Извънредното положение бе въведено в нощта срещу четвъртък. Забранено е организирането на улични акции и стачки, ограничено е и разпространението на информация, предаде Би Би Си. Спрени са всички опозиционни медии, както и по-неутралните. Право на излъчване получават само обществените радио и телевизия. Комендантски час не се въвежда, уточни ИТАР-ТАСС.
Крайната мярка е въведена заради "опита на определени сили да извършат държавен преврат чрез организиране на безредици и улични акации", поясни лично Михаил Саакашвили в тв обръщение. Според него в хода на безредиците Грузия е задържала "чуждестранен шпионин", който ще бъде изгонен от страната. Още завчера властите обявиха за персона нон грата трима руски дипломати. Няколко часа по-късно според обичайната практика Русия стори същото с трима грузински дипломати.
Опозицията реши да се откаже от протестите, добави РИА "Новости". Нейни лидери призоваха хората да се приберат по домовете, да се въздържат от улични прояви и да не оказват съпротивата на силите на реда, за да се избягнат жертвите.
Саакашвили частично удовлетвори искането на опозицията с решението за предсрочен президентски вот. За такъв вот, но през пролетта, настояваха опонентите му.
Извънредно положение бе въведено след сблъсъците в сряда, 6-ия ден от протестите пред парламента. "Опитът за преврат" се оказа множество от 3000 мирни граждани, някои от които провеждат гладна стачка. Те бяха разгонени от силите на реда, след което 500 души са постъпили в болницата. След първата лекарска намеса 94 души са останали под медицински контрол. Правозащитната организация "Хюмън райтс уотч" обвини силите на реда, че са използвали прекомерна сила срещу мирна демонстрация.
РЕАКЦИИ
"Призоваваме всички замесени страни да проявят максимална сдържаност. Надяваме се, че ситуацията ще може да се реши при пълно спазване на демократичните принципи и основните свободи", заяви говорителката на Еврокомисията Кристиане Хохман. ЕС временно закри мисията в Тбилиси заради сигурността на персонала, добави тя. Извънредното положение и спирането на някои медии противоречи на североатлантическите ценности", заяви генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер. Шефът на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), испанският външен министър Мигел Анхел Моратинос, призова за възстановяване на диалога. "И двете страни трябва да се въздържат от провокативни действия, които биха доведат до насилие", заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Шон Маккормък. Според него САЩ нямат данни за намеса на чужди сили в кризата.