Миналата сряда италианското правителство прие спешно закон, който позволява на префектите да експулсират граждани на ЕС в името на обществената сигурност. За да остане в сила по-дълго от няколко месеца, декретът трябва да бъде одобрен от парламента, където премиерът Романо Проди има малко мнозинство, на което невинаги може да разчита.
Проди заяви, че експулсирането на румънски емигранти, които властите смятат за опасни, е "справедливо", но в същото време изтъкна опасността от ксенофобски прояви и "криминализиране" на цял народ заради нападението срещу трима румънци през уикенда. Той напомни, че е "невъзможно" да се спре потокът от имигранти, и настоява за по-добър контрол. "Да не забравяме, че без имигранти Италия ще престане да съществува, добавя Проди, изтъквайки застаряването на италианското население.
Румънският премиер Калин Попеску Търичану ще направи официално посещение в Рим утре, където ще се срещне заради кризата с Романо Проди.
Европейската комисия ще проучи приетия в Италия закон за експулсиране на чужденци от Евросъюза, заяви Фризо Роскам Абинг, говорител на еврокомисаря Франко Фратини. Комисията ще прецени дали законът не противоречи на директивата й от 2004 г. за правото на свободно движение на гражданите на ЕС в рамките на съюза. Абинг изрази съчувствие и състрадание към жертвите на криминални престъпления. В същото време ЕК осъжда всички актове на насилие и на ксенофобия.