Вторият тур на местните избори поднесе повече неочаквани обрати, отколкото първия. Предизвестени победители се сринаха, изоставащи набраха преднина на финала.
Огромен сюрприз поднесе вотът в Стара Загора и Враца. Двете изконни червени крепости рухнаха по различни причини. Евгений Желев падна жертва на обгазяванията с неясен произход в града на липите. Убеждението на заралии, че вредните емисии идват от полигона "Змеево", се размина кардинално с обясненията на политиците и това роди недоверие помежду им. Енергията на старозагорския кмет се поизтощи и от дългото му пребиваване в местната власт вече два мандата и помогна да загуби решаващия трети.
Във Враца пък местната организация на БСП игра срещу наложения й силом кандидат Войслав Бубев, подкрепен от "Позитано" 20. Врачанските социалисти бяха заложили на депутата Димитър Гъндев, но централата ги поряза и на балотажа те подмолно подкрепиха човека на ГЕРБ Тотю Младенов, който спечели. "Във Враца БСП влезе във война със себе си", описа ситуацията и лидерът на партията Сергей Станишев в нощта след балотажа.
В Дупница пък цялата БСП игра срещу собствения си кандидат и той логично загуби от Атанас Янев, смятан за човек на местните скандални бизнесмени Пламен Галев и Ангел Христов. Още преди година кметът Първан Дангов поиска подкрепа и спешни мерки от МВР срещу рекета и мафиотските действия на двамината. Тогава обаче съпартиецът му Румен Петков напълно се дистанцира от проблема и остави Дангов да се оправя сам с дупнишката мафия. Нарочените бизнесмени се окуражиха от бездействието на министъра и решиха да атакуват кметския пост. Още преди балотажа Дангов предупреди, че ако победи съперникът му, градът ще се командва от двамата бизнесмени.
За разлика от Дупница МВР се намеси много активно в Благоевград и Перник, като сериозно "профилактира" търговците с гласове. Резултатът и в двата града е налице - кандидатите на БСП спечелиха.
Две мъчителни загуби отчете и лидерът на ДПС Ахмед Доган, което само по себе си е изненада на фона на пълния му триумф на тези избори. Толкова мъчителни, че дори отказа да ги назове поименно, но най-вероятно става дума за разградската община Самуил и смолянската Рудозем, които традиционно се управляват от ДПС. Мъката по Самуил е подсилена от факта, че там победата му бе измъкната от НДПС на Гюнер Тахир в коалиция с НДСВ и ЗНС. Тахир е бивш заместник на Сокола. В Рудозем пък ДПС бе победено от новака ГЕРБ. "Неадекватни номинации" - така Доган обясни поражението.
Към двете загуби се прибавя и тази във Велинград, където местният феодал Фидел Беев най-неочаквано загуби от претендента на БСП Иван Лебанов. Първият олимпийски медалист по ски бягане успя да разбие мита "Беевград", който се крепеше върху империята от фирми на братя Бееви. Бившият кмет Фидел дори стана депутат от ДПС през 2005 г., за да се спаси от съд за злоупотреби, но бягството от града му изигра лоша шега.
Десницата също сервира изненади на балотажа. Загуби Видин, но спечели Кюстендил. Синият Иван Ценов в крайдунавския град претърпя поражение най-вече заради далаверите с продажба на земя около Дунав мост 2. В Кюстендил пък червените сами се торпилираха по примера на Враца. Низвергнатият от "Позитано" 20 Кирил Алексов се яви като конкурент на официалния БСП кандидат Иван Каракашки и разцепи гласовете на социалистите.
----
ЗА НЯКОЛКО ГЛАСА
По-малко от 700 гласа решиха съдбата в четири града на балотажа. Рекорд постави Шумен, където Красимир Костов (БСП) спечели само с 52 вота срещу Веселин Златев (ГЕРБ). Костов взе 16 326 гласа срещу 19 184 за Златев. В Ловеч Минчо Казанджиев (БСП) победи само с 370 вота Анатолий Йорданов (ГЕРБ). В Стара Загора пък 490 гласа лишиха Евгени Желев (БСП) от трети мандат. Оспорвано бе и в Силистра, където Иво Андонов (БСП) спечели 10 722 гласа - с 614 повече от Тошко Тодоров (ГЕРБ).